C# öğrenmeye nereden başlanır?

bakaykutçum

Decapat
Evet arkadaşlar sorum basit gibi gözükse de gerçekten bilgisayara oyun yüklemekten başka hiç bir bilgim yok ve yazılıma merak saldım. Hangi programları indirmeliyim nereden başlamalıyım ve
  • Foxconn H55MXV anakart
  • 2*2 4GB DDR2 RAM Kingston (hızı bilmiyorum)
  • i3 540 işlemci
  • WIN-400PS 300W güç kaynağı
  • R7 240 2GB
sistemim bu yazılım çalışırken sorun çıkartır mı?

Kendi başına da başlayabilirsin elbette ama öğrenmeye kendi başına başlayan biri olarak sana bir kurs almanı tavsiye ederim. Online kurslardan da alabilirsin. Udemy'nin indirimlerini takip edip oradan kurs bakabilirsin. Başlarken bir kılavuzunun olması temelin daha sağlam olmasını sağlar.

Bir de öğrenmek istediğin yazılım dilinin senin isteklerini karşılayıp karşılamayacağını iyi tahlil etmen gerekir bence.

Bilgisayarınız belki sorun çıkartabilir. Baya eski görünüyor. Ama bu hiç çalışamayacağınız anlamına gelmez.

C# için buradan başlamanızı öneriyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

C# için gerekli IDE'yi buradan ücretsiz bir şekilde indirebilirsin: https://visualstudio.microsoft.com/tr/downloads/?rr=https://www.google.com.tr/

Diger tum dillerde oldugu gibi resmi API dokumantasyonundan ogrenilir.
C# Reference

En guncel, en birinci elden ve en teknik yer burasi.

Meraaba arkadaslar kanalima hosgeldiniz diye baslayan videolardan uzak durup, ingilizce ogrenip kendi kendinize ogrenmenizi tavsiye ediyorum.

Genel itibariyle dediklerinizin tamamına katılıyorum. Youtube üzerinden gidilecek ise çok fazla tık avcısı, anlattıkları işe yaramaz kanal var. Hatta bir kısmının Türkçesi bile yetersiz neredeyse doğru düzgün anlatamıyor. Ancak gayet faydalı kanallar da mevcut ya da online ücretli kurslardan da iyi işler çıkabiliyor.

Ama tabiki dediğiniz gibi bu işin en doğrusu orijinal dökümantasyondan öğrenmektir.

Diger tum dillerde oldugu gibi resmi API dokumantasyonundan ogrenilir.
C# Reference

En guncel, en birinci elden ve en teknik yer burasi.

Meraaba arkadaslar kanalima hosgeldiniz diye baslayan videolardan uzak durup, ingilizce ogrenip kendi kendinize ogrenmenizi tavsiye ediyorum.
Dökümantasyonlar en iyi yol bunu biliyorum ama şöyle bir sıkıntım var. Sıralamayı oturtamıyorum ne yapmalıyım? İngilizcem B2, dökümantasyonların çoğu basit bir dille yazılıyor, okumakta sıkıntı çekmem - sanırım :) - İngilizce video serileri yönlendirmesi için iyi değil mi?

Dökümantasyonlar en iyi yol bunu biliyorum ama şöyle bir sıkıntım var. Sıralamayı oturtamıyorum ne yapmalıyım? İngilizcem B2, dökümantasyonların çoğu basit bir dille yazılıyor, okumakta sıkıntı çekmem - sanırım :) - İngilizce video serileri yönlendirmesi için iyi değil mi?

Siralama derken kastettigin " Bir programlama dilini ogrenirken; ogrenilmesi gereken seylerin siralamasi" demek istiyorsun degil mi?

Eger dogru anladiysam, ilk basta data type lar ve data structure yapilari. string, int, float vs nasil construct ediliyor, List, Map ( C# da dictionary ) , Set, Tree, Heap vs nasil construct edilir kullanilir, memory management nasil yapilir ( construct deconstruct vs ) gibi seyler. Bitwise operatorler, operator overloading kavramlari, polymorphism, generics vs gibi syntaxlar ogrenilir. Sonrasinda da utility fonksiyonlari, array split, sort, string operatorleri ( concat, reverse, substr ) ve regex. Bunlari ogrenince, ki oncesinde programlama temeli varsa zaten kisa surecektir ; geri kalani senin o dille yapmak istedigin seyi ogrenmek oluyor. Video serilerini hazirlayanlar Microsoft muhendisleri degilse bu kaynak kadar guvenilebilir ve bilgili degiller. Ek olarak Video serilerinde karsindaki insanin kod yazmasini izlemek durumunda kaliyorsun ki bence zaman kaybi. Hic programlama dili bilmeyen birisi icin makul olabilir, cunku IDE nasil kurulur , nasil kod calistirilir gibi en temel seyleri de ogrenmesi gerekiyor ancak o durumda da kisi programlamayi bilmiyor demektir. O kisinin de dil ogrenmesi gibi bir amaci olmamali, once programlamayi ogrenmeli; cunku ikisi farkli seyler.

Siralama derken kastettigin " Bir programlama dilini ogrenirken; ogrenilmesi gereken seylerin siralamasi" demek istiyorsun degil mi?

Eger dogru anladiysam, ilk basta data type lar ve data structure yapilari. string, int, float vs nasil construct ediliyor, List, Map ( C# da dictionary ) , Set, Tree, Heap vs nasil construct edilir kullanilir, memory management nasil yapilir ( construct deconstruct vs ) gibi seyler. Sonrasinda da utility fonksiyonlari, array split, sort, string operatorleri ( concat, reverse, substr ) ve regex. Bunlari ogrenince, ki oncesinde programlama temeli varsa zaten kisa surecektir ; geri kalani senin o dille yapmak istedigin seyi ogrenmek oluyor. Video serilerini hazirlayanlar Microsoft muhendisleri degilse bu kaynak kadar guvenilebilir ve bilgili degiller. Ek olarak Video serilerinde karsindaki insanin kod yazmasini izlemek durumunda kaliyorsun ki bence zaman kaybi. Hic programlama dili bilmeyen birisi icin makul olabilir, cunku IDE nasil kurulur , nasil kod calistirilir gibi en temel seyleri de ogrenmesi gerekiyor ancak o durumda da kisi programlamayi bilmiyor demektir. O kisinin de dil ogrenmesi gibi bir amaci olmamali, once programlamayi ogrenmeli; cunku ikisi farkli seyler.
Peki Python'da bir framework öğreniyorum. Welcome to Flask — Flask 1.0.2 documentation sıralaması benim için daha mı yararlı?
Ek olarak bir teşekkür etmek isterim, her konuda yardımcı olduğunuz için :)
Kursa daha başlamamıştım, iade ediyorum :)

Geri
Yukarı