C# Windows form ile çizdiğim tasarımdaki detayı nasıl yaparım?

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Proje ödevimiz "Staj defteri" sol tarafta gün gün sekmeler var sağ tarafta ise günlere yazılanlar var ama bu projeye daha başlamadan önceki çizim yani daha kodlamaya ve toolboxdan yerleştirmeye geçmedik. Defter yaptığımız için tamamen yazıdan kalmasın diye bir detay eklemek istiyorum ve formun tam ortasından sanki deftermiş gibi tel geçirmek istiyorum. Ancak bu form yerindeki toolbox üzerinden yapılabilir mi yoksa çizip PNG olarak mı eklemem gerekiyor bilmiyorum.

stajdefteritechnopat1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Proje ödevimiz "Staj defteri" sol tarafta gün gün sekmeler var sağ tarafta ise günlere yazılanlar var ama bu projeye daha başlamadan önceki çizim yani daha kodlamaya ve toolboxdan yerleştirmeye geçmedik. Defter yaptığımız için tamamen yazıdan kalmasın diye bir detay eklemek istiyorum ve formun tam ortasından sanki deftermiş gibi tel geçirmek istiyorum. Ancak bu form yerindeki toolbox üzerinden yapılabilir mi yoksa çizip PNG olarak mı eklemem gerekiyor bilmiyorum.

Eki Görüntüle 1401354
Picturebox'a .png olarak ekleyerek yapabilirsin.

Formun genişliği sabit ise örneğin 800px, görseli bulup teller ortada olacak şekil düzenleyip formun arka planı olarak ayarlanabilir. Yükseklik önemli değil çünkü aşağı doğru tekrarlanacak.

Bknz:
wer.jpg

Formun genişliği sabit ise örneğin 800px, görseli bulup teller ortada olacak şekil düzenleyip formun arka planı olarak ayarlanabilir. Yükseklik önemli değil çünkü aşağı doğru tekrarlanacak.

Bknz:
Eki Görüntüle 1401373
Peki bunun için illaki png halide bir tel olmalı mı yoksa visual studio ile çizilir mi?

PNG olarak yaparsanız iyi olur. WinForm tasarım olarak eski. O tarz bir detayı size sunulan bileşenlerle yapamazsınız. Belki Drawing kütüphanesi ile yapılabilir ama gereksiz uğraştırır.

PNG olarak yaparsanız iyi olur. WinForm tasarım olarak eski. O tarz bir detayı size sunulan bileşenlerle yapamazsınız. Belki Drawing kütüphanesi ile yapılabilir ama gereksiz uğraştırır.
Son olarak pngin ne çözünürlükte olması gerekir? eğer uygulamayı responsive yapacaksak.

Png şart değil, benim kullandığım "jpg"

genişlik sabit değilde responsive olarak detaylara inerseniz form boyut değiştirdiğinde görseli ona göre büyütüp veya küçülteceksiniz (veya küçük orta büyük diye 3 görsel hazırlayıp formun boyutu değiştiğinde arka planı değiştireceksiniz. Biraz uğraşmanız gerek.

Sabit genişlik responsive den daha kısa.

Son olarak bu günlükte tam ekran gerçekten gerekli mi diye düşünebilirsiniz. 🙄

Son düzenleme:
Son olarak pngin ne çözünürlükte olması gerekir? eğer uygulamayı responsive yapacaksak.
Deneyerek daha iyi sonuç elde edersiniz. Hiçbir bileşeni eklemeden önce PictureBox ekleyip fotoğrafı yerleştirin. Formun boyutunu değiştirerek tasarımın iyi durup durmadığına karar verin.
Png şart değil, benim kullandığım "jpg"
Daha estetik durması için defter görünümü yerine sadece ortada duran bir tel fotoğrafı mantıklı olur.

Olabilir ben örnek olarak ekledim zaten. Ekteki görselde de jpg kullandım.

PictureBox kullanın responsive tarzla arka plan ekleme sizi zorlar. (daha panel vs kullanacaksınız)

picture.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı