C dilinde yanlış hesaplama

RamonMotta

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir formülü tanımladım ve sonuç yanlış çıkıyor. Sizce neyi yanlış yaptım?

A1.PNG

Kodlamak istediğim formüller;

4412412412.PNG

@exTypen

Girdiğin parametreleri, çıktıyı ve beklediğin çıktıyı paylaşabilir misin? Koda göz attım, görünürde hata yok gibi. İşlemleri henüz kontrol etmedim, müsait olunca kontrol edeyim.

Girdiğin parametreleri, çıktıyı ve beklediğin çıktıyı paylaşabilir misin? Koda göz attım, görünürde hata yok gibi. İşlemleri henüz kontrol etmedim, müsait olunca kontrol edeyim.
Hem bunu uygulayarak, hem de kodunuzu alttaki linke göre atarsanız daha iyi yardım edebiliriz.

C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <math.h>
#define C 6399593.626
#define E 0.0067394968
#define PI 3.14
void donusturme(float enlem,float boylam)
{
    float V;
    V=sqrt(1+((E)*cos(enlem*(180/PI))*cos(enlem*(180/PI))));
    printf("V sonucu=%.2f",V);

float N;
    N=C/V;
    printf("N sonucu=%.2f",N);

float sonuc;
    sonuc=(N)*cos(enlem*(180/PI))*cos(boylam*(180/PI));
    printf("Donusum sonucu=%.2f",sonuc);
}

int main()
{
  float enlem,boylam;
  printf("Lutfen enlem ve boylami giriniz!\n");
  scanf("%f%f",&enlem,&boylam);
  donusturme(enlem,boylam);
    return 0;
}

X değeri için:
Elde edilmek istenen sonuç: 6373407.18814 m
Kodun verdiği sonuç: 6300549.50 m

@faux
@375973
@detista

V formülünde kullandığın e'li terimin tablodaki değeri ile tanımladığın değer farklı. Orasını zaten bir düzelt. Cos'larda kullandığın açı değerlerini neye göre belirlediğini tam olarak bilmiyorum, ne dönüşümü yaptığını bilmediğimden. Orayı da düzenlemek gerekebilir, şimdilik atlayalım.

Virgülden sonra 2 değer sana yetmeyebilir, gerçek değere yakın olması açısından %.5f olarak değiştir.

V formülünde kullandığın e'li terimin tablodaki değeri ile tanımladığın değer farklı. Orasını zaten bir düzelt. Cos'larda kullandığın açı değerlerini neye göre belirlediğini tam olarak bilmiyorum, ne dönüşümü yaptığını bilmediğimden. Orayı da düzenlemek gerekebilir, şimdilik atlayalım.

Virgülden sonra 2 değer sana yetmeyebilir, gerçek değere yakın olması açısından %.5f olarak değiştir.
Başka bir E değeri var onu kullandım,
resim_2020-12-19_150838.png

@faux radyan'dan dereceye çevirmek istiyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı