Büyükbaba Paradox'u

Bana kalırsa gelecek şuandır ve geçmişte şuandır içinde bulunduğun an milisaniye bile değil. Şu an yaptığın eylem ileride yapacağın eylemleri etkiler yani geçmişim değil bulunduğun an önemli. Eğer sınavın var ise şu an olduğun an çalışıyorsan ve çalışmaya devam ediyorsan işte bu senin sınavdaki geleceğindir. Dün önemli değil bir saniye öncesi bile önemli değil çünkü artık değişmeyecek biri öldüğü zaman ağlamak biraz mantıksız geliyor tabii sevdiğim insan, annem, babam ölürse duygularımı kontrol edemeyip belki ağlarım ama uzun sürmez. Çünkü ölen kişinin sınavı bitti (hayat sınavından bahsediyorum) senin sınavın devam ediyor o sınavını bitirdi artık savaşmasına, çalışmasına gerek yok. Yanlış mıyım?

Tartışmaktan fikir paylaşmaktan çok zevk alıyorum. Arkadaşlarımla oturup aralıksız 24 saat fikir fırtınası yapabilirim.

Bence gelecek yazılmıştı çünkü ben şu an kaderini değiştirmeye çalışıyorum diyelim kendimce diyorum ki mesela sınava çalışacaken vazgeçtim deyip çalışıyorum ve kandırdım deyip çalışmıyorum e bu zaten olacaktı gelecekte bu zaten olmuştu.

Büyükbabanı öldürdüğün zaman farklı bir gerçeklik oluşturursun. Zamanı 2 parçaya bölersin, ilk parça senin geçmişe gidip dedeni öldürdüğün gerçeklik, ikincisi deden öldükten sonra oluşan gerçeklik. Seni etkilemez çünkü senin gittiğin geçmiş senin geleceğin olur sadece 2. gerçekliği oluşturursun. Ama 2. gerçeklikte deden olmayacağı için sende olmazsın ama 2 parçaya böldüğümüz için ilk gerçekliği, dolayısıyla seni etkilemez. İkinci düşüncemde ise yaşamdan silinirsin. Dedeni öldürdüğün anda yok olursun.

İ
Büyükbabanı öldürdüğün zaman farklı bir gerçeklik oluşturursun. Zamanı 2 parçaya bölersin, ilk parça senin geçmişe gidip dedeni öldürdüğün gerçeklik, ikincisi deden öldükten sonra oluşan gerçeklik. Seni etkilemez çünkü senin gittiğin geçmiş senin geleceğin olur sadece 2. gerçekliği oluşturursun. Ama 2. gerçeklikte deden olmayacağı için sende olmazsın ama 2 parçaya böldüğümüz için ilk gerçekliği, dolayısıyla seni etkilemez. İkinci düşüncemde ise yaşamdan silinirsin. Dedeni öldürdüğün anda yok olursun.
mantıklı.

Bence bir ana gerçeklik bir de yan gerçeklikler var. Biz ana gerçekliğimiz geçmişte de bir aile büyüğümüzü öldürürsek zaten hiç var olamayız. Yani ana gerçekliğimiz de geçmişe gidemeyiz gitsek bile bir değişiklik yapamayız. Ana gerçekliğimiz de geleceğe de gidemeyiz gitsek bile yaşadığımız zaman aralığındaki bir geleceğe gidebiliriz. Mesela 2053'te öleceksek 2054'e gidemeyiz. Fakat yan gerceklikler ana gerçekliğe etki etmediği için orada bir aile büyüğümüzü öldürsek bile yine var oluruz. Ama bu sefer de yan gerçekliğe giden kişi ana gerçeklikteki kişi olduğu için ana gerçeklikteki kişi klonlanmış olur. Ama bir kez de olsa zaman yolculuğu yaparsak tekrardan ana gerçeklikteki asıl olduğumuz kişi olamayız. Çünkü ana gerçeklikteki halimizin aslında bir kopyası olarak hayatımızı idame ediyoruz. Ana gerçekliğe de bir daha dönemeyiz. Ana gerçekliğe dönersek eğer aynı anda 1 bilinç 2 farklı bedende 1 gerceklikte olmuş olur. Böyle bir durumda da bence ana gerçeklik çökeceği için mümkün olamaz. Ancak yan gerceklikler de 1 bilinç 2 ve daha fazla bedende olabilir. Yani ancak biz hayatımızı yan gerceklikler de devam edebiliriz. Tamamen mantıksal yaklaşım. Hatalarım olabilir bu yüzden.

Şimdi daha açıklayıcı oldu ama 'doğan ama doğmayan' kısmını anlayamadım. Eğer öyle bir şey olsaydı benim aklıma şu geliyor mesela geçmişe giden insanın günümüzdeki arkadaşları... Hiç arkadaşı yok muydu, arkadaşları bir anda kaybolduğunu sorgulamadı mı?
Zaten bir anda kaybolan binlerce insan var diye biliyorum, nedenleri hiç bulunamayan.

Deden'i 1960'a gidip öldüremezsin çünkü 1960'da sen yoksun. Sen olmadığın için gidemezsin de. Gidemediğin için öldüremezsin. Bak düşüncesi bile Paradox'a soktu.

Hocam bunu şöyle açıklayavilriz siz elinize bir kalem alın biyeri çizin ve sonra kalemi yok edin yakın tamamen yok edin çizik oradan kaybolmuyor değil mi? İşte bunun gibi düşünüyorum ben, zaten dedemi öldürdüğüm için ben olmadım dedem öldü, ama ben öldürdüm ama ben yokum anlatmak istediğim ben öldürdüm ama ben yokum yani ben dşye bişey yok ama birini öldürdüm.

şöyle örnekler vereyim gelecekte zaman makinasını bulanlar varsa ilk insanı öldürmediğinden eminiz çünkü hala varız :D

Geri
Yukarı