C# 'ta Nasıl İlerlenmeli ?

S.T.R.A.N.G.R.

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 1-2 yıldır ufaktan C# çalışıyorum ama sürekli ara verdim, yani bir türlü düzenli olarak çalışıp ilerleyemedim. Şimdi yine başlamayı düşünüyorum ama bu sefer sonuna kadar gideceğim. En son csharpvideoluders.com 'dan son derslere kadar gelmiştim, veritabanı konularına giriş yapmıştım. Şimdi bir süre temel C# çalışacağım, unuttuğum yerler olduysa diye. Ondan sonra otomasyon programları derslerine başlamayı düşünüyorum. Kütüphane, öğrenci, restoran, bilet otomasyonları yaparak veritabanı konularında biraz ilerleyeyim diyorum.

Sizce doğru mu düşünüyorum? Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Burdaki kitapları inceleyin.
C# and C++ Category: Books, Ebooks, Microsoft C#, iPhone, Twitter, More - Wrox

Bu kitap yeterli bilgiyi size sunacaktır
Professional C# 5.0 and .NET 4.5.1 - Wrox

C# veritabanı programlama için Entity Framework konusuna önem verin.
Entity Framework için Programming Entity Framework Code First ve Programming Entity Framework DBContext kitaplarını öneririm.

Windows Universal Uygulama yazmayı düşünüyorsanız Xaml ile ilgili kitapları okuyun. Xamarin.Forms ile de çapraz platform uygulamalarını tek seferde yazabilirsiniz. Xamarin.Forms'da da Xaml kullanabilirsiniz. WPF ise Win32 programı yazmanızı sağlar.

Xaml Başlamak için bu kitabı öneririm.
WPF Programmer's Reference

Son düzenleme:
Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Kitaplara biraz baktım da, onları anlayacak İngilizce'ye ancak 2-3 yıl içerisinde ulaşabilirim sanırım. Yine de fırsat buldukça çevirerek okumaya çalışacağım.
Peki önerebileceğiniz Türkçe kaynak var mı?

Her Yönüyle C# 6.0 güzel kitap. Ama tabi ingilizce kaynakların yerini tutmaz. Bence işe ingilizceyi öğrenmekle başlayın. Bu kitaplar çok üst düzey ingilizce bilgisi gerektirmiyor. Zaten her yazılanı anlamasanız bile kodu çalıştırdığınızda kendiniz deneyerek bir şeyler anlamanız mümkün.

Form mu başladın, console mu ? Benim tercihim console ile başlamak. yada yapısal bir dille. İlk kodlamayı öğrendikten sonra nesneye dayalı programlama daha iyi olur. Her yönüyle c# 6.0 bende var çok boş kitap. Ne kadar gereksiz özellik varsa İngilizce tercüme edilmiş yazılmış gibi. Emeğe saygı ama tavsiye etmiyorum.

Console işlediysen ufak bir tekrar yapıp murat yücedağ c# form videolarını izleyerek git.

Programlamaya yeni başlayan biri Türkçe kitapları bile zor anlar. O kitapların en kolay anlatımlı olanı bile başka bir dil bildiği varsayılarak yazılmış ve başka dillerden özelliklerine benzerliğinden bahsedebiliyor. Bir kere öğrenmiş biriyse kitaplarla hızlıca öğrenebilir ve iyi anlayabilir.

Arkadaş zaten başladım bıraktım demiş. Ayrıca yeni kullanıcının konsol uygulaması ile başlamasına gerek yok. Esas öğrenciyi çeken görsel öğeler. Önce toolbox öğeleri öğretilip basitçe özelliklerini değiştirmek gösterilerek kitaba başlanılabilir. Daha sonra Console.writeline yerine textbox'a satır yazdırma işlemi öğretilebilir. İlk bir kaç ünite basit konular anlatılıp, daha sonra teknik konulara geçilebilir.

Konsolu sadece basit algoritma örnekleri için kullandım. Daha çok form çalıştım.
Microsoft Açık Akademi'deki temel programlama derslerini bitirdim, csharpvideoluders.com 'daki derslerin çoğunu bitirdim, Adem Aktepe'nin eğitim setini neredeyse bitirdim. Bir ara kısa süreliğine Unity ile C# Script de çalışmıştım.

Şimdi Adem Aktepe'nin eğitim setiyle temel konuları hızlıca tekrar etmeyi düşünüyorum. Daha sonra Murat Yücedağ'ın dersleriyle devam edeceğim sanırım.

Fakat sürekli yerimde sayıyormuş gibi hissediyorum. Ne zaman bu işte cidden ilerlediğimi hissederim?
İkinci sorum; üniversitede yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum. C# çalışmamın üniversite başarıma etkisi ne düzeyde olur?

Console ile başlamasına gerek yok demiş. Ben daha yazmam :D Kod mantığını, iyi algoritmayı, iletişimi ve haberleşmeyi, makine dili ve bizim yazdığımız kodların arasında olan bağlantıyı kurmadan gidip o güzel diye onu öğrenirse ya tüm hayatı boyunca programlamanın basit bir sektöründe düşük ücretle çalışır. Nereye gelinebilir ki. Okulda programlama öğretildiğini sanma sakın. Bir kere algoritma öğrendiğinde her dille reel şeyleri kodlayabilirsin. Algoritma bilen biri 1 haftada öğreniyorsa bilmeyen çok uzun sürelerde öğrenir :p C# öğrenirsen iyi olur. Ezber olarak öğrenip, benzer uygulamalar oluşturmakta sıkıntı çekmezsin ama programlamada hep sıkıntı çıkar. Hedefin ne yani :) Yazılım mühendisi ve yazılım mühendisi var. Proje yapan, dolgun cv'li mi olmak istersin yoksa 1 2 hafta vakit ayırıp öğrenmeye üşenmiş proje oluşturmada sıkıntı çeken biri mi ? Yarım yamalak öğrenmekle bir yere varılmaz. Kodu yazdıktan sonra okuyup neyin ne yaptığını okuman önemli. Kullandığın elementlerin işlevlerini bilmek, nasıl bir sıkıntı olabileceğini bilmek önemli. Bu yazıda sonra yolunu kendin seç.

Console ile başlamasına gerek yok demiş. Ben daha yazmam :D Kod mantığını, iyi algoritmayı, iletişimi ve haberleşmeyi, makine dili ve bizim yazdığımız kodların arasında olan bağlantıyı kurmadan gidip o güzel diye onu öğrenirse ya tüm hayatı boyunca programlamanın basit bir sektöründe düşük ücretle çalışır. Nereye gelinebilir ki. Okulda programlama öğretildiğini sanma sakın. Bir kere algoritma öğrendiğinde her dille reel şeyleri kodlayabilirsin. Algoritma bilen biri 1 haftada öğreniyorsa bilmeyen çok uzun sürelerde öğrenir :p C# öğrenirsen iyi olur. Ezber olarak öğrenip, benzer uygulamalar oluşturmakta sıkıntı çekmezsin ama programlamada hep sıkıntı çıkar. Hedefin ne yani :) Yazılım mühendisi ve yazılım mühendisi var. Proje yapan, dolgun cv'li mi olmak istersin yoksa 1 2 hafta vakit ayırıp öğrenmeye üşenmiş proje oluşturmada sıkıntı çeken biri mi ? Yarım yamalak öğrenmekle bir yere varılmaz. Kodu yazdıktan sonra okuyup neyin ne yaptığını okuman önemli. Kullandığın elementlerin işlevlerini bilmek, nasıl bir sıkıntı olabileceğini bilmek önemli. Bu yazıda sonra yolunu kendin seç.
Birinci sınıf öğrencisine Matematik ilk derslerinde toplama çıkartma nasıl gösterilir? Sayıyla gösterilmez elma gibi figürler ile toplama çıkartma gösterilir. Direk sayılara girilmez. Yazılımda da konsol uygulamasıyla öğrenciye bir şeyler göstermek sıkıcı olabilir. Onun yerine önce görsel öğeler tanıtılıp basit bilgiler gösterilip daha sonra detaylı bilgiler verilmeye başlanılabilir. Ayrıca sıfırdan başlayan birine konsol uygulamasında yaptıracağınız işlemler de kısıtlıdır. Aynı matematiğe yeni başlayan birine çarpma, bölme ve ya onun ötesinde bilgileri veremediğiniz gibi. Öğrencinin Console.Writeline gibi sadece konsola özel bilgileri öğrenmesi onu ilerki safhalarda çok öne çıkartmaz, bundan emin olabilirsiniz.

Tavsiyem proje odaklı git.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı