İnceleme Bulgaristan köy interneti değerleri

Bulgaristan'da, Kırcaali iline bağlı Sedlovina adındaki köye akrabalarımızın yanina geldim. Bayram vs vesile oldu. Balkan havası ve ormanla iç içe olmak İstanbul gibi bir şehirden gelince çok iyi geldi gerçekten, çalışıyor olmasam İstanbul'a dönmeyi ertelerdim açıkçası.
Köyün girişinde bulunan elektrik direğine fiber kutularına benzer bi kutu yerleştirmişler, fakat fiber ile alakası yok internet dağıtıcı veya hızlandırıcı mantığı olan bir kutu gibi duruyor. Köye vdsl hat çekilmiş her eve, aşağıya internet değerlerini ve paketin detaylarını yazacağım.
1 modeme 2.4ghz bağlantı kanali üzerinden, 11 cihaz bağlı 6 telefon, 3 laptop, 2 tablet. Öncelikle LOL üzerinde denedim ping değerleri İstanbul sunucusu için ortalama 38 40ms fakat hissettirmiyor, bu kadar yüksek gibi gelse de.
Paket 50 mbps çapraz olarak geçiyor, 14.90 leva.
1 Leva, 8,89 Türk Lirası şu an ki kur ile.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    Screenshot_20220705-143253_Chrome.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 589
Son düzenleyen: Moderatör:
Bulgaristan'da alınan o internet paketini Türkiye'de almaya çalışsak en az 2-3 katı. İnternet operatörleri artık interneti lüks olarak görmeyi bırakmalı çünkü internet bu devirde bir istek değil ihtiyaç. Türkiye'deki evlerin en fazla %15'inde 100Mbps'den fazla internet altyapısı var. Ayrıca internet fiyatları gerçekten yüksek.
Telekom için büyük adım en azından. 4 sene önce 1000 liraya 1000 Mbps çıkarmışlardı upload hızı 4 Mbps...

1-2 hafta sonra ısp ile görüş derim. Upload hızları daha yeni arttı. Türk Telekom altyapısında 100Mbps'lik paketde 20Mbps'e kadar upload alabiliyorsun ek ücret karşılığı. 50Mbps ve 75Mbps download hız paketlerinde 15Mbps'e kadar maksimum alabiliyorsun. 30Mbps 35Mbps arası download alanlar ise 12Mbps'e kadar maksimum hız alabiliyorsun. 1Gbps pakette 20Mbps upload alırken default olarak ek ücret karşılığı 55Mbps'e kadar alabiliyorsun.
Ben 1000 Mbps için ek ücret ödemedim. 55 Mbps upload geliyor. 390 lira fatura ödüyoruz sadece. Kapasite sorunu var benim download kısmında.

Telekom için büyük adım en azından. 4 sene önce 1000 liraya 1000 Mbps çıkarmışlardı upload hızı 4 Mbps...

Ben 1000 Mbps için ek ücret ödemedim. 55 Mbps upload geliyor. 390 lira fatura ödüyoruz sadece. Kapasite sorunu var benim download kısmında.

Bende de 390TL. Ben hızı çatır çatır kullanıyorum. Görev yöneticisinde Ethernet kartımın gösterdiği 985Mbps görebildim maksimum. Upload'da ise 60Mbps.

Bende de 390TL. Ben hızı çatır çatır kullanıyorum. Görev yöneticisinde Ethernet kartımın gösterdiği 985Mbps görebildim maksimum. Upload'da ise 60Mbps.
Benim download hızı 600-800 arası dolaşıyor. Şikayet kaydı açtım haklı olarak stabil değil hız. Normalde teknik sınırdan dolayı 900-950 arası bir hız gelmeli. Ben 100 kere test yaptıysam bir tanesinde 900 Mbps görmedim. En son tanıdığım müdür yardımcısı araya sokup sorunu çözdürcem.

1657046719263.png

Türkiye'nin sanayi merkezi olan Kocaeli'de yaşıyorum. İlçeyi söyleyemem lakin köyde değil de şehir içinde yaşadığımı söyleyebilirim. Bu arada bu kablolu internet. Telefon hatları hiç çekmiyor. Şaka yapmıyorum. Kaç defa 3 büyük telefon şirketine başvurmamıza rağmen hep reddettiler. Hemen yanımızda okul da var, aynı sorunu onlar da yaşıyormuş. Hatta kaç defa onlar da başvurmuş. Yani kısaca 1984.

Benim download hızı 600-800 arası dolaşıyor. Şikayet kaydı açtım haklı olarak stabil değil hız. Normalde teknik sınırdan dolayı 900-950 arası bir hız gelmeli. Ben 100 kere test yaptıysam bir tanesinde 900 Mbps görmedim. En son tanıdığım müdür yardımcısı araya sokup sorunu çözdürcem.

Hangi router kullanıyorsunuz? Bana Vestel DGW9000 verdiler 940Mbps seviyelerini göremedim çok korktum. 100Mbps'lik tarifemde de kullandığım ASUS RT-AX86U Router'ımı taktım ve Vestel router'ıda kutusuna koydum şu an hiç kullanmıyorum. Cihazı değiştirince hızı maksimum seviyede görüyorum. Size de Vestel verdilerse ondan olma ihtimali çok ama çok yüksek. Haberiniz olsun. Şunu eklemeyi unuttum. Upload hızları normalde tarifelerimizde 20Mbps default. Ama pandemi var diye maksimum seviyede tutuyor Telekom. Normalde ek ücrete tabii.

İlçeyi söylediğimde ne değişecek? Sen Hakkari'de yaşadığın zaman fiber altyapı varsa da aynı hızı alacaksın.
Hocam Gigafiber kolay bulunan birşey değil, arkadaş merak etmiş nerede olduğunuzu. Hakkari'ye Gigafiber anca 2030'da gelir :D

Hangi router kullanıyorsunuz? Bana Vestel DGW9000 verdiler 940Mbps seviyelerini göremedim çok korktum. 100Mbps'lik tarifemde de kullandığım ASUS RT-AX86u Router'ımı taktım ve Vestel router'ıda kutusuna koydum şu an hiç kullanmıyorum. Cihazı değiştirince hızı maksimum seviyede görüyorum. Size de Vestel verdilerse ondan olma ihtimali çok ama çok yüksek. Haberiniz olsun. Şunu eklemeyi unuttum. Upload hızları normalde tarifelerimizde 20Mbps default. Ama pandemi var diye maksimum seviyede tutuyor Telekom. Normalde ek ücrete tabii.
O upload olayı ne olur bilmiyorum. Ama TP-Link modem verdiler. ASUS RT-AX82u router var bende onu kullanıyorum. Kabloyu kısa uzun ne varsa taktım değişmedi. Modemleri değiştirdim yine değişmedi.

Hocam GigaFiber kolay bulunan bir şey değil, arkadaş merak etmiş nerede olduğunuzu. Hakkari'ye GigaFiber anca 2030'da gelir :D
İnternet TurkNet değil. Türk Telekom kullanıyorum. Bursa'da her ilçede vardır FTTH fiber.

O upload olayı ne olur bilmiyorum. Ama TP-Link modem verdiler. ASUS RT-AX82u router var bende onu kullanıyorum. Kabloyu kısa uzun ne varsa taktım değişmedi. Modemleri değiştirdim yine değişmedi.

İnternet TurkNet değil. Türk Telekom kullanıyorum. Bursa'da her ilçede vardır FTTH fiber.
Router ile ONT cihazı arasına Cat-7 ethernet kablosu tak. Daha verimli olur.

15 metre CAT 8 var. 3 metre CAT 7 ile denedim hiçbir şey değişmedi. En kötü kısa CAT 5E ile denedim yine aynı geldi :D.
O zaman senin ONT cihazından kaynaklı olabilir, ONT cihazına giren fiber konnektörden ya da santral'den kaynaklı olabilir. Başka bir şey aklıma gelmiyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı