Bugüne kadar sahip olduğunuz bütün bilgisayarlar nelerdir?

HiFiMAN

Hectopat
Daha fazla  
Bu konuda masa üstü bilgisayar sahibi olup da, donanım değişikliği yapanlar da donanım değişikliklerini de yazarak cevap verebilirler.

Ben ilk bilgisayarımı 2010 Ekim'de aldım. Ondan önce de bilgisayar kullandığım oldu elbette ama kendime ait değildi. Babamın bilgisayarları idi, çocukken kuzenimdeki bilgisayarı kullandım ve alternatif seçenekler.

İlk bilgisayarım Sony Vaio idi. i7 740QM, 8 GB RAM, 500 GB 7200 RPM HDD ve GT 330M vardı. İşlemci idare etse de GT 330M 2010 için bile kötüydü, GTA IV'ü 1080p'de oynamak kasıyordu ve ben de 720p'de oynayıp bitirmiştim. Crysis 2'yi de 720p'de bitirmiştim. Bu bilgisayarım Full HD ve Blu-ray destekliydi, zamanının multimedya olarak inanılmaz ötesinde bir bilgisayardı. 3 seneye yakın süre kullandım ve aşırı kullanımdan ötürü bozuldu.

Ondan sonra bir süre kendi bilgisayarım olmadı. Babamın evinde HD 6570'li bir masaüstü vardı, onu kullandım, açıkçası GT 330M'den sonra iyi gelmişti.

Babamla olan ayrılığımdan sonra geçici bir bilgisayar aldım. O zamanlar kendi başıma olduğum için iyi miktarda bir paraya sahip değildim. Celeron işlemcili vasat bir notebook almıştım ama birkaç ay sonra bilgisayara tahammül edemeyip kırmıştım.

Neyse ki biraz para biriktirebildiğim için Asus X serisinden bir bilgisayar aldım. i7 4720HQ, GTX 950M, 8 GB RAM, 240 GB SSD (Yetiyordu o sıralar) ve maalesef 768p ekran. GTX 950M, ekran 768p olduğu için devrim gibi gelmişti ama aslında o da zayıf bir karttı.

Bu bilgisayarı 2.5 sene kullandım ve o kadar dayanıksızdı ki aşırı kullanımdan bozuldu.

Daha sonra hemen ardından yine bir X serisi aldım ama bu minik bir bilgisayar idi ve maalesef i5 6200U gibi zayıf bir işlemciye, GeForce 920M gibi son derece üzen bir ekran kartına (Çipine) sahip idi. İdare ettim.

Nihayet bundan tam 2 yıl önce ilk Monster'ımı aldım. Fazla oyun oynamadığım için GTX 1650 yeterli geldi. Elbette RTX 3090 %500, yani 6 kat iyi ama Full HD'de ilk defa yeten bir kartım oldu. i7 9750h en güçlü işlemcim idi, 16 GB 2666 MHz RAM vardı, 512 GB 3500/2000 MB/s SSD vardı ve 1200 dolara gelmişti. (Tam 1200 dolar, o gün çevirerek almıştım)

Bu bilgisayar halen 0 (Sıfır) gibi, 2 yılı doldu ve böyle giderse en az 3 yıl daha kullanacağım. Bu kadar sağlam plastiği olan bilgisayarı da 5 yıl kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Tabii hayatta ne olacağını asla bilemeyiz.

9 Eylül doğumluyum, 30 yaşım dolacak, 31'e gireceğim. Buna göre kullandığım bilgisayarlar az çok normal gibi.

1. 2010-2015 arası masaüstü, Windows XP'li Intel Celeron'lu 504 MB RAM'li bir bilgisayar kullandım 1-2 sene içinde aşırı kasmaya başladı.
2. 2015-2017 başları arası o zaman 500 TL'ye Reeder marka bir laptop almıştık:
Intel Atom, 32 GB eMMC disk (anakarta lehimli olan yükseltmesi çok çok zor olan bir disk, telefonlardaki gibi), 2 GB RAM, Windows 8.1 yüklü (sonrasında Windows 10 kurduğum), 4 defa bozulduğu için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak iadesini başarıyla gerçekleştirdiğimiz bir 2'si 1 arada laptop.
3. Şu an kullanmakta olduğum, 2021 Ekim'inde 9600 liraya aldığım ASUS TUF:
8 GB RAM (sonradan 8 GB daha takviye yaptım), 1 TB M.2 SSD, GTX 1650 Ti, Intel Core i5-10300H.
Windows 10 ile gelen sonrasında 11'e yükselttiğim laptop.
4. (BONUS)
İkinci bilgisayar olarak Acer Aspire One kullanıyorum. 350 TL'ye 2.el olarak aldım:
Intel Atom, 1 GB RAM, 320 GB HDD, ekran kartı yok. (Sonradan 2 GB RAM ve 120 GB SSD takacağım. Belki kar marjı koyarak satarım diye almıştım.)
Hepsi bunlardan ibaret. Yaş 19.

Babamın çocukken aldığı laptopları saymıyorum benim değildi, ilk bilgisayarım masaüstü idi E5700 ekran kartsız bir sistem çok kullanmadım zaten, komşum ile aram iyiydi 300 TL aldım 100 TL koydum 400 TL'ye Q8700 ve ekran kartsız bir sistem almıştım, daha sonra bu sisteme ve 3650 almıştım ilk ekran kartımdı alma hikayemde çok garip, HD 2400 Pro siparişi veriyorum (30 TL) adam bana 3650 hem de GDDR2 modeli ve yanında DVI to VGA yolluyor (yıllarca kullandım hala da çalışıyor), sonra 2 kere daha Q8700 ile devam ettim kasayı aldığım adamda bu vardı, bilinen bir marka değillerdi kasa aldığım zaman kapının önüne kadar geliyorlardı, bir keresinde BIOS'u bozdum hiç uzatmadan anakart getirmişti, sonra i3 550'li sistemim oldu, HD 4000 serisi kart vardı hatırlamıyorum, sorunu vardı kapatınca kapanmıyordu birine sattım yine Q serisine döndüm, bu sefer ekran kartı konusunda nesil atladım, Zotac 9800GT AMP Edition şahane bir karttı, tek slot olmasına rağmen ağırdı falan güzeldi, aldığım gün tamamen söküp temizlemiştim, uzun süre bu kasayı kullanıp sattım, sonra APU sisteme geçiş yaptım, yanlış hatırlamıyorsam A6 6000 serisi bir şeydi HD 8750D vardı içinde, APU sistem hakkında bilgim olmadığı için tek slot 8 GB alıp neden performans düşük diye ağlıyordum, OC yaparken yakmıştım zaten sonra ekran kartı aldım, HD 5570 ya da 5670 hiç hatırlamıyorum ama güzel karttı, sonra uzun süre bilgisayar almadım, 2 ay önce bütçeme uygun APU sistem aldım, A10 7650k 8 GB RAM sonrasında HD 6790 almıştım, kullandığım en yeni nesil karttı, kasa olarak 6 fanlı model kullanıyordum, subnatica oynarken kasa resmen sıcak hava üflüyordu bende 400 TL zarara sattım kasayı, sonra üstüne ekleme yaptım ve i7 4790KLI bir sistem aldım, başta iyiydi sonrasında test yaparken asla söyleyemediğim trothling mi neydi o oluyordu ve 3. çekirdek de sorun vardı, aldığım fiyattan belirterek bir arkadaşa sattım, şimdi ise laptop kullanıyorum i5 6200U R7 360M 8 GB RAM, bunu da satacağım ve büyük ihtimalle kasaya tekrar döneceğim laptop bana göre değil.

1- Athlon X2 6000+ sistem.
2-HP mini compaqt 110 oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı