C# ne kadar sürede öğrenilir?

Enes Akyüz

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Ben 15 yaşında lise 1 öğrencisiyim. Konya'da güzel bir meslek lisesinde bilişim okuyorum. Önceden Arduino kodlamayı öğrendim. Yani programlamayı az çok biliyorum. C# öğrenmek istiyordum. Artık YouTube'dan eğitim veren insanların eğitim serilerini izliyorum. 20'ye geldim. 86 ders falan var. Bana güzel geldi. Aklımda kalıyor, zorlanmıyorum. Bu 20 derste veri saklamak için olan int, beyt, object vb. öğretti. Bunları ekrana yazdırmayı, ekrana kelime metin yazdırmayı ve çıkarma bölme toplama ve veya gibi operatörleri öğretti. Sizce ben bu dersleri bitirdiğimde bu dili temel olarak biliyorum diyebilir miyiz? Bu arada dersler 3 dk. falan ortalama. Bazı dersler yarım saat. 20 derste bunları öğrendim. Bu ilerleme iyi mi 20 ders için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben 15 yaşında lise 1 öğrencisiyim. Konya'da güzel bir meslek lisesinde bilişim okuyorum. Önceden Arduino kodlamayı öğrendim. Yani programlamayı az çok biliyorum. C# öğrenmek istiyordum. Artık YouTube'dan eğitim veren insanların eğitim serilerini izliyorum. 20'ye geldim. 86 ders falan var. Bana güzel geldi. Aklımda kalıyor, zorlanmıyorum. Bu 20 derste veri saklamak için olan int, beyt, object vb. öğretti. Bunları ekrana yazdırmayı, ekrana kelime metin yazdırmayı ve çıkarma bölme toplama ve veya gibi operatörleri öğretti. Sizce ben bu dersleri bitirdiğimde bu dili temel olarak biliyorum diyebilir miyiz? Bu arada dersler 3 dk. falan ortalama. Bazı dersler yarım saat. 20 derste bunları öğrendim. Bu ilerleme iyi mi 20 ders için?
Tam öğrenmeye bakın, gereken şeyleri araştırarak öğrenin.

Dersler ile öğrenirsin fakat ezberlemeye çalışma mantığını öğren. Daha iyi öğrenmek için küçük projeler belirleyip geliştirmeye çalış. Proje geliştirmeden tamamen öğrenemezsin.

Konuyu öne cikart daha fazla yanıt gelsin bende ogreniyim

Nasıl projeler mesela hocam.
C# dilini hangi amaç ile öğreniyorsunuz? Amacınız doğrultusunda projeler geliştirmelisiniz. C# ile yapılacak bir çok şey var kendiniz belirlemelisiniz. Örnek olması açısından hesap makinesi vb. gibi küçük programlar ile başlayıp sonra daha komplike programlar geliştirmeye çalışın. Geliştirme sürecinde öğrenmek daha kalıcıdır diye düşünüyorum.

Ben ilerde siber güvenlik uzmanı olmam istiyorum.Yani öğreniceğim tek dilde bu olmayacak yüksek ihtimalle az önce internette stok takip sistemleri fln yapıyorlardı ama anlamadım nasıl yaptıklarını kodlarını analdım ama o arayüzü nasıl yapıyorlar.Bilgi verebilirmisiniz.

Kanka ne yaptın öğrendin mi bu arada youtubedanmi izliyorsun çünkü 87 video ve hepsi 3 4 dakika falan.

Konuyu açalı 2 yılı olmuş. Öğrendim hocam. Ama C# tahmin ettiğimden çok daha derinmiş. İş yapabilecek kadar öğrenmem 2 yılımı aldı. Şu an freelance işler yapıyorum C# üstüne. Öncelikle kesinlikle öğrenilmesi gereken bir dil. Çok zor değil. Fakat çok fazla şey yapılabilir. Yanında SQL ve query yazmayı öğrenmek gerekli. Veri tabanı olmadan neredeyse hiçbir şey olmuyor. YouTube üzerinden detaylı kurslarla gittim öğrenirken. Murat yücedağın kurslarını incelersen çok detaylı şeyler var. Sonrasında veri tabanı bağlantısı ve SQL öğrenmeye başladım. Dediğim gibi çok önemli. En son veri tabanı ve SQL bağlantısı üzerine kendimi geliştirdikten sonra iyi bir şey mi bilmiyorum fakat kendime zor projeler hedefledim. Profesyonel olarak kullanılan. Mesela stok takip otomasyonları, barkodlu satış uygulamaları gibi. Tabii ki bunlar ilk aşamada kesinlikle yapılabilecek şeyler değil. Sadece yapamadığın için şevkini kırar. Daha basit projelerden başlayıp iyice öğrendikten sonra atılmalısın. Benim en büyük avantajım okulda meslek dersi olarak görmekti. Haftada 8 saat C# gördüğüm için zor olmadı.C#dan sonra siber güvenlik alanında kendimi geliştirdim. Şu an da mobil uygulama geliştirme ve web sitesi tasarımı üstüne kendimi geliştiriyorum. 2 yıl gibi kısa bir sürede derinlemesine öğrenip her daim işine yarayacak bir dili hayatına sokarsın öğrenmek istersen. Hiç pişman değilim. Hatta keşke Python yerine C# ile adım atsaymışım bu işlere.

Yeni konular

Geri
Yukarı