Bugünlerde çok rahatsızlık duyduğum bir konu

Hocam bunun asıl sebebi ebeveynler. Çocuklarıyla ilgilenmek yerine onları telefon ya da tablet verip uğraşmıyorlar ve sonra çocuk küfür ya da gördüğü davranışı tekrarlama gibi sorunlar olunca da (bkz. Minecraft yüzünden ölmeye yaklaşan çocuk) kendileri yerine çocuk nereden gördüyse onu suçluyorlar. Çocuk sorumluluğunu sadece ihtiyaç ve istekleri için para harcamak sanan ebeveynler yüzünden yarım akıllı insanlar oluşuyor. Mesela ateistliği bir meret sanandan redbull içince sarhoş olduğunu söyleyip hava atanlara kadar bir sürü kişi görebilirsiniz.

Kendin de söylüyorsun 'çocuk' diye.
Herkes 30'lara yaklaşınca yaptığı yanlışların saçmalıkların farkına varıyor.
Ayrıca büyük ihtimal herkes çocukluğunda saçma saçma, dillendirmekten bile utandığı şeyler yapmıştır.

Herkese selam, çok ama çok rahatsızlık duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Şu anki büyüyen yeni nesil maalesef gerçekten vasat durumda. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz: Telefonlar, tabletler. Bilgisayarlar...yanlış anlamayın bende bilgisayar kullanıyorum ancak hiçbir zaman bağımlı olmadım ve başına oturup tüm günümü geçirmedim.
Çocuklar daha yeni okuma yazma öğrenirken hiç yaşlarına uygun olmayan şeyler yapıyorlar. Mesela anlamadığım özellikle 6-10 yaş aralığında olan çocuklarda en çok oynandığını gördüğüm Brawl Stars oyunu. Abi YouTube'a giriyorum tabii birçok YouTuber var videoları gerçekten çok izleniyor ve çok beğeni alıyor. Tamam belki o YouTuber çocukları eğlendiriyor ve emek veriyor ama çocuklar nasıl bu karaktere hayran olabiliyor? Şu an herkesin hayali o izledikleri YouTuber gibi oyun oynayarak para basmak ve ileride de bu mesleği yapmak. Nonolive diye bir platform var çocuklar bu Brawl Stars oyununun yayınını yapıyorlar ve bu yaşta insanların hesaplarını çalıyorlar. Yani gerçekten çok kişiye baktım maksimum gördüğüm yaş 10.10 ya kardeşim.
PUBG Mobile var bir de. Bakın PUBG Mobile kötü bir oyun değil ancak bunu oynayan insanların çocuklara örnek olarak gösterilmesi veya videolar sırasında yaptıkları saçma sapan hareketler yüzünden çocuklar bildiğin bayılıyorlar adama. Yani geçen bir videoda göz gezdirirken gördüm çocuğun biri şöyle yorum yapmış:"x abi seni bir kere görebilsem kendimi boğarım abi".yani bunu nasıl becerdiklerini bilmiyorum ama çocuklara kendilerini hiçbir halt olmadıkları halde ve dünyanın en boş insanı oldukları halde kahraman gibi gösteriyorlar. Hiçbir özellikleri yok ya, hiç! Bunu aklım almıyor. Ne bir başarıları, yetenekleri, bilgileri, karakterleri, insanlıkları yok hiçbirinin.
Bu insanların tek dertleri para. Para daha çok para. Nasıl olsa arkana yaslanıp ayaklarını uzatıp para basmak ne güzel şey! Bence arkadaşlar buna bir çare bulunmalı çocuklar bu karaktersiz ve mide bulandırıcı insanları izlememeli. Çocuklar para aracı değil. Onların derslerine yönelmesi ve tutarlı bir şekilde teknolojiyle bağ kurmaları lazım. Bunlar benim şahsi fikrimdir ama ne zaman karşılaşsam sinir oluyorum bu yüzden size de anlatmak istedim.

Yine 0 veya 1 seçenekleri oluyor.

Herkese selam, çok ama çok rahatsızlık duyduğum bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Şu anki büyüyen yeni nesil maalesef gerçekten vasat durumda. Bunun nedenini hepimiz biliyoruz: Telefonlar, tabletler. Bilgisayarlar...yanlış anlamayın bende bilgisayar kullanıyorum ancak hiçbir zaman bağımlı olmadım ve başına oturup tüm günümü geçirmedim.
Çocuklar daha yeni okuma yazma öğrenirken hiç yaşlarına uygun olmayan şeyler yapıyorlar. Mesela anlamadığım özellikle 6-10 yaş aralığında olan çocuklarda en çok oynandığını gördüğüm Brawl Stars oyunu. Abi YouTube'a giriyorum tabii birçok YouTuber var videoları gerçekten çok izleniyor ve çok beğeni alıyor. Tamam belki o YouTuber çocukları eğlendiriyor ve emek veriyor ama çocuklar nasıl bu karaktere hayran olabiliyor? Şu an herkesin hayali o izledikleri YouTuber gibi oyun oynayarak para basmak ve ileride de bu mesleği yapmak. Nonolive diye bir platform var çocuklar bu Brawl Stars oyununun yayınını yapıyorlar ve bu yaşta insanların hesaplarını çalıyorlar. Yani gerçekten çok kişiye baktım maksimum gördüğüm yaş 10.10 ya kardeşim.
PUBG Mobile var bir de. Bakın PUBG Mobile kötü bir oyun değil ancak bunu oynayan insanların çocuklara örnek olarak gösterilmesi veya videolar sırasında yaptıkları saçma sapan hareketler yüzünden çocuklar bildiğin bayılıyorlar adama. Yani geçen bir videoda göz gezdirirken gördüm çocuğun biri şöyle yorum yapmış:"X abi seni bir kere görebilsem kendimi boğarım abi".yani bunu nasıl becerdiklerini bilmiyorum ama çocuklara kendilerini hiçbir halt olmadıkları halde ve dünyanın en boş insanı oldukları halde kahraman gibi gösteriyorlar. Hiçbir özellikleri yok ya, hiç! Bunu aklım almıyor. Ne bir başarıları, yetenekleri, bilgileri, karakterleri, insanlıkları yok hiçbirinin.
Bu insanların tek dertleri para. Para daha çok para. Nasıl olsa arkana yaslanıp ayaklarını uzatıp para basmak ne güzel şey! Bence arkadaşlar buna bir çare bulunmalı çocuklar bu karaktersiz ve mide bulandırıcı insanları izlememeli. Çocuklar para aracı değil. Onların derslerine yönelmesi ve tutarlı bir şekilde teknolojiyle bağ kurmaları lazım. Bunlar benim şahsi fikrimdir ama ne zaman karşılaşsam sinir oluyorum bu yüzden size de anlatmak istedim.

Zaten Google'ın da YouTube'un da yaş sınırı var ama çocuklar kendini 13 yaşında veya 18 yaşında girip Google hesabı açabiliyorlar.
YouTube Kids varken neden YouTube 11 ya da 12 yaş altına YouTube'u yasaklamıyor?
Yaş sınırı getirilse iyi olurdu.
13 yaş altı gta 5 videosu izleyemesin mesela.
Youtube 13 yaş altına yasak olsa çözülecek te onu beceremiyorlar çocuklar sahte doğum tarihi girip google hesabı açıyorlar.

Geri
Yukarı