İnceleme Bulgaristan köy interneti değerleri

Bulgaristan'da, Kırcaali iline bağlı Sedlovina adındaki köye akrabalarımızın yanina geldim. Bayram vs vesile oldu. Balkan havası ve ormanla iç içe olmak İstanbul gibi bir şehirden gelince çok iyi geldi gerçekten, çalışıyor olmasam İstanbul'a dönmeyi ertelerdim açıkçası.
Köyün girişinde bulunan elektrik direğine fiber kutularına benzer bi kutu yerleştirmişler, fakat fiber ile alakası yok internet dağıtıcı veya hızlandırıcı mantığı olan bir kutu gibi duruyor. Köye vdsl hat çekilmiş her eve, aşağıya internet değerlerini ve paketin detaylarını yazacağım.
1 modeme 2.4ghz bağlantı kanali üzerinden, 11 cihaz bağlı 6 telefon, 3 laptop, 2 tablet. Öncelikle LOL üzerinde denedim ping değerleri İstanbul sunucusu için ortalama 38 40ms fakat hissettirmiyor, bu kadar yüksek gibi gelse de.
Paket 50 mbps çapraz olarak geçiyor, 14.90 leva.
1 Leva, 8,89 Türk Lirası şu an ki kur ile.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 593
Son düzenleyen: Moderatör:
Superonline'da upload hızı 20Mbps :(. Türk Telekom 20 diyor ama 55-60Mbps veriyor. Kablonet ise 1Gbps download hızına 100Mbps upload hızı sunuyor.
Bence yükseltir Superonline sonuçta rakibi 50 Mbps upload veriyor aynı hıza. Rekabet iyidir bize yarıyor. Superonline 250 liraya düşürdü 1000 Mbps Telekom'da ben 1000 lira satarsam kimse almaz diye düşündü 390 lira çıkardı.

Bence yükseltir Superonline sonuçta rakibi 50 Mbps upload veriyor aynı hıza. Rekabet iyidir bize yarıyor. Superonline 250 liraya düşürdü 1000 Mbps Telekom'da ben 1000 lira satarsam kimse almaz diye düşündü 390 lira çıkardı.

Bence yine en iyi fiber altyapı yine Türk Telekom duruyor. Türkiye'deki internet altyapısının ana omurgasını oluşturduğu için. Zamanla Türk Telekom'da fiyatı düşürür gibime geliyor. Daha fazla yatırım yapmak için fiyatı arttırmış olabilir. Bir de simetrik verdi mi mükemmel ötesi olacak. Superonline kullanan arkadaşım hiç memnun değil GPON altyapı var ama 100Mbps'den yukarısını vermiyor ona.

Pek umurumda değil, her şeyim internet değil. Zaten farklı bir yerdeyim şu an, bilgisayar da yanımda değil. Forumu açıyor yeter bana. İsmi gibi kendi de troll olan kişiliklere cevap vermeyeceğim bundan sonra, iyi dilekleriniz için teşekkürler.
Kusura bakma ama benim sana cevap vermemem lazım. Hangi hızı kullandığını adamakıllı söylemiyorsun. 7 gün önce 10 Mbps yazıyorsun sonra 50 Mbps kullanıyorum yazıyorsun. Sonra gelip 10 Mbps kullanıyorum yazıyosun. Troll demiş gülme krizi geldi aynen ben liberal bir ampulcüyüm.

hız testi.png

İzmir'in göbeğinde telefon Google Fotoğraflar'a yedekleme yapıyorken internet hızı.

hız testi 2.png

Telefonsuz internet hızı.

İnternet kullanımı sadece Download'dan ibaret değildir. Upload hızı da önemlidir. Türkiye'de internet pahalı. Bunu da söylememek olmaz. Yahu TT altyapısı kullanan ISS'lerin aynı hizmetleri için birbirinden farklı fiyatlar vermeleri de birilerinin bu işten ciddi para kazandığının bir örneği.

Geri
Yukarı