Çözüldü C ortalama bulma kodu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RbeD

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar basit bir kod yazdım qt ye geçirecektim ama kod beklenmedik bir şekilde yanış çalışıyor.

eeeeEkran Alıntısı.PNG

wwww.PNG

Kodun mantığı 10 adet ders notunu alıp toplayıp 10'a bölüyor. Normal şekilde çalışırken bir anda"425492" diye sonuç vermeye başladı. Ve ne yazarsanız yazın hep aynı sonucu veriyor koddaki hatayı söylerseniz çok mutlu olurum.

Çözüm
Arkadaşlar basit bir kod yazdım qt ye geçirecektim ama kod beklenmedik bir şekilde yanış çalışıyor.

Eki Görüntüle 1388913

Eki Görüntüle 1388914

Kodun mantığı 10 adet ders notunu alıp toplayıp 10'a bölüyor. Normal şekilde çalışırken bir anda"425492" diye sonuç vermeye başladı. Ve ne yazarsanız yazın hep aynı sonucu veriyor koddaki hatayı söylerseniz çok mutlu olurum.
Sonuca atama kodunu veri girişlerinin sonuna alın. En son ortalamayı yazandan önceki satıra yani.

Eki Görüntüle 1388913

Eki Görüntüle 1388914

Sonuca atama kodunu veri girişlerinin sonuna alın. En son ortalamayı yazandan önceki satıra yani.

Çözüm
sağolun çok işime yaradı ama sormak istediğim birşey var c++ a yeni başladımda. bunu yapınca düzelmesindeki mantık ne söylyebilirmisiniz :))

sağolun çok işime yaradı ama sormak istediğim birşey var c++ a yeni başladımda. bunu yapınca düzelmesindeki mantık ne söylyebilirmisiniz :))
İlk olarak verileri okumanız lazım, sonra onların ortalamasını alırsınız. Eski halinde sayıların değeri atanmamıştı. Aşağı alınca atandıktan sonra alındı ortalaması.

Mantığı çok basit aslında. Matematikteki fonksiyonlar gibi değil bu.

Herhangi bir değişken ile işlem yapmak için önce ona değer atanması gerekiyor. Mantıken siz int a, b, c; dedikten sonra c=a+b; derseniz saçma sapan bir sayı çıkar çünkü a ile b belli değil. Daha sonrasında gidip a ve b degiskenlerine değer atasaniz bile size saçma sapan bir değer verir çünkü kodda geriye dönüp c=a+b yapmaz program.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı