Bursluluk sınavı nasıl kazanılır?

Her sınav için geçerli olan şey, çalışacaksın.

Hayır, hatta daha kolay.
Daha doğrusu önceden öyleydi. Kabaca hesapladığımda 2010 yılı civarında o sınav pybs olarak adlandırılıyordu ve öğretmen çocuklarına özel kontenjan vardı. Normal vatandaş için hem sigorta olmaması hem de maaş kriteri varken öğretmen çocuğu güllük gülistanlık hayatına bir de burs alıyordu. Sonradan sigorta şartı normal vatandaş için kalktı. Öğrenmen çocuklarına özel muamele de kalkmış olabilir.

Her öğretmen çocuğu için geçerli değil o. %5 kontenjan bu arada. Yani hiçbir işe yaramıyor.

O kontenjan her öğretmen çocuğuna olmuyor. Genelde particilerin çocuklarına gidiyor.

Bir de oy toplamak için köyde yaşayan çocuklara vs. veriliyor.

Babam devlet memuru ben ve kardeşim burs alıyoruz. Burs verilirken kişi başı gelire bakıldığında hatırlıyorum.
Tam olarak mesleğini söyleyebilir misiniz sakıncası yoksa. Çünkü benim babam öğretmen burs alamıyorum memur olduğu için.

Geçen sene 9. sınıfta kazandim. Sadece 1 hafta bütün dersleri tekrar ettim. Pandemiden dolayı eylül'e ertelenmişti ve geç haberim oldu. YouTube üzerinden çalışırsan çok kolay. 6. sınıfın ders sayisi da az. Kendini vererek günlük çalışırsan zorlanmadan kazanırsın. Sorular zor değil zaten.

Geçen sene 9. sınıfta kazandim. Sadece 1 hafta bütün dersleri tekrar ettim. Pandemiden dolayı eylül'e ertelenmişti ve geç haberim oldu. YouTube üzerinden çalışırsan çok kolay. 6. sınıfın ders sayisi da az. Kendini vererek günlük çalışırsan zorlanmadan kazanırsın. Sorular zor değil zaten.

Bir şey sorucğım sınavın taban puanı kaç 9.sınıfım

Her öğretmen çocuğu için geçerli değil o. %5 kontenjan bu arada. Yani hiçbir işe yaramıyor.

O kontenjan her öğretmen çocuğuna olmuyor. Genelde particilerin çocuklarına gidiyor.
Ayrıntısını bilmiyorum ama kalem tutacak kadar beyni olmayan çocuğu burs alıyordu.

Particilik olarak şu anki hükumet taraftarı değildi. Daha kötüsü, adamın televizyon kanalı vardı. Sonra FETÖ falan denip kapatıldı veya isim/el değiştirdi.

Ayrıntısını bilmiyorum ama kalem tutacak kadar beyni olmayan çocuğu burs alıyordu.

Evet. Maalesef öyle idi. ******name alan öğretmen çocuğu burs kazanıyordu.

Particilik olarak şu anki hükumet taraftarı değildi. Daha kötüsü, adamın televizyon kanalı vardı. Sonra fetö falan denip kapatıldı veya isim/el değiştirdi.

Bu mesajı tam anlayamadım. Biraz daha açıklar mısınız?

Öğretmen çocuğu olarak.

Hayır, daha az puan gerekiyor kazanmak için.
O iş artık geride kaldı. Bir öğretmen çocuğu olarak 3 kez sınava girdim ve 3.de kazandım. Sebebi taban puanlarının yüksekliği idi. Bundan 10-15 yıl önce öğretmen çocuğu olup bursluluğa girseydiniz evet, ama artık onun da önemi yok. Bursluluk sınavı zor bir sınav değil temel bilgi ve konu hâkimliği sınavda başarıyı getiriyor. 6. Sınıfsan daha da çok çalışman gerekiyor çünkü çoğu kişi yüksek aldığı için o belirtilen taban puanları 300 falan olmuyor. 500 üzerinden tavan 500 taban 460 falan olur. O sebeple düzenli çalışırsan hala daha yaparsın sınava daha nerdeyse 1,5-2 ay var.

Geri
Yukarı