C# kodu nasıl çözülür?

adem ahmet

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sizden ricam tek tek açık bir şekilde bana kodun sonucunu yazarak söylerseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• r.jpg
    r.jpg
    91,9 KB · Görüntüleme: 130
Son düzenleyen: Moderatör:
Nesne Tabanlı Programlama'nın ilk örneklerinden birisi bu. Bir adet sınıf üretip ana sınıfımız içinde bu sınıftan nesneler üretip kullanabiliyoruz. Sürekli her seferinde string car1 diyeceğimize araba a1=new araba() diyerek daha kolay tanımlamalar yapabiliyoruz. Hem zamandan, hem işlemden, hem de kodlamadan kazanç.

Bu kodun bozuk olmadığından emin misiniz? Çünkü ekrana bir değer çıkmaz yani kim yaptıysa neden yaptığını anlamadım hem marka değişkenine BMW atamış sonradan Ferrari demiş. @bados123 burada doğru açıklamayı yapmış fakat dediğim gibi ekranda bir değer gözükmez ayrıca method yapısı bozukmuş gibi geldi bana kodu Visual Studio'da çalıştırıp bakacağım.

Bu kodun bozuk olmadığından emin misiniz? Çünkü ekrana bir değer çıkmaz yani kim yaptıysa neden yaptığını anlamadım hem marka değişkenine BMW atamış sonradan Ferrari demiş. @bados123 burada doğru açıklamayı yapmış fakat dediğim gibi ekranda bir değer gözükmez ayrıca method yapısı bozukmuş gibi geldi bana kodu Visual Studio'da çalıştırıp bakacağım.
Bana da çıkışı yok gibi geldi.

Öncelikle söyleyeyim, kod hatalı. Çünkü yazdırmak istediği "yaz" fonksiyonunda yeniden string ataması yapmış. Onun yerine direkt olarak class içerisinden erişebilir.

C#:
public class araba
        {
            public string model;  //burada arabanın modelini veriyoruz
            public void yazdir()
            {
                Console.WriteLine(model);  //modeli yazdırma
            }

}

static void Main(string[] args)
        {
            araba a = new araba();  //araba nesnesi luşturuyoruz, burada yukarıdaki sınıfa erişip nesne oluşturuyoruz
            a.model = "BMW";
            a.yazdir();

}

Aslında kod çalışır. Yaz fonksiyonu içindeki marka değişkeni local değişken. O yüzden sorun olmaz. this.marka atamasını yapınca araba sınıfına ait public marka'ya atama yapıyoruz. Ödev ya da sınav sorusu olduğu için kafa karıştırmaya falan çalışmış heralde hoca. Fakat kodun çıktısı olmaz. Fonksiyon çalıştırılınca a.marka="ferrari" ataması yapılmış oldu sadece. Göstermek için ya yaz metoduna bir return verilmeliydi ya da program içinde Console.WriteLine(a.marka) diyerek yazdırılmalıydı.

Kuvvetle muhtemel kötü bir öğretmenin kötü bir sınav sorusu.

Aynen tam 3 keç kaldım şidmide yaz okulu yapacağım. Ve öbür formumda yardım istedim sınava linç yedim. Vallahide billahide anlamıyorim soruları. Mal mal sorular sorup kesiyor bildiğin.

Büyük ihtimalle bu kod çalışmaz, deneyip göreceğim. Sadece ekrana çıkması değil, method baştan aşağı hatalı gibi geliyor.

Düzenleme, kod hatalı.
Eki Görüntüle 1106802

Ben kendimde yazdım çalışmadı. Belki temel C# bildiğimden dedim ve sizlerden yardım istedim. Bende aynı sonucu alıyorum. Soru şıklarında C şıkkı. Hiçbir şey yazmaz demiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen tam 3 keç kaldım şidmide yaz okulu yapacağım. Ve öbür formumda yardım istedim sınava linç yedim. Vallahide billahide anlamıyorim soruları. Mal mal sorular sorup kesiyor bildiğin.

Ben kendimde yazdım çalışmadı. Belki temel C# bildiğimden dedim ve sizlerden yardım istedim. Bende aynı sonuçu alıyorum. Soru şıklarında C şıkkı. Hiçbir şey yazmaz demiş.

Evet doğru cevap hiçbir şey yazmaz fakat asıl doğru cevap bu kod çalışmaz olmalıydı 🤣

Geri
Yukarı