C# Günlük hasılatı hesaplayan programı nasıl yazarım ?

hackpower77

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Meslek
Teknik Servis
Arkadaşlar günlük hasılatı hesaplatmak istiyorum. Ama günlük 24 saat değilde mesela saati uzayabilir. Misal dükkanı gece 12'den sonra 3-4 gibi kapattık. Normal'de 1 günü hesaplatılır. 12'den sonraki saati nasıl olcak'da hesaplatacağım. Yorumlarınızı bekliyorum. Basit birşey olmalı sanırım. Soruyu anlamayan yazabilir. Daha açıklayıcı olurum. Özellikle sizin yardımınız gerekli sanırım daha önce sordum 4-5 kişiye tıkandı :) @Recep Baltaş @Ali Güngör @BilgisayarKurdu

Sana yardımcı olmayı gerçekten çok isterim ancak Dennis Ritchie amcamızı diriltip buraya getirsek o bile yardımcı olamaz sana.
Çünkü yapmak istediğin şeyi anlatamamışsın :) Lütfen ayrıntılı bir biçimde anlat.

Bence dediğin saatten sonraki hasılat o güne eklenmeli.

Dipçe: Tam göndere bastım ""He he he ilk ben yazıyorum!" diye, milisaniye ile BilgisayarKurdu abimize geçildim. :(

Haklısın @BilgisayarKurdu :) Dükkanı açtığım saatten itibaren kapattığım saat'e kadar günlük hasılatımı görmek istiyorum. Ama bu saat'ler değişken. Belirli bir saati yok. Sabah 10'da açıp gece 4'te kapatabilirim. Gün olarak hesaplatırsam 1 gün oluyor. Ve 12'den 4'e kadar olan hasılatım diğer güne gidicek, yada kaybolucak ? Teker teker okuyunca bu sefer anlaşılır gibi sanırım :)

Gün başlangıcını dükkanı en geç kapattığınız ve en erken açtığınız saat arasında seçersiniz. Örneğin sabah saat 5-6 gibi. Hesaplamaları ona göre yaparsınız.
Buna rağmen istisna bir durum olursa ek olarak mesai süresini elle gireceğiniz bir değişken oluşturursunuz. Eğer o değişken girildiyse hesaplama yapılmaz, o günkü mesai süresi o değişkene göre belirlenir.

Son düzenleme:
@AhmetAksoy @BilgisayarKurdu Başka bir çözüm istiyorum bu olağan bir çözüm değil. Çünki bu bir tekel bayii saatler tamamen karmaşık. Gece 5'te açık olma ihtimali var 6'da da var. Yani bunun değişik bir çözümü varmış. Çok basitmiş. Üniversite hocasının sınavda soracağı soru bu. Yapamazsak kaldık. Dükkanı sabah 10'da açtım gece 3'te kapattım. Ben bunun hesabını nasıl yapacağım. Hesap 1 günlük olacak. Halen daha nasıl yapılacak bilmiyorum :) 2 güne kayıyor. 06.04.2015 13:00 dükkan açtım. 07.04.2015 03:00 kapattım. Arasını nasıl hesaplarım ?

Eğer bunu yapamazsan 24 saatide yazarsın , textbox ile girilecek miktar vb şeyleri ayarlarsın , sonra da hepsini toplayacak bir kod yazarsan istediğine yakın birşey olur .

Olayı bu kadar karmaşık hale getirmeye gerek yok. İlk yazınızdan ne yapmak istediğiniz anlaşılmıyordu. Yapmanız gereken işe giriş ve çıkış saatlerini datetime değişkeni olarak giriş yaparsınız. Bu iki zaman arasında geçen süreyi hesaplatan kodu yazarsınız. Bulamazsanız yardımcı olurum. Gece yarısını geçmesi bir şey ifade etmiyor. Sonuç iki zaman arasındaki geçen süre olacak. Ek olarak girilecek zamanlara kriter koyarsınız. Örneğin işe giriş saati saat 14'ten önce olmalı gibi.

@AhmetAksoy Yardımcı olursan çok sevinirim ya halen daha anlamış değilim. Diyelimki 14'ten sonra giriş saati. Ozaman nasıl olacak. Valla kafam çok karıştı ya. Nasıl yardım edeceksin :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı