Bulk ve Definasyon neye göre hesaplanır?

P4L

Picopat
Daha fazla  
Bulk biliyoruz ki; hacimlenme, kilo alma, kas kütlesi kazanma, mevcut günde alınması gereken kalorinin 400-600 kalori fazlasının alınması ve (özellikle kaliteli besinlerden tüketerek) zart zurt her şeyi yemeyerek yapılan bir şey idi. Clean bulk ise yağ ve şekerin daha minimal şekilde alınması idi. Definasyon ise; kalori açığı oluşturmamız yani günde gereken kalori miktarından 200-500 daha az kalori almak. Ve bu şekilde yağlardan ve kilolardan kurtulmak diyebiliriz. Tabii Fitness ile beraber, mesela haftada 3-4 gün ile destekleyerek tüm bunlar yapılmalı. Yanlışım varsa buraya kadar düzeltin arkadaşlar.

Benim aklıma takılan soru: Bu hesaplamaları, yani örnek veriyorum bulk yapıyorsam günde ihtiyacım olan kalori miktarından 600 kalori fazladan alacağım. Fakat günlük kalori ihtiyacımı belirleyen şey, kilo koruma yaparken ki günlük kalori ihtiyacım mı? Mesela günlük kalori ihtiyacım 3000. Bulk yapıyorsam 600 ekliyorum 3600 oluyor. Aynı şekilde definasyon yapıyorsam 2500 kalori şeklinde mi alacağım? Yani bu hesapları "günlük kilo koruma kalori ihtiyacım" ile mi yapıyorum?

Hayır, 3000 kalori alıp yağ yakacaksınız. Definasyon bulktan sonra yapılır ve hedef kiloyu koruyarak yağ oranını düşürmektir.
Definasyon da alınan kalori değişmiyor o zaman. Bu arada bu hesaplamalar dediğim gibi "kilo koruma" aracılığıyla yapılıyor değil mi? Yani kilo koruma da, günde alacağım kaloriye göre dimi. Mesela günde 3000 kalori gösteriyorsa, bulk için günde ekstra 600 kalori alacağım değil mi? Böylece bulk yapıyorsam günde 3600 kalori almam gerekecek.

Son düzenleme:
Bulk dönemi için bütçene göre diyelim, elbette et falan yiyerek yağ oranını da özen göstermek bir tercih yine.
Kabaca iyi yiyerek kilo alma süreci diyelim, isteyen kas kütlesini arttırma da diyebilir.

Definasyondaki amaç ise mümkün olduğu kadar kas kütlesini koruyarak yağ oranını düşürmek, genelde karbonhidrat diyeti tercih ediliyor yanlışım yoksa. Carb cycling* gibi bir şeydi.

Bulk dönemi için bütçene göre diyelim, elbette et falan yiyerek yağ oranını da özen göstermek bir tercih yine.

Definasyondaki amaç ise mümkün olduğu kadar kas kütlesini koruyarak yağ oranını düşürmek, genelde karbonhidrat diyeti tercih ediliyor yanlışım yoksa. Carb cycling* gibi bir şeydi.
Kilo verme yok yani amaç yağ oranını düşürmek kiloyu koruyarak

Bulkta sağlıklı beslenme falan hikayedir hayvan gibi yersin, Clean bulk çok zordur çünkü zannetmiyorum asgari ücretin 2 katı kadar parayı sadece gıdaya ayırma şansın olsun bu gerçek ile işe gir.
Dostum kasma fazla git bir hocayla konuş bir program hazırlasın, hem çalış, hem ye belli bir seviyeye gelince ki ben gelmiştim şekeri yağı olabildiğince kesip 75 kilo bulklu halimden 65 kilo define oldum aynı yolu izle.

Bu kadar kasma boşver.
Bulk döneminde iyi ye, definasyon döneminde diyet yap.
Biraz fazla kafaya takıyorum aslında ama çok kasmamak lazım.

Bulkta sağlıklı beslenme falan hikayedir hayvan gibi yersin, Clean bulk çok zordur çünkü zannetmiyorum asgari ücretin 2 katı kadar parayı sadece gıdaya ayırma şansın olsun bu gerçek ile işe gir.
Dostum kasma fazla git bir hocayla konuş bir program hazırlasın, hem çalış, hem ye belli bir seviyeye gelince ki ben gelmiştim şekeri yağı olabildiğince kesip 75 kilo bulklu halimden 65 kilo define oldum aynı yolu izle.
Evet doğrusu öyle diye kasıntıya giriyorum biraz ama olayın aslına gelince bilgiler sadece kafamda kalıyor. Her gün gerçekleştiremiyorum. O yüzden kasmamak lazım.

Bu arada bu hesaplamalar dediğim gibi kilo koruma aracılığıyla yapılıyor değil mi? Yani kilo koruma da, günde alacağım kaloriye göre dimi. Mesela günde 3000 kalori gösteriyorsa, bulk için günde ekstra 600 kalori alacağım değil mi? Böylece bulk yapıyorsam günde 3600 kalori almam gerekecek.
Şu olay dediğim gibi mi bu arada son olarak?

Geri
Yukarı