Bulut Teknolojisi, 2011’de En Hareketli Dönemini Yaşayacak

'Güvenlik' bölümünde Recep Baltaş tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.560
  Yer:
  İstanbul
  BT Yönetimi yazılımlarının lider üreticisi CA Technologies, 2011’in Bulut Teknolojisi’nin yılı olacağını; kurumlardaki güvenlik algısınının da bulut-engelli yapıdan bulut-destekli yapıya dönüştüreceğini öngörüyor…

  CA Technologies Türkiye Çözüm Satış Direktörü Reha Hatipoğlu, 2010 yılının bulutun konuşulmaya başlandığı bir yıl olarak yaşandığını, 2011’de ise bulut teknolojisinin iş operasyonları ve BT fonksiyonlarında ciddi bir değişimi gündeme getirirken; BT’nin artık bir arka ofis etkinliği olmaktan kurtularak, bir işletmenin temel iş ihtiyaçlarını tüm yönleriyle biçimlendiren bir oyuncu haline geleceğini belirtti:

  “CA Technologies olarak, 2011’de zirveyi paylaşan teknoloji trendlerinin, yeni bir BT dönüm noktasını, başka bir ifadyle Tüketimsel BT çağını oluşturan temel bileşenleri biraraya getirdiğine inanıyoruz.”

  Reha Hatipoğlu CA Technologies’in 2011 yılı teknolojik öngörülerini şu şekilde özetledi:


  Bulutlar hükmedecek

  Bulut teknolojisi, BT alanında aşamalı bir gelişmenin sonuçlarını yansıtmanın çok ötesinde teknolojinin iş dünyasını nasıl dönüştürebileceğini göstererek; bilişim endüstrisinde paradigmatik bir değişimin yolunu açıyor. 2011’de bulut teknolojisi, genel, özel ve melez bulut iş modelleri üzerinden kurumların iş yapış tarzlarını yönlendiren baskın birer oyuncu haline gelecek. Kurumlar, hızlı değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kendilerine gerekli hız ve esnekliği sunan gerçekçi ve pratik bulut kullanımlarını ortaya koyacak. Servis sağlayıcılar, kurumlar için bir kılavuz olduklarını kanıtlarken, IT profesyonelleri de deneyimlerinden yararlanmak için onları izleyecek.

  CIO’nun yeni rolü ise bulut-tabanlı geniş işlem ve veri depolama kapasitelerinden uygulamalara kadar gerekli kaynakları ihtiyaç anında sağlamak ekseninde tüm BT tedarik zincirinin stratejik yönetimini gerçekleştirmek olacak. BT departmanları zamanla doğrudan uygulamalı teknoloji ile daha az ilgilenirken, iş ve BT yönetimini biraraya getirme konusuna daha çok odaklanabilecek. Aynı zamanda, teknoloji dışındaki iş liderleri ve yöneticiler, bu süreçte daha fazla teknolojiyle iç içe yaşamaya alışacak.


  Tüketimsel BT - “Buluta Doğru”

  Tüketici teknolojisindeki yükseliş, kurumları da etkisi altına alıyor. İşletmeler bugün hız, seçim, güvenlik ve atak teknolojileri artık “parmak uçlarında” hissetmek istiyor. Bulut, sanallaştırma ve mobil cihazlar bunu mümkün hale getiriyor. BT profesyonelleri, giderek daha fazla şey talep eden kullanıcılar için gerekli altyapı ve servisleri sağlayabilmek konusunda çok daha çabuk hareket etme ihtiyacını hissedecek. Bulut, Kimlik ve Erişim Yönetimi, kurumlardaki güvenlik algısını, bulut-engelli yapıdan bulut-destekli yapıya dönüştürecek.


  Güvenlik konusunda uzman şirketlerin sunduğu bulut hizmetleriyle kurumlarda yaygınlaştırılan çok güçlü ve gelişmiş güvenlik seçenekleri, işletmelerin bulut güvenliği algısında ciddi bir değişime yol açması bekleniyor. Kurumlarda tam güvenlik duygusu yerleşirken; güvenlik, bulut tercihinde önemli bir rol oynayacak. Örneğin, gelişmiş yetkilendirme ve sahtecilik önleme, tek şifreyle erişim (single sign-on), kimlik yönetimi gibi Kimlik ve Erişim Yönetimi yetkinlikleri, bulut servisleri olarak sunuluyor. Bu servisler, gelişmekte olan ve büyük kurumlar tarafından çok daha kolay bir şekilde edinilecek, yaygınlaştırılıp yönetilebilecek ve bu servislerin kullanıcıları, kimin ne amaçla erişim sağladığını daha kolay denetleyebildikleri için kendilerini güvende hissedebilecek.

  Dizüstü bilgisayarların yerini akıllı cihazlar alacak


  Dizüstü bilgisayarların yerini alan tabletler ve İPad’ler gibi akıllı mobil cihazlardaki artışla birlikte, BT’nin giderek tüketim aracı haline gelmesi, çalışanlar için cihaz seçeneklerinin de genişlemesi anlamına geliyor. Birçok kurum bu cihazların yaygınlaşmasına karşı direnç göstermesine karşın, bu tür cihazlara karşı kullanıcı talebi çok güçlü gelişti. Sonuç olarak,gelecekte özellikle güvenlik ve yetkilendirme gibi yönetilecek birçok BT olgusu ve farklı şekillerde sunulan servisler ve teknolojiler gündemde olacak.


  Gizli Silah: Otomasyon

  Birçok CIO günümüzde hala belli bir seviyeyi koruyabilmek veya daha tasarruflu olabilmek için bütçeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu arada yaygınlaştırılan sanallaştırma projeleri, sanal duralamalardan kaçınma ve başarı çıtasını yükseltmek için daha fazla yetkinlik, daha çok insan kaynağı, hızlı döngü süreleri ve oldukça az sistem hatalarına gereksinim duyuyor. Bu tür sorunları önlemek; sanallaştırmayı hızlandırmak; verimli, maliyet avantajlı ve dinamik verimerkezleri oluşturmak için tek çözüm ise otomasyon. Otomasyon aynı zamanda bulut teknolojisi platformlarının temelini oluşturuyor.

  Sanal altyapı otomasyonunun ve sanal servis otomasyonunun arkasındaki itici güç, 2011’de olumlu sonuçlarıyla giderek ivme kazanacak. Bu alanda BT’nin sıcak gündem konularından biri olan sanallaştırmayı dahi gölgede bırakacak bir gelişme bekleniyor.


  İç güvenlik ihlallerinde dipten gelen dalga

  Kurumlar için geleceğin en önemli güvenlik saldırısı içeriden olacak. İçerideki risk, son derece değerli, kaliteli ve cazibe kaynağı kurum verisine doğrudan bir hat oluşturuyor. Şirketler bir yandan daha iyi ve karmaşık güvenlik sistemleriyle korunurken; içeride sosyal mühendislik yapan biri olmak, kötü amaçlı kodlar ve virüsler yazmaktan daha kolay bir hale gelecek. Sosyal ağ siteleri kuran şirketlerin ve mobil çalışan sayısındaki artış nedeniyle artık tasnif edilmiş kurumsal bilgiye sızmayı kolaylaştıran çok daha fazla erişim noktası bulunuyor. Kurumlar, içeriden gelen tehditleri öngörebilmek için davranışsal analiz yöntemlerini kullanmaya başlayacak.
   

Sayfayı Paylaş