C# ile araba kiralama projesi

emircanunlts

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
3
Merhabalar, C#'da küçük çaplı bir araba kiralama projem var ve daha da geliştirilecek. Kiralama sistemine kadar geliştirmeyi düşünüyorum. Sorum şöyle; GetAll, GetByBrandıd, GetByColorId operatörlerini yazdım. Getall çalışınca hiçbir sıkıntı yok, fakat Foreach ile ID'ye göre getirmeye çalışınca kod sonuç vermiyor.

Çalışan kod:

C#:
foreach (var car in carManager.GetProductDetails())
{
Console.WriteLine(car.CarName + " / " + car.DailyPrice);
Console.WriteLine("---------------------------------------------------------------------------------------");
}

Çalışmayan kod:

C#:
 foreach (var carss in carManager.GetCarsByBrandId(1))
{
Console.WriteLine(carss);
}

Bana ID karşılığında arabanın bilgilerini vermesi gerekirken; "Entities.Concrete.Car" çıktısını veriyor sadece. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Projemin GitHub linki: emirduman2/CarRentalProject

Bir arabanın birden çok ID'si mi var da siz getcars yapıp foreach döngüsüne almışsınız?
İkinci olarak Console. Writeline(carss. Carname); yapınca sonuç çıkıyor mu çalışmayan kodda?

Birden fazla ID var. carss.Carname yaptım, sadece arabanın ismini verdi. Ben üst tarafta verdiğim ID'de olan aracın bilgilerini almak istiyorum, sadece ismini değil.

Çözüm: Ben sadece ID'yi verince bana kendisi verecek sanıyordum. Benim tek tek carss.CarName + carss.DailyPrice gibi el ile yazmam gerekiyormuş.

Kayıt yaparken full liste halinde tek sütuna kayıt edersen full olarak alırsın ki bu en düzensiz yöntemdir çünkü veritabanından verileri alırken koşul yaparken zorlanırsın. Yine de bir string array list yapıp bu verileri içine atabilirsin foreach'te.

İkinci olarak çalışmayan kodunda namespace'in type'ını almış oluyordun aslında bir hata yapmıyordun bunları da bir listeye atıp sonradan kullanabilirsin.

İstersen constructor classında get yaparken satırın tüm sütün verilerini aldığın bir metod oluşturabilirsin.

Kolay Gelsin

Yeni konular

Geri
Yukarı