Buzdolabı boylarına ayaklar dahil mi?

Melik Buğra

Hectopat
Merhaba. Buzdolabı alırken boy derinlik ve genişliğin bulunduğu kısımda yazan boy uzunluğuna ayaklar dahil mi? Yani buzdolabı boyu hesaplanırken ayakları da mı o uzunluk içinde sayıyorlar?

Senin için benim buzdolabını şimdi ölçtüm geldim. Beko marka bir buzdolabı. Hemen her buzdolabında olduğu gibi yüksekliği ayarlanabilir ayakları var. 180 cm boyu var diye geçiyor.

Ayakları yokken 178 cm, ayakları var ama en kısa şekilde ayarlı iken 180 cm, benim kendime göre ayarladığım biraz yükseltilmiş hali ile 181 cm ve ayakları tam uzatınca 184 cm tuttu.

Yani Beko buzdolabımda buzdolabının boyu olarak bildirilen ölçü, "ayakları takılı iken lakin en kısa şekilde ayarlanmış iken" olan ölçü gibi görünüyor.

Senin için benim buzdolabını şimdi ölçtüm geldim. Beko marka bir buzdolabı. Hemen her buzdolabında olduğu gibi yüksekliği ayarlanabilir ayakları var. 180 cm boyu var diye geçiyor.

Ayakları yokken 178 cm, ayakları var ama en kısa şekilde ayarlı iken 180 cm, benim kendime göre ayarladığım biraz yükseltilmiş hali ile 181 cm ve ayakları tam uzatınca 184 cm tuttu.

Yani Beko buzdolabımda buzdolabının boyu olarak bildirilen ölçü, "ayakları takılı iken lakin en kısa şekilde ayarlanmış iken" olan ölçü gibi görünüyor.

Dostum çok sağ ol ya vallahi biri çıkar da böyle yapar diye düşünmemiştim. İyi insanlar, düşünceli insanlar hala var demek ki. Benim kafamdaki dolabın ayakları ayarlanabilir değildi. O zaman boyuna büyük ihtimal ayaklar da dahil değil mi?

Dostum çok sağ ol ya vallahi biri çıkar da böyle yapar diye düşünmemiştim. İyi insanlar, düşünceli insanlar hala var demek ki. Benim kafamdaki dolabın ayakları ayarlanabilir değildi. O zaman boyuna büyük ihtimal ayaklar da dahil değil mi?

Faydalı olduysam size ne mutlu. Hem zaten metrem de vardı, hemen mutfağa gidip ölçümleri yapıverdim.

Büyük ihtimalle sizin alacağınız buzdolabının boyuna ayaklar da dahil gibi görünüyor. Zira bendeki bu şekildeydi. Keşke başka bir buzdolabını da ölçme şansım olsaydı, böylece size daha çok yardımcı olabilirdim, lakin elimdeki tek buzdolabı ile size bunu söyleyebilirim.

Not: Buzdolabının ayakları vida gibi döndürülerek yükseltilip alçaltılmakta. Ayaklarını çok yükseltince ayak yerinden komple çıkmakta (bildiğiniz vida mantığı ile aynı). Yani yükseklik ayarı için ek bir mekanizma vs yok. Siz de buzdolabının ayaklarını sağa-sola döndürmeyi denerseniz, belki onun da yüksekliği ayarlanabilmektedir. Hem böylece ayakları komple çıkarıp ayaksız da kullanabilirsiniz. (Buzdolabı boyu söylenirken ayakların boya dahil edilmemiş olma ihtimaline karşı.) Aklınızda bulunsun.

Faydalı olduysam size ne mutlu. Hem zaten metrem de vardı, hemen mutfağa gidip ölçümleri yapıverdim.

Büyük ihtimalle sizin alacağınız buzdolabının boyuna ayaklar da dahil gibi görünüyor. Zira bendeki bu şekildeydi. Keşke başka bir buzdolabını da ölçme şansım olsaydı, böylece size daha çok yardımcı olabilirdim, lakin elimdeki tek buzdolabı ile size bunu söyleyebilirim.

not: Buzdolabının ayakları vida gibi döndürülerek yükseltilip alçaltılmakta. Ayaklarını çok yükseltince ayak yerinden komple çıkmakta (bildiğiniz vida mantığı ile aynı). Yani yükseklik ayarı için ek bir mekanizma vs yok. Siz de buzdolabının ayaklarını sağa-sola döndürmeyi denerseniz, belki onun da yüksekliği ayarlanabilmektedir. Hem böylece ayakları komple çıkarıp ayaksız da kullanabilirsiniz. (buzdolabı boyu söylenirken ayakların boya dahil edilmemiş olma ihtimaline karşı.) Aklınızda bulunsun.

Tamamdır fikirleriniz için çok teşekkürler aklımda tutacağım. Ayrıca başka bir buzdolabıyla da denemeyi düşünmeniz, denemiş kadar olduğunuzun göstergesi benim için. Hayırlı günler...

Yeni konular

Geri
Yukarı