C# ile ne yapılır?

Pek çok yazılım yapabilirsin ama çoğu şeylerde bir eklentiye ihtiyaç duyarsın. Eğer eklentin var ise sınır senin bilgindir diyebiliriz. Örneğin bir video oynatıcı yazmak için video çözümleyicilerine ihtiyaç duyarsın. Arşiv programı için ekstra dll dosyalarına ihtiyaç duyarsın mesela 7z.dll ile arşiv işlerini yapabilirsin gibi gibi ama bunlar genellikle lisanslı ve ticari amaçla kullanmak için lisans ücreti ödemen gereken şeylerdir.

Aslında basit bir araştırmayla bulabilirsiniz. BU BAĞLANTIDA bulduğum liste şu şekilde:
C# ile geliştirebileceğiniz uygulama örnekleri (İngilizce'den çevirdim yanlışlıklar olabilir):
  1. Bulut uygulama ve hizmetleri
  2. Windows uygulamaları
  3. Windows kütüphane ve bileşenleri
  4. Windows servisleri
  5. Web uygulamaları
  6. Web servisleri ve Web API'ları (api diye değil ey pi ay diye okunuyor)
  7. iOS ve Android uygulamaları
  8. Arka plan servisleri (örneğin bir uygulamanın kullanıcı tarafından görünmeyen arka plandaki işleyişi)
  9. Azure bulut uygulama ve servisleri (Azure Microsoft'un bulut hizmetidir)
  10. Backend database using ML/Data tools (arka plan uygulamaları diyelim ama detaylı bilgi için araştırın)
  11. Office, SharePoint, SQL Server gibi birlikte çalışabilen yazılımlar
  12. Yapay zeka ve makine öğrenimi
  13. Kripto para birimleri, blok zincirleri
  14. Nesnelerin interneti
  15. Oyun konsolları ve oyun sistemleri
  16. Video Oyunları
Bunlar arasından oyun, nesnelerin interneti, yapay zeka, SQL server, web api, Windows kütüphane ve bileşenleri, bulut uygulamalar ve Windows uygulamaları geliştirdim. Bazılarının üzerine düşmesem de oyun ve Windows uygulamaları geliştirmekle uğraştım ve severek devam ediyorum.
O arayüz vs. nasıl oluyor anlatabilir misiniz acaba?
Herkese teşekkürler.
C# Windows Form Uygulamaları diye aratırsanız bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ben maç skor tahmin programı, ortalama, takdir-teşekkür hesaplama gibi şeyler geliştirerek arkadaşlarımla kullandım. Şu an kendi kullanımım için veri tabanı ile çalışan programlar geliştiriyorum. Örneğin film kaydettiğim bir uygulamam var. Bu uygulama sayesinde kaydettiğim filmler arasından hangilerini izlediğimi, hangilerini izlemediğimi, hangilerinin ne türde olduğunu vs. kolayca bulabiliyorum. Filmleri istersem kendi kafamda oluşturduğum kategorilere ayırıyorum. Mesela "ailem ile izleyeceğim filmler" ya da "yazılımcılara önerilecek filmler" şeklinde kategoriler oluşturdum ve bunları istediğim zaman kolayca bulup izleyebiliyor, paylaşabiliyorum. Umarım aklınızda bir şeyler canlanmıştır. Siz de bu tarz programlar geliştirebilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı