Bulk yapmak şart mıdır?

Gjz0

Decapat
Selamünaleyküm boyum 1.76 kilom 68 şu anda. Vücut geliştirme sporunda yeni sayılırım. Vücudum ne çok yağlı ne de yağsız. Ufaktan göbeğim var gibi. Çoğu insan önce bulk dönemine girip kilo artışı ve kas artışı sağlayıp daha sonra definasyona girip aldığım yağları yakmam gerektiğini söylüyor. Bana saçma geliyor bu spora görünüşümü güzelleştirmek için başladım neden 10 ay boyunca göbek yapayım? Clean bulk yapacak kadar düzenli bir hayatım ve bütçe durumum şu anlık yok. Dirty bulk yaparsam eğer bulk sürecinde şişman bir görünüme bürüneceğimden korkuyorum. Bulk yapmadan (illa gerekirse minimal kilo artışlarıyla) düzgün fit bir vücuda erişme durumumuz yok mu? Veya hacim arttırırken aynı zamanda sıkılaşma gibi bir durum mevcut mu? Şu an kardiyo yapmıyorum Push Pull Legs ağırlık antrenmanı yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz bulku sadece göbek yapmak olarak anlamışsınız sanırım.

Bulk döneminde kalori fazlası yapılır ve o kaloriler yağ olarak depolanır. Bulk esnasında antrenman ağırlığı da artırılır böylece kaslar gelişmiş olur. Kaslar geliştikten sonra, bulk döneminden çıkılır ve definasyona girilir.

Dirty bulk yaptığınız zaman göbekli olmazsınız, sadece kaslarınız yağlı gözükür.

16bc9b0f651c15a5ea8740bb964e5003-1.jpg

Siz bulku sadece göbek yapmak olarak anlamışsınız sanırım.

Bulk döneminde kalori fazlası yapılır ve o kaloriler yağ olarak depolanır. Bulk esnasında antrenman ağırlığı da artırılır böylece kaslar gelişmiş olur. Kaslar geliştikten sonra, bulk döneminden çıkılır ve definasyona girilir.

Dirty bulk yaptığınız zaman göbekli olmazsınız, sadece kaslarınız yağlı gözükür.

Eki Görüntüle 1429449
Hocam internette bulk ve definasyon dönemi ile alakalı alta koyacağım tarzda fotoğraflar mevcut.
Bu tarz bir görüntü açıkcası sosyal hayatımı olumsuz şekilde etkiler ve bulk sürecinde spora başlamadan önceki halimi özleme psikolojisine girerim diye düşünüyorum.
Bu resimler ne derece gerçeği yansıtır bilmiyorum. Kıssadan hisse bulk yapmasakta gelişim olmazmı?

Dosya Ekleri

• f.jpg
    f.jpg
    19,9 KB · Görüntüleme: 399
Hocam internette bulk ve definasyon dönemi ile alakalı alta koyacağım tarzda fotoğraflar mevcut.
Bu tarz bir görüntü açıkcası sosyal hayatımı olumsuz şekilde etkiler ve bulk sürecinde spora başlamadan önceki halimi özleme psikolojisine girerim diye düşünüyorum.
Bu resimler ne derece gerçeği yansıtır bilmiyorum. Kıssadan hisse bulk yapmasakta gelişim olmazmı?
Soldakini kim bulk diye kandırdı bilmiyorum ama kendisi obez. Bulk böyle bir şey değil.

are-winters-for-bulking-and-summers-for-leaning-740x500-2-1516272794.jpg

Soldakini kim bulk diye kandırdı bilmiyorum ama kendisi obez. Bulk böyle bir şey değil.

Eki Görüntüle 1429483
Hocam yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim son olarak dirty bulkta bu görüntüden ne derece saparız? Dirty bulktan kastım bu arada 7/24 fastfood tarzı yemek değil günlük protein ihtiyacımı alıp ev yemekleri makarna bulgur pirinç tavuk yumurta fıstık ezmesi yulaf tarzı beslenmek ancak cleanda diyemiyorum çünkü belli bir rutinim yok.

Hocam yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim son olarak dirty bulkta bu görüntüden ne derece saparız? Dirty bulktan kastım bu arada 7/24 fastfood tarzı yemek değil günlük protein ihtiyacımı alıp ev yemekleri makarna bulgur pirinç tavuk yumurta fıstık ezmesi yulaf tarzı beslenmek ancak cleanda diyemiyorum çünkü belli bir rutinim yok.
Antrenmanın hakkını verirseniz, yeteri kadar ağır çalışırsanız, merak etmeyin göbekli bir yapınız olmaz. Yeter ki hakkını verin idmanın ve yeteri kadar protein alın.

Geri
Yukarı