Caleron sisteme Linux dağıtımı önerisi

luckluckii

Hectopat
Bilgisayara Linux karacagimda. Birden fazla Linux'la karsilastim. Hangisi indirmem gerekiyor? Sistem bilgisi paylasmam gerekiyormus. Ama bilgisayar freedoss şu an pek sistem resmi alamam. Aklimda kalanlari yazayim. İşlemci Intel Caleron. RAM 8 GB 1600MHz. Ekran karti yok. Hard disk te 500SSD ama şu an elime gelmedi. Linux kurup bir denemek istiyorum. Begenmessem Windows 10 satin alacagim.

123123.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayara Linux karacagimda. Birden fazla Linux'la karsilastim. Hangisi indirmem gerekiyor? Sistem bilgisi paylasmam gerekiyormus. Ama bilgisayar freedoss şu an pek sistem resmi alamam. Aklimda kalanlari yazayim. İşlemci Intel caleron. RAM 8 GB 1600MHz. Ekran karti yok. Hard disk te 500SSD ama şu an elime gelmedi. Linux kurup bir denemek istiyorum. Begenmessem Windows 10 satin alacagim.

Eki Görüntüle 1075763

Ubuntu da olabilir aslında.

Öncelikle hangi distroyu kullandığının senin için tek önemi donanımsal olarak en az sorun yaşayacağını bulmaktır. Gizlilik ve güvenlik için ayrı, oyun için ayrı distrolar da bulunmuyor değil. Onun haricinde bana göre Linux, Debian veya Arch kullanmaktır. Mesela ben Manjaro ile en az donanımsal problem yaşadığım için kullanıyorum. Belki de siz Debian ile en az sorunu yaşayacaksınız. Buradan sonrası biraz deneme yanılmaya gidiyor ama şahsen Manjaro'nun sisteminizde rahatlıkla çalışacağını düşünüyorum. Hangisini deneyeceğinize siz karar verin.

Ek olarak size bir tavsiye;
İşletim sistemini kurarken önemli dosyalarınızı koyacağınız yeni bir bölüm ayarlarsanız sonrasında oluşabilecek olan sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Öncelikle hangi distroyu kullandığının senin için tek önemi donanımsal olarak en az sorun yaşayacağını bulmaktır. Gizlilik ve güvenlik için ayrı, oyun için ayrı distrolar da bulunmuyor değil. Onun haricinde bana göre Linux, Debian veya Arch kullanmaktır. Mesela ben Manjaro ile en az donanımsal problem yaşadığım için kullanıyorum. Belki de siz Debian ile en az sorunu yaşayacaksınız. Buradan sonrası biraz deneme yanılmaya gidiyor ama şahsen Manjaro'nun sisteminizde rahatlıkla çalışacağını düşünüyorum. Hangisini deneyeceğinize siz karar verin.

Ek olarak size bir tavsiye;
İşletim sistemini kurarken önemli dosyalarınızı koyacağınız yeni bir bölüm ayarlarsanız sonrasında oluşabilecek olan sorunların önüne geçmiş olursunuz.
Anladigim kadari ile windows 10 devam edeyim. En iyi satin alabilecegim duzgun bir site aramaya baslayim.

Anladigim kadari ile Windows 10 devam edeyim. En iyi satin alabilecegim duzgun bir site aramaya baslayim.

Ben mi yanlış anlattım. Yoksa dediğim şeyleri yapmayı bilmediğiniz için size çok zor mu geldi? Dediklerim Windows 10 için de geçerli çünkü herhangi mavi hata da yine tüm dosyalarınız gidebilir ve dediğim gibi ayrı bir Disk'e dosyalarınızı koymak en mantıklı ve güvenli çözümdür. Şahsen bende öyle kullanıyorum ve çok iyi çalışıyor.

1 Senedir Manjaro kullanıyorum ve hiçbir şekilde böyle bir sorunla karşılaşmadım ama ben güvenlik konusunda üst düzey önlemleri almayı tercih eden birisiyim. Yani siz bunu tercih etmeyebilirsiniz.

Kısaca Linux'tan korkmanıza gerek yok. Eğer Windows uygulamaları kullanmayacaksınız -ki onlarında çözümleri vardır- Linux öneririm.

Geri
Yukarı