C öğrenmek ne kadar önemli?

Kienorske

Hectopat
Arkadaşlar C'nin tüm yazılım dillerinin temeli olduğuna dair bir bilgi var. Bu yüzden acaba C öğrenmek ne kadar gereklidir?
Bir arkadaş bana şunu söylemişti: Yazılımda kodlama işin %10'u falandır. %90'ı algoritmalar ve akıl yürütme ile geçer bu yüzden önemli olan 1 tane yazılım dilinde çok ustalaşmaktır. Python her şeyi yapabileceğin bir dil değil, C++/java gibi bir dilde uzmanlaşmak en iyisidir demişti. Ne kadar doğrudur?

Arkadaşlar C'nin tüm yazılım dillerinin temeli olduğuna dair bir bilgi var. Bu yüzden acaba C öğrenmek ne kadar gereklidir?
Bir arkadaş bana şunu söylemişti: Yazılımda kodlama işin %10'u falandır. %90'ı algoritmalar ve akıl yürütme ile geçer bu yüzden önemli olan 1 tane yazılım dilinde çok ustalaşmaktır. Python her şeyi yapabileceğin bir dil değil, C++/java gibi bir dilde uzmanlaşmak en iyisidir demişti. Ne kadar doğrudur?

Yapacağın işe göre değişir ama şu an oyun sektöründe çoğu firma C++ kullanıyor.

C bir araçtır önemli olan yazılım bilimidir.

Başı doğru altı yanlış. Yazılım bilimi Matematiğe Algoritmaya ve ingilizceye bakar. Akıl yürütme dediği zaten algoritmik düşünmektir. Programlama dili algoritmayı koda dönüştürürken kullanılan araçtır. Önemli olan yazılım bilimini bilmek.

En rahat ettiğin dil en iyi dildir. Bana C ve C++ rahat, Linus Torvalds'a C ve Assembly rahat. Dillerin hepsi konsepttir ve gelip geçicidirler. C'nin olayı ise sana programlama mantığını diğer dillerden daha rahat öğretecek olması; pointer aritmetiği, bit logic gibi bilgisayar bilimleri temellerini öğrendikten sonra istediğin dile, istediğin mimariye git rahat olarak iş yaparsın.

Önemli olan matematiğini ve matematiksel düşünmeni iyi tutman.

Peki şunu sormak istiyorum, Şu an üniversitelerin çoğu 1. sınıfta algoritma derslerinde Python ile başlıyor. Eğer ben ilk baştan C ile programlama mantığını öğrenmek istiyorsam yaz tatilinde ve İngilizce hazırlık döneminde kendi kendime C öğrenmemin bir faydası olur mu? Üniversite'de algoritma derslerinde verilen ödevler hep Python üzerinden olacağı için C için yapacağım uğraş boşa mı gider?
En rahat ettiğin dil en iyi dildir. Bana C ve C++ rahat, Linus Torvalds'a C ve Assembly rahat. Dillerin hepsi konsepttir ve gelip geçicidirler. C'nin olayı ise sana programlama mantığını diğer dillerden daha rahat öğretecek olması; pointer aritmetiği, bit Logic gibi bilgisayar bilimleri temellerini öğrendikten sonra istediğin dile, istediğin mimariye git rahat olarak iş yaparsın.

Önemli olan matematiğini ve matematiksel düşünmeni iyi tutman.

Matematikten kastınız nedir? Üniversite müfredatında sadece matematik-1 ve matematik-2 olmak üzere 2 tane matematik dersi görüyorum ha bir de ayrık yapılar + olasılık ve istatistik de var. Bunlar mı?

Üniversite'de algoritma derslerinde verilen ödevler hep Python üzerinden olacağı için C için yapacağım uğraş boşa mı gider?
Dil önemli değil bu konuda. Algoritmayı kurduğun sürece bir dili öğrenmen bir haftanı almaz. Python gibi yüksek seviye bir dili öğrenmen 3 gün falan sürer. C'nin syntaxına alışan adamın Python syntaxı öğrenmesi kadar kolay bir şey yoktur. :D

Algoritmayı kurabildiğin sürece dil sadece bir araç. Önemli olan o algoritmayı kurabilmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı