C++ matematik önemli mi?

RSK06

Hectopat
Daha fazla  
Böyle şeyler olduğunu bilmiyordum açıkcası, math kısmına bakayım dedim W3Schools'da karşıma çıkan.

1620279786125.png

Biraz korkuttu açıkcası bilmediğim bir sürü şey var, bunları öğrenmek önemli mi? Şimdilik 15 yaşındayım hani ileride üniversitede vs. neyse de çok karışık geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle şeyler olduğunu bilmiyordum açıkcası, math kısmına bakayım dedim W3Schools'da karşıma çıkan.

Eki Görüntüle 1009706

Biraz korkuttu açıkcası bilmediğim bir sürü şey var, bunları öğrenmek önemli mi? Şimdilik 15 yaşındayım hani ileride üniversitede vs. neyse de çok karışık geldi.

Hiç zor değiller alıştırma yapsan alışırsın ve evet gerekebiliyor bazen.
Hiç zor değiller alıştırma yapsan alışırsın ve evet gerekebiliyor bazen.

Bazen dediğim o kütüphane bazen lazım olur. Matematik genelde bayağı lazım olur.

Bunlar basit şeyler. İşin olunca hesaplaman için. Programlamada bahsedilen matematik bu değil. Bunun yarısı trigonometri, yarısı kuvvetler, yarısı da dört işlem.
Bunlar tam olarak ne işe yarıyor peki ?
Kısa sürede öğreneceğimi sanmıyorum.
İki vektörün arasındaki açı için kullanıyorsun mesela.

Aslında soru biraz hatalı. C++ farklı amaçlar için kullanılan bir programlama dili ve bu amaçlar genellikle bir matematik kullanımı ve matematiksel düşünce tarzı gerektiriyor ama ben şahsen 15 yaşında kendi kendine programlama öğrenmeye başlamış bir çocuğun uzun vadede bunda zorlanacağını sanmıyorum. İlk görüşte biraz afallaman normal, hatta belki buradaki bazı fonksiyonların yaptığı matematiksel işlemi daha önce hiç öğrenmemiş bile olabilirsin.

Şimdilik daha temel başka şeylerle uğraşman ya da matematik fonksiyonlarını örnekler üstünden işlemeni tavsiye ederim.

Çok da gözünü korkutmadan bir örnek vereyim mesela programında koordinatlarını tuttuğun iki nokta arasındaki açıyı bulman gerekiyorsa arc fonksiyonlarından birini kullanman gerekir.

Gözünü korkutma dostum, çalışmaya devam et. Kolaylıklar dilerim.

Aslında soru biraz hatalı. C++ farklı amaçlar için kullanılan bir programlama dili ve bu amaçlar genellikle bir matematik kullanımı ve matematiksel düşünce tarzı gerektiriyor ama ben şahsen 15 yaşında kendi kendine programlama öğrenmeye başlamış bir çocuğun uzun vadede bunda zorlanacağını sanmıyorum. İlk görüşte biraz afallaman normal, hatta belki buradaki bazı fonksiyonların yaptığı matematiksel işlemi daha önce hiç öğrenmemiş bile olabilirsin.

Şimdilik daha temel başka şeylerle uğraşman ya da matematik fonksiyonlarını örnekler üstünden işlemeni tavsiye ederim.

Çok da gözünü korkutmadan bir örnek vereyim mesela programında koordinatlarını tuttuğun iki nokta arasındaki açıyı bulman gerekiyorsa arc fonksiyonlarından birini kullanman gerekir.

Gözünü korkutma dostum, çalışmaya devam et. Kolaylıklar dilerim.

Çok teşekkürler.

Eğer fizik temelli işlere gireceksen bol bol Math. ile başlayan satırları kullanırsın.
Özellikle kuvvet, yansıma, momentum vs. gibi vektörel işlemlerin gerektiği konularda trigonometrik fonksiyonlar eksik olmaz.

Genel olarak ise Min, Max, Pow, Sqrt, Abs, Ceil, Floor sıkça kullanılır. Temel olarak bunları bilmen yeterli gibi.

Geri
Yukarı