Rehber C# Öğrenmek İsteyenler İçin Öğretici-1

Not: Bu sayfa C# öğrenmek isteyenlere öğretme değil yardım niteliğindedir.

C#; Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilen modern bir programlama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır. Nesne Yönelimli Programlama destekler.

C#'ta temel sayfa düzeni şu şekildedir:

C#:
using System;

class mainClass
{
    public static void Main(string[] args)
    {

}
}
Main kod bloğunun içindeki komutlar program başladığında çalışır.

C#'ta çıktı alma komutu Console.Write()'tır. Ayrıca Console.WriteLine() ile de çıktı alınabilir ancak bir farkları vardır. Örneğin Console.Write() kullanırsak;

Komut:
C#:
using System;

class mainClass
{
    {
        Console.Write("Merhaba");
        Console.Write("Dünya");
    }
}

Çıktı:
Kod:
MerhabaDünya

şeklinde olur. Ancak Console.WriteLine() kullanırsak;

Komut:
C#:
using System;

class mainClass
{
    {
        Console.WriteLine("Merhaba");
        Console.WriteLine("Dünya");
    }
}

Çıktı:
Kod:
Merhaba
Dünya

Yani Console.Write() yazı yazar ancak alt satıra geçmez ancak Console.WriteLine() yazıyı yazdıktan sonra alt satıra geçer.
!!!Unutmayın: Yazı olarak belirteceğimiz elemanları çift tırnak arasına almalıyız. Yoksa;

Komut:
C#:
using System;

class mainClass
{
    {
        Console.WriteLine(Merhaba);
        Console.WriteLine(Dünya);
    }
}

Çıktı:
Kod:
Error!

hata alırız.

Bu yazının 2. bölümü de gelecek. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

Console sınıfının metotlarını öğretmek yerine C# programlama temellerini öğretseniz daha mantıklı olmaz mı?

Console sınıfının metotlarını öğretmek yerine C# programlama temellerini öğretseniz daha mantıklı olmaz mı?
Haklısınız ancak bu yazının temel amacı C# öğrenmeye yeni başlayan kişilere yardımcı olmak. Sonuçta yazılan kodun yaptığı işlemleri output olarak alırsak akılda kalıcı olur. Bu özellikleri metot olarak Nesne Yönelimli Programlama ile ilgili yazılarımda anlatacağım.
Ayrıca daha önce yazılım ile ilgilenmemiş biri bu temel özellikleri nasıl kullanacağını anlamakta zorlanabilirdi.

Size tavsiyem yeni başlayanların anlamakta zorlandığı kısımlar için açıklayıcı yazılar yazmanız yönünde olur.
write, writeline veya da read, readline metotları zaten anlaşılabilir ve kolay. Yardım niteliğinde olacak ise anlaşılmayanlara bakmanız bence daha mantıklı.
Mesela if, if else, else komutlarını anlamıyor yeni başlayanlar.
Switch-Case
Public, private void.
Sınıf oluşturma veya da dataset vesaire.
Elinize sağlık.
.''C# öğrenmek isteyenlere öğretme değil yardım niteliğindedir.'' Bunu yazdığınız için böyle bir şey yazma gereği duydum

Size tavsiyem yeni başlayanların anlamakta zorlandığı kısımlar için açıklayıcı yazılar yazmanız yönünde olur.
write, writeline veya da read, readline metotları zaten anlaşılabilir ve kolay. Yardım niteliğinde olacak ise anlaşılmayanlara bakmanız bence daha mantıklı.
Mesela if, if else, else komutlarını anlamıyor yeni başlayanlar.
Switch-Case
Public, private void.
Sınıf oluşturma veya da dataset vesaire.
Elinize sağlık.
.''C# öğrenmek isteyenlere öğretme değil yardım niteliğindedir.'' Bunu yazdığınız için böyle bir şey yazma gereği duydum
Eleştirileriniz için teşekkür ederim. Bir dahaki yazımda bu konuları dikkate alacağım.

Geri
Yukarı