Bursluluk sınavlarına nasıl girilir?

PazaniL

Hectopat
7. sınıfa gidiyorum. Geçen arkadaşım 2-3 ay önce bursa girdiğini ve kazanıp her ay hesabına 350 lira yattığını söyledi. Böyle deyince ben sordum ne bursu falan, bu arkadaş devletin verdiği burs falan dedi fakat anlamadım yani. Eğer böyle burslar varsa bu bursları nereden öğrenebilirim? Bir de çok zor olur mu? Yardımcı olur musunuz rica etsem?

PYBS bursundan bahsediyor büyük ihtimalle. Genelde okulların kapanmasına yakın bir zamanda yapılır, fazla zor bir sınav değil. Bu sınava 8. sınıftan sonra giremiyorsun diye biliyorum. Fakat liseye gittiğin puanın yeterliyse bursu kazanabiliyorsun. Ayrıca her başarılı olanın burs aldığı bir sınav değil, sınava girebilmek için maddi açıdan bazı gereklilikler var.

7. sınıfa gidiyorum. Geçen arkadaşım 2-3 ay önce bursa girdiğini ve kazanıp her ay hesabına 350 lira yattığını söyledi. Böyle deyince ben sordum ne bursu falan, bu arkadaş devletin verdiği burs falan dedi fakat anlamadım yani. Eğer böyle burslar varsa bu bursları nereden öğrenebilirim? Bir de çok zor olur mu? Yardımcı olur musunuz rica etsem?

Katılma durumun aile gelirin ile alakalı. Yanlış bilmiyorsam yıllık aile gelirinde kişi başına düşen miktar 16000~tl'dan yukarı olursa katılamıyorsun. Zor bir sınav değil ayrıca.
Ayrıca T3 vakfı da burs dağıtıyor. Onları kollayabilirsin.

Katılma durumun aile gelirin ile alakalı. Yanlış bilmiyorsam yıllık aile gelirinde kişi başına düşen miktar 16000~tl'dan yukarı olursa katılamıyorsun. Zor bir sınav değil ayrıca.
Ayrıca T3 vakfı da burs dağıtıyor. Onları kollayabilirsin.

Anlamadım tam olarak 16000 derken sadece babam işe gidiyor ailede yıllık 16000 liranın yukarı olursa nasıl alamıyorum asgari ücret alsa bile 30000 yapıyor yıllık çok saçma.

Değilim.

Anlamadım tam olarak 16000 derken sadece babam işe gidiyor ailede yıllık 16000 liranın yukarı olursa nasıl alamıyorum asgari ücret alsa bile 30000 yapıyor yıllık çok saçma.

Hayır öyle değil. Şöyle örnekleyim sana:
Baban aylık 3000TL net maaş alıyor.
12 ayda toplam 36000TL net maaş'a sahip.
Ailede 3 kişisiniz.
36000TL/3 = 12000TL yıllık.
Yani ailede ki bir bireye yılda 12000TL düşüyor.
Bu durumda burs alabilirsin.
Öğretmen ve ya Müdür çocuğu olmanla alakası yok bunun. Okul denetlemiyor ilçe milli eğitim yürütüyor.

Hayır öyle değil. Şöyle örnekleyim sana:
Baban aylık 3000TL net maaş alıyor.
12 ayda toplam 36000TL net maaş'a sahip.
Ailede 3 kişisiniz.
36000TL/3 = 12000TL yıllık.
Yani ailede ki bir bireye yılda 12000TL düşüyor.
Bu durumda burs alabilirsin.

Öğretmen veya müdür çocuğu olmanla alakası yok bunun. Okul denetlemiyor ilçe milli eğitim yürütüyor.

Anladım o zaman katılırım fakat böyle bursları nereden bulurum ben?
Bir de bu aylık yatan parayı çekebiliyor muyuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı