C programlama dilini nasıl öğrenebilirim?

• Konuyu başlatan 55gokhan55
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 21B
5

55gokhan55

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar ODTÜ Makina Mühendisliğine başlayacağım robotiğe ilgimden dolayı C dilini çok iyi bir şekilde öğrenmem lazım ama daha önce hiç bunlarla uğraşmadım yani bilgim sıfır hazırlık okuyacağım için şuan için ingilizcem çok iyi sayılmaz. C dilini çok iyi bir şekilde öğrendikten sonra Java, Python gibi dilleride öğrenmem lazımmış.

Şimdi bana hangi kaynaktan çalışmamı önerirsiniz ve ne kadar sürede öğrenebilirim?

Çağatay Çebi'nin sitesi işinizi görür derdim. Ama size tavsiyem kitap alın. Uzun olur. Ama algortimaları iyi oturtmanız lazım. Yoksa çok yaratıcı olunmaz.

Bu arada yazmayı unutmuşum bir programlama dili öğrenmek kolay bir iş değildir. 6-7 ay hatta daha fazla bile sürebilir tabi bu süre günlük çalışmanıza göre de değişebilir.

Makalede ben giriş yaptım ancak yogunluk nedeni ile devamını getiremedim. İlk 2 dersin konusu var. Oradan giriş yapabilirsin. Kitapları anlayabilirim dersen, How to programming C kitabını önerebilirim.

Makalede ben giriş yaptım ancak yogunluk nedeni ile devamını getiremedim. İlk 2 dersin konusu var. Oradan giriş yapabilirsin. Kitapları anlayabilirim dersen, How to programming C kitabını önerebilirim.
Türk kaynak bilmiyor musunuz? İngilizce pek anlayamam şuan için. Hazırlık bitince anca anlamaya başlarım ama bölüme geçince zor olur. Zaten odtü'nün en zor bölümü çok vakit ayıramam herkes de bir şey söylüyor. Lütfen hakim olmayan cevap yazmasın.

Kasma kendini o kadar zor vs. Programlama en kolay kısmı sizde. Hazırlığıda hafife alma. Bir üniversite adığını verdiğim kitabı türkçeye çevirmiş onu bulmayı dene.

Seçkin Yayıncılık, C Programlama Dili, Şerafettin Arıkan'ın kitabını tavsiye ederim, güzel kitap.

"C ve C++ Deitel & Deitel" kitabı ile c öğrendim başka kitaba da ihtiyacım olmadı. Fakat sen robotik işleriyle uğraşacaksan C'yi büyük ölçüde öğrenmen gerekmiyor. Eğer mikro işlemcilerle vs uğraşacaksan o işlemcilerin kendi ideleri çıkacak karşına örneğin mplab ya da ccs c compiler gibi. Bunları kullanmaya başladığında kafayı yiyeceksin. C bilmene rağmen yazdığın kodlar çalışmayacak, pointerlar bile buffer dolduracak vs. hatta ileri seviye c kitaplarında nesne yönelimli c konusuna girecekler ama sen pic için kod yazarken class bile tanımlayamayacaksın fonksiyonel yapı izlemen gerekecek... En azından ileri seviyeye geçeceğin zaman c kodlarını bilgisayardaki işlemciler dışındaki işlemcilerin olduğu ortamlar için yaz bence.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı