c# Nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı hatası

ByWasco

Kilopat
Daha fazla  
Bahsettiğim hatayı almaktayım. Bilgileri listbox'a oradan da textboxlara aktarmak istiyorum ama hata veriyor.

Listbox'tan textboxlara çekilecek verinin botunun mouseclick kodları:

Kod:
      private void button2_MouseClick(object sender, MouseEventArgs e)

{

string verim = listBox1.SelectedItem.ToString();

string[] dizi;

dizi = verim.Split(' ');

txtDosyanınAdı.Text = dizi[0];

txtDosyanınUzantısı.Text = dizi[1];

txtDosyanınUzantısızAdı.Text = dizi[2];

txtDosyanınKökDizini.Text = dizi[3];

txtDosyanınYolu.Text = dizi[4];

txtDosyanınTamYolu.Text = dizi[5];

Hatalar:

11.png
12.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Listbox'daki seçili değeri almak için aşağıdaki adresteki yöntemi incele.

Listede birden fazla değer olabilir. Pek form yazmadığım için SelectedItem diye bir method ya da property var mı bilmiyorum. Ancak adresteki yöntem muhtemelen işini görür.

ListBox, SelectedItem olmadığı zaman null değer return eder. Olmayan bir şeyin içerisini okumaya çalıştığın için NullReferenceException alıyorsun. Visual Studio'yu İngilizce kullanmanı öneririm.

Button Event'i içerisindeki kodları if(listBox1.SelectedItem != null) kontrolünden sonra çalıştırmayı deneyin.

Listbox, selectedıtem olmadığı zaman null değer return eder. Olmayan bir şeyin içerisini okumaya çalıştığın için nullreferenceexception alıyorsun. Visual Studio'yu İngilizce kullanmanı öneririm.

Button Event'i içerisindeki kodları if(listBox1.SelectedItem != null) kontrolünden sonra çalıştırmayı deneyin.

Ben bu hatayı Battlefront 2'de modlu açmaya çalışırken alıyorum. Acaba bana da bir öneriniz var mı? (Windows 11'den veya Antivirus'ten kaynaklanıyor olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı