İnceleme Bulgaristan köy interneti değerleri

Bulgaristan'da, Kırcaali iline bağlı Sedlovina adındaki köye akrabalarımızın yanina geldim. Bayram vs vesile oldu. Balkan havası ve ormanla iç içe olmak İstanbul gibi bir şehirden gelince çok iyi geldi gerçekten, çalışıyor olmasam İstanbul'a dönmeyi ertelerdim açıkçası.
Köyün girişinde bulunan elektrik direğine fiber kutularına benzer bi kutu yerleştirmişler, fakat fiber ile alakası yok internet dağıtıcı veya hızlandırıcı mantığı olan bir kutu gibi duruyor. Köye vdsl hat çekilmiş her eve, aşağıya internet değerlerini ve paketin detaylarını yazacağım.
1 modeme 2.4ghz bağlantı kanali üzerinden, 11 cihaz bağlı 6 telefon, 3 laptop, 2 tablet. Öncelikle LOL üzerinde denedim ping değerleri İstanbul sunucusu için ortalama 38 40ms fakat hissettirmiyor, bu kadar yüksek gibi gelse de.
Paket 50 mbps çapraz olarak geçiyor, 14.90 leva.
1 Leva, 8,89 Türk Lirası şu an ki kur ile.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 593
Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakma ama benim sana cevap vermemem lazım. Hangi hızı kullandığını adamakıllı söylemiyorsun. 7 gün önce 10 Mbps yazıyorsun sonra 50 Mbps kullanıyorum yazıyorsun. Sonra gelip 10 Mbps kullanıyorum yazıyosun. Troll demiş gülme krizi geldi aynen ben liberal bir ampulcüyüm.
Hani insanlar boş port bulunca ADSL'den VDSL geçmeleri doğal ya?

Bizim de durumlar böyle :(

Türk Telekom'a geçip gigabit tarifelerden yararlanabilirsiniz. 100Mbps üzeri hız aldığınız için. Bazı kişiler 95Mbps'de kaldığı için GPON altyapı kullansa da 1Gbps'e geçtiklerinde de 95Mbps'de kalıyor. Sizin öyle bir sorununuz yok. Bu bilgiyi de vermek istedim.

Eki Görüntüle 1442324

İzmir'in göbeğinde telefon Google Fotoğraflar'a yedekleme yapıyorken internet hızı.

Eki Görüntüle 1442333

Telefonsuz internet hızı.

İnternet kullanımı sadece Download'dan ibaret değildir. Upload hızı da önemlidir. Türkiye'de internet pahalı. Bunu da söylememek olmaz. Yahu TT altyapısı kullanan ISS'lerin aynı hizmetleri için birbirinden farklı fiyatlar vermeleri de birilerinin bu işten ciddi para kazandığının bir örneği.

Dostum marstan mı dünyaya bağlanıyorsun? Ping'i geçtim o jitter ne öyle abov.

Türk Telekom'a geçip gigabit tarifelerden yararlanabilirsiniz. 100Mbps üzeri hız aldığınız için. Bazı kişiler 95Mbps'de kaldığı için GPON altyapı kullansa da 1Gbps'e geçtiklerinde de 95Mbps'de kalıyor. Sizin öyle bir sorununuz yok. Bu bilgiyi de vermek istedim.

Dostum marstan mı dünyaya bağlanıyorsun? Ping'i geçtim o jitter ne öyle abov.
taahhüt'den çok çektim, o yüzden istemiyorum.

Son 2 cümleyi okudum.
Bulgaristan: 50 Mbps internet 133 TL.
Türkiye: 16 Mbps internet 121 TL.
Aradaki fark cok degil gibi.

Aslında TL'ye çevirerek hata ediyorsun dostum. Birim olarak düşüneceksin her zaman. Bende Bulgaristan'daki evimizde simetrik 1Gbps (1Gbps Download/1Gbps upload) internete taahhütsüz 60 leva ödüyorum sonra hattımı donduruyorum. 1 yıllık taahhütlü olursa 30 leva oluyor aylık. Taahhütsüz'ü 60 birime alıyorsun orada, Türkiye'de TurkNet o hızı veriyor onda da 150birime alıyorsun. Umarım anlatabilmişimdir.

Taahhüt'den çok çektim, o yüzden istemiyorum.

Sende haklısın. Ben geçtim çok memnun kaldım Telekom'dan. Eskisi gibi değil onu fark ettim. Diğer ISS'lerden daha hızlı diyebilirim.

Geri
Yukarı