Çalışanlara biraz saygı gösterelim

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rayzen 5
Meslek
Market Personeli
Abi niye bazı insanlar kendini bir şey sanıyor?
Bugün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.
Sıradan bir gündü. Her zamanki gibi kasaya bakıyordum.
BİM gibi markette çalışanlar bilir meyve ve sebzelerin kendine has kodu vardır.
Örnek olarak domates 2920761, patates 2920794, kıvırcık 8699118545543 gibi kodlar vardır ve her meyve sebzenin barkodu olmadığından kasiyerler bu ve yüzlerce kodu ezbere bilmesi gerekir.
Bugün yaşlı bir müşteri geldi işte kıvırcık, mango, kereviz ve ananas almış.
Bu ürünler 12 basmaklı olduğundan ezberlemek zor oluyor ve kağıda aldığımız notlar arasından bakarak yazıyoruz.
Geldi ürünleri geçtim, kağıda baktığım için siz bu aldıklarını niye kağıda bakarak yazıyorsunuz diye sordu.
Ben de durumu açıkladım ezberlemek zor olduğunu bahsettim.
Dedi ki veresiye defteri gibi kod yazmışsınız bu ne biçim iş?
Cevap vermedim susar herhalde dedim ama cevap vermeyince abuk subuk konuşmaya başladı.
Ezber bilmiyorsan ilkokulu tekrar oku, kasa bilmiyorsan eğitimini versinler ne biçim kasiyersin gibi absürt absürt konuşmaya başladı.
Yaşlı olduğundan alttan aldım ama tahammül sınırımı aştı o kadar insanın ve çalışanların içinde beni rencide etti.
Dedim ki 12 saattir arlıksız kasa kullanıyorum ve şu anda da yorulduğum için kodlar aklıma gelmiyor. O kadar zekiyseniz gelin kasayı siz kullanın.
Ben 9 dil biliyorum dedi.
9 dil biliyorsunuz ama insanlığı henüz öğrenememişsiniz dedim.
Kısaca karşınızda hangi emektar çalışan, hizmet veren varsa biraz saygı göstermek gerekir benim ne kadar kalbimi kırdı o öyle konuşunca.
Sonra durumu müdürüme anlatınca adamın ilk defa böyle yapmadığını diğer çalışanlara da aynı tarifeyi uyguladığını öğrendim.
Şizofren olduğunu söyledi müdürüm.

Abi niye bazı insanlar kendini bir şey sanıyor?
Bugün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.
Sıradan bir gündü. Her zamanki gibi kasaya bakıyordum.
BİM gibi markette çalışanlar bilir meyve ve sebzelerin kendine has kodu vardır.
Örnek olarak domates 2920761, patates 2920794, kıvırcık 8699118545543 gibi kodlar vardır ve her meyve sebzenin barkodu olmadığından kasiyerler bu ve yüzlerce kodu ezbere bilmesi gerekir.
Bugün yaşlı bir müşteri geldi işte kıvırcık, mango, kereviz ve ananas almış.
Bu ürünler 12 basmaklı olduğundan ezberlemek zor oluyor ve kağıda aldığımız notlar arasından bakarak yazıyoruz.
Geldi ürünleri geçtim, kağıda baktığım için siz bu aldıklarını niye kağıda bakarak yazıyorsunuz diye sordu.
Ben de durumu açıkladım ezberlemek zor olduğunu bahsettim.
Dedi ki veresiye defteri gibi kod yazmışsınız bu ne biçim iş?
Cevap vermedim susar herhalde dedim ama cevap vermeyince abuk subuk konuşmaya başladı.
Ezber bilmiyorsan ilkokulu tekrar oku, kasa bilmiyorsan eğitimini versinler ne biçim kasiyersin gibi absürt absürt konuşmaya başladı.
Yaşlı olduğundan alttan aldım ama tahammül sınırımı aştı o kadar insanın ve çalışanların içinde beni rencide etti.
Dedim ki 12 saattir arlıksız kasa kullanıyorum ve şu anda da yorulduğum için kodlar aklıma gelmiyor. O kadar zekiyseniz gelin kasayı siz kullanın.
Ben 9 dil biliyorum dedi.
9 dil biliyorsunuz ama insanlığı henüz öğrenememişsiniz dedim.
Kısaca karşınızda hangi emektar çalışan, hizmet veren varsa biraz saygı göstermek gerekir benim ne kadar kalbimi kırdı o öyle konuşunca.
Sonra durumu müdürüme anlatınca adamın ilk defa böyle yapmadığını diğer çalışanlara da aynı tarifeyi uyguladığını öğrendim.
Şizofren olduğunu söyledi müdürüm.

Geçmiş olsun hocam sizin işiniz de zor. Ben de gündelik hayatta bu tarz kişilere denk gelebiliyorum. İşi iyi bilmeme rağmen beni takmıyorlar. Böyle insanları çok şey yapmayın zaten geçirin. Tekrardan geçmiş olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok ilkel değil mi hala sistemleri uzun zamandır böyle kullanıldığını görüyorum istenilse daha kolay kullanılacak bir sistem yapılabilir ama çalışanın çalışma şartlarını düşünen kim ki, yaşadığın olay için üzüldüm eminim daha değişik türde insanlarla da karşılaşıyorsundur kolaylıklar gerçekten.

Maalesef bu birkaç kişi için değil böyle çok sayıda insan var ezebileceği, laf sokabileceği birini bulduğunda hiç affetmiyor. Bunun altında yatan çoğunlukla eziklik psikolojisi. Güçsüz birine güç ver güçsüzleri en çok o ezer. Eskiden çalıştığım çağrı merkezinde bir müşteri vardı, arayıp alakasız şeyler sorar kafamızı karıştırır sonrasında bizi müdüre şikayet ederdi. Ardından şikayet ettiği kişiye ne yapıldığını sormak için tekrar arardı. Böyle insanlar çoğunlukta maalesef.

Yaşadığınız şeye çok üzüldüm, keşke böyle insanların sayısı azalsa ama toplumsal çürümenin bir parçası olarak sayıları giderek artmaya devam edecek.

A101'in sistemlerinin çok ilkel olduğuna kesinlikle katılıyorum ancak bir çalışan olarak bu sizin suçunuz değil. Geçen bir elektronik ürün aldım, kasadaki işlemleri 15 dk falan sürdü. Kasiyer kızcağız alfabetik sırayla dizilmiş klavye üzerinde çile çekerek ad-soyad, adres, e-posta bilgilerimi sisteme girdi. Sıra bekleyenler olsaydı hemen homurdanmaya başlayacaklardı.

O barkodlar şifrelidir, şifresini çözersen ezberlemek zorunda kalmazsın. Meyveler 29207** ile başlar, sebzeler 29208** diye devam eder. Şifrele hepsini. Kadın haksız, işinde yeni olabilirsin vs büyütmenin anlamı yok, ama bunu öğrenmek sana kolaylık sağlar, iş yükünü hafifletir. Mesela ben tıp doktoruyum, 10 sandım kalınlıktaki anatomi kitabını ezbere biliyorum. Aslında ezbere bilmiyorum, hepsinin şifresini çözdüm. ziyade mantığEzberdenını kullanarak çalışırsan daha az yorulursun, zamandan ve enerjiden tasarruf edersin. Kadın bu dille anlatsa sorun olmazdı :D

O barkodlar şifrelidir, şifresini çözersen ezberlemek zorunda kalmazsın. Meyveler 29207** ile başlar, sebzeler 29208** diye devam eder. Şifrele hepsini. Kadın haksız, işinde yeni olabilirsin vs büyütmenin anlamı yok, ama bunu öğrenmek sana kolaylık sağlar, iş yükünü hafifletir. Mesela ben tıp doktoruyum, 10 sandım kalınlıktaki anatomi kitabını ezbere biliyorum. Aslında ezbere bilmiyorum, hepsinin şifresini çözdüm. ziyade mantığEzberdenını kullanarak çalışırsan daha az yorulursun, zamandan ve enerjiden tasarruf edersin. Kadın bu dille anlatsa sorun olmazdı :D
Tamam hocam ezber yeteneğim sizinki kadar iyi olmadığından dolayı özür dilerim...

Geri
Yukarı