Burun kanamasına ne yapılmalı?

BenFatih

Picopat
Katılım
22 Nisan 2021
Mesajlar
141
Sanırım uykusuzluk veya kafeinden dolayı kanadı bilmiyorum. Ama kanama sırasında kafayı arkaya mı yaslamak lazım yoksa kanın akmasını mı sağlamak lazım?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

alicsndemir

Centipat
Katılım
13 Ekim 2019
Mesajlar
226
Burun kanamalarında baş geriye atılarak, burun içine peçete ya da pamukla tampon yapmak ve enseye su tutmak doğru bilinen önemli yanlışlardandır. Kanamanın durmasına hiçbir etkisi olmayan bu uygulamalar, kanın genize akmasına neden olmaktadır. Ön burun kanamasını durdurmak için burun ucundaki yumuşak kısım bir elin baş ve işaret parmağı arasına alınarak baskı uygulanır. Oturur pozisyonda baş öne eğilerek 10 dakika kadar beklenmelidir. Burun ve yanağa, bir beze ya da poşete sarılı olarak buz koymak damarlarda büzülmeye sebep olacağından kanama miktarını azaltacaktır. Bu şekilde kanama durursa sümkürmekten kaçınılmalı, başın kalp seviyesinden yükseğinde bir pozisyonda istirahat edilmelidir.
 

Mert Atakann

Decapat
Katılım
9 Şubat 2019
Mesajlar
653
Çözümler
5
Yer
Medellin
Baş geriye atılmasını saçma buluyorum burnunu buzla 2 3 dakika tut sonra burnunu fımkır anında geçiyor benim burnumda çatlaklar var yani kanadı mı durmuyor bu yöntemle yaklaşık 3 4 dakikada geçiyor.
 

Yeni konular

Yukarı