C# sembolle ayrılmış farklı verileri tek textboxtan okuma

Ercan Kandemir

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Merhaba Arkadaşlar,
C# da takıldığım bir yer var ve bir türlü çözümünü bulamıyorum.Buarada bulacağımı düşündüm.Sorunum şu : Örneğin bir program yapıcam ve programımda MS Excel gibi formul yazarken "A3,AB" şeklinde tanımlanmış veriler var ve bu verileri Excel , ile ayrtıldığı için iki farklı veri olduğunu anlayıp sınırlamalarını felan ona göre yapıyor ben bunu nasıl yapabilirim..
Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür Ederim....

Formülü programı kullanacak kişiden veri olarak alıp işleyecekseniz buradaki gibi bir sistem kurmalısınız.

A3 ve AB ile anlatmak istediğiniz bir tablonun hücreleri değil ise Dictionary kullanarak A3 ve AB'ye değer verebilirsiniz.
Kod:
            Dictionary<string,int> sözlük = new Dictionary<string,int>();
            sözlük["A3"] = 5;
            sözlük["AB"] = 20;

int toplam = 0;
            foreach(int sayı in sözlük.Values)
            {
                toplam += sayı;
            }

Verileri veritabanından veya Datagrid gibi bir bileşenden alacaksanız size yaptığım Datagrid örneğini göstereyim.
Soldaki iki kolon veritabanından geliyor. 3. kolon bu kolonların çarpımıyla bulunuyor. Sağdaki kolon ise soldaki kolonun genel toplamını buluyor. Yani 3. kolondaki formül exceldeki karşılığı ile "=$A1*$B1" oluyor. Son kolondaki formül ise "=TOPLA($A$1:$A1)".

upload_2015-3-27_14-40-51.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı