Bursluluğu nasıl kazanamadım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
4
Yer
Denizli
Merhabalar kısa süre önce iokbs sınavına girmiştim. Ve sınavdan aşağıda görmüş olduğunuz puanı aldım:

tch.PNG

Kazanamadı yazıyor ancak sınava girdikten sonraki gün taban puanlara bakmıştım. Neredeyse tüm haber sitelerinde aynı puanlar söyleniyor. Haber sitelerindeki puanlara göre sınavı kazanmış olmam gerek. Birçok siteye baktım ve baktıklarımın hepsi böyle.
Haber linkleri:
MEB ile 2020 Bursluluk taban puanı kaç? İOKBS Bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır, taban puanı kaç?
2020 Bursluluk taban puanları! Bursluluk 5,6,7,8,9,10,11. sınıf boş kontenjanlar listesi
2020 PYBS İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban - tavan puanları kaç? Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?
Bursluluk sınavı taban puanı kaç? 2020 İOKBS bursluluk sınavını kazanmak ve burs almak için kaç net puan gerekli? Bilgiler burada!
Bu haber siteleri puanları rastgele mi yayınlıyor yoksa kazanamadı kısmında farklı bir şey mi var beni aydınlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her yıl böyle açıklamalar yapılıyor. Hiçbirine de şu ana kadar inanmadım. Sınav tek tip değil. Öğretmen çocuğu isen kontenjanın ayrı, başka bir şey isen ayrı. Keza sınav puana değil, sıralamaya bakıyor. MEB'in de taban puanları açıkladığını hiçbir zaman görmedim.
MEB'i kaynak gösteren bir haber varsa buyurun paylaşın.

Bu arada orada paylaşılan kalıp metinleri (örneğin "9. Sınıf: diğer çocuk kontenjanı 394,447; öğretmen çocuğu 152,052; korunmaya muhtaç çocuk 129,576; bulunduğu yerde okul yok 344,631") Google'da ararsanız sınav sonucu açıklanmadan önce paylaşan siteler olduğunu görürsünüz. Geçen yılın verisi olma ihtimali çok yüksek.

Hatta buyur kaynak. Yazı 03.11.2019'da yazılmış. Son düzenleme de 20.03.2020'de yapılmış. Ama aynı metin yazıda geçiyor.

MEB belki açıklıyordur, insanlar uyduracak değil ya. Ama YKS Değerlendirme Raporu gibi geç açıklıyordur bence.

Merhabalar kısa süre önce iokbs sınavına girmiştim. Ve sınavdan aşağıda görmüş olduğunuz puanı aldım:

Eki Görüntüle 683201

Kazanamadı yazıyor ancak sınava girdikten sonraki gün taban puanlara bakmıştım. Neredeyse tüm haber sitelerinde aynı puanlar söyleniyor. Haber sitelerindeki puanlara göre sınavı kazanmış olmam gerek. Birçok siteye baktım ve baktıklarımın hepsi böyle.
Haber linkleri:
MEB ile 2020 Bursluluk taban puanı kaç? İOKBS Bursluluk sınavı kaç puanla kazanılır, taban puanı kaç?
2020 Bursluluk taban puanları! Bursluluk 5,6,7,8,9,10,11. sınıf boş kontenjanlar listesi
2020 PYBS İOKBS 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. sınıf taban - tavan puanları kaç? Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?
Bursluluk sınavı taban puanı kaç? 2020 İOKBS bursluluk sınavını kazanmak ve burs almak için kaç net puan gerekli? Bilgiler burada!
Bu haber siteleri puanları rastgele mi yayınlıyor yoksa kazanamadı kısmında farklı bir şey mi var beni aydınlatabilir misiniz?

Kanka puanlara nereden bakıyoruz?

Ben 5. sınıfın sonunda (2013) girdiğimde kriter olan şey ilde ilk 20'ye girmekti. Taban puanı da 450'ydi ben 451 almıştım, ilde 15. olduğum için de bursu kazandım.

Büyük şehirlerde kontenjan daha fazla olabilir, 7 yılda sistem değişmiş de olabilir ama ben girdiğimde durum buydu.

Geçmiş olsun. Benim kardeşim de 417 aldı o da kazanamadı. Muhtemelen bu yıl 9.sınıf taban puanı 420-425 arası. Bir yıl sonra tekrar deneyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı