Sürprizbozan Call of Duty: Black Ops 2 İnceleme

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yaraliordek

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Hadi Black Ops 2'yi tartışalım.
Black Ops 2 en iyi Call of Duty oyunudur. Ayrıca benim de en sevdiğim oyundur.
Call of Duty oyunlarının belli başlı zayıf yönleri vardır. En başta vuruş hissiyatı gelir. Sonra oyunun kısalığı, tek düze olması, gibi şeyler söyleyebiliriz.
Size bunların hiçbirisi Black Ops 2 de yok desem? Evet yok. Oyuna ilk girdiğimiz an üzerimize akın akın gelen gerilla ordusuna açtığımız ateşten. İlk sıktığımız kurşundan itibaren oyunun çok güzel olduğunu anlarsınız. Oyun diğer Call of Duty oyunları gibi kısa. Ama buna da bir çözüm bulmuşlar; Strike Force missions dediğimiz. Oyunun gelecek kısmında geçen. Ana hikayeyle bağlantılı olan, yan görev niteliğinde olan. Bir özel timi kontrol ettiğimiz sen şuraya git, bu buraya gitsin. Gibisinden emirler verebildiğimiz istediğimiz karakteri kontrol edebildiğimiz bir görev var. Bundan toplam 4 adet var ve yan görev niteliğinde olmasına rağmen oynarken çok eğlenebilirsiniz. Strike Force görevlerini yapmama gibi bir lüksünüz de var. Ama oyunun toplam 8 sonu bulunduğu için Strike Force görevlerini yapmazsanız son değişir. Oyun tek düze ilerlemiyor. Oyunda önce 1980'li yıllarda oynuyoruz. Ve Black Ops 1'deki ana karakterimizi kontrol ediyoruz. Bir görev sonrasında 2025 yılındayız ve ilk oyundaki ana karakterimizin oğlunu kontrol ediyoruz. Bir oradayız bir buradayız. Bu biraz kafa karıştırmaya yol açabilir ama gerçekten çok iyi yedirmişler.

Hikaye: Uzun uzun anlatmak yerine buraya bırakacağım. Dilerseniz okuyabilirsiniz. Call of Duty: Black Ops II - Vikipedi

Karakterler:
Alex Mason: 1. oyundaki karakterimizdir. Artık hasta değil. Eski sorunlarını yenmiş artık alınacak bir intikamı olan masonu oynuyoruz. Bu ondan çok şey çalmış. Ama hala eski düşmanları gördükçe yaşadığı travmalar onun hala mason olduğunu hissettiriyor.
David Mason (section): Section yani David Alex'in oğludur. Ve bu oyundaki ana karakterimizdir. Kendisi Raul Menendez'in canını alacak olan elemandır. Babasının oğlu desek yalan olmaz. Çok ruhsuz bir karakter. Tek özelliği Alex'in oğlu olması ve onun kişiliğine sahip olması diyebiliriz.

Frank Woods: Woods ilk oyunda ve 2. oyunun geçmişte geçen bölümlerinde masonun silah arkadaşıdır. Kendisi uçmalı kaçmalı, sinirli, psikopat, duygusal olmayan bir karakterdir. İlk görevde bu elemanı Raul Menendezin yakaladığını öğreniyoruz ve onu kurtarmaya gidiyoruz. Giderken Angola iç savaşına da bir el atıyoruz. Raul Menendez Wood'su ve birliğini yakalar. Woods hariç hepsini öldürür ve Woods'u arkadaşlarının cesetleriyle dolu bir konteynırda aç susuz bırakır. Woods orada 2 hafta geçirir. Bu yüzden menendeze çok sinirlidir. Onu gördüğü yerde amacımız yakalamak olsa bile öldürmeye çalışır. Ki bu hırsı Menendez'in büyük bir teröriste dönüşmesinde önemli rol oynar.

Mike Harper: Mason için Woods ne ifade ediyorsa Section için de Harper onu ifade etmektedir. Harper ilk bakışta Woods'un çakması gibi dursa da daha sakin, hızlı espri anlayışı iyi olan birisidir. Harper oyundaki en sağdık karakterlerden birisidir. Çok bir olayı yok. Son göreve kadar ölmezse Menendez'i öldürmemizi ister. Görev başlamadan önce bize hedefimizin öldürmek ya da ele geçirmek olduğunu söyler. Derin bir nefes alır, ve ben öldürmekten yanayım der.
Karma: Gerçek adı Cchloe lynch. Menendez'in bir siber silah olarak kullanmak istediği bunun için seçtiği biridir. Sivil olduğu biliniyor. Hakkında çok bilgi yok. Kendisi oyunun sonunu etkileyecektir. Eğer Karma'yı canlı ele geçirip Defalco'yu öldüremezsek ve Menendez'i de öldürmek yerine hapse atarsak. Karma projesi Menendez hapisteyken başarılı olur. Menendez hapisten kaçar Woods'u öldürür ve sonra kendini kız kardeşinin mezarının içine atar, üzerine benzin döküp yakar. Kız kardeşi Woods'un Menendez'i öldürme hırsı yüzünden öldü.

Farid: Kendisi içerideki dostumuzdur. Menendez'in örgütünün içine sızar. Onu çok fazla göremeyiz. İçeriden bize bilgi sızıdırmakla görevlidir. Kendisi oynayabildiğimiz karakterlerden birsidir. Menendez Daride Harper'ı öldürme fırsatı verir. Oyunun sonuna etkisi yoktur. Çoğu kişi Harper'ın ölmesi gerektiğini söyler ama bence öyle değildir. Çünkü Harper ölürse Salazar'ın kafasına sıkamaz ve biz de yapmayacağımıza göre Salazar ölmez. Farid Harper'ı öldürmezse Menendez Farid'i öldürür ve o sırada diğerleri yetişerek Harperı' kurtarır ve Menendez'i içeri atarlar.

Salazar. Section'un diğer silah arkadaşıdır. Kendisi görevine "sağdık", terbiyeli, iyi biridir. Ama oyunun sonuna doğru Menendez'in hapisten çıkmasına yardım eder. Ve bize ihanet eder. Görevin sonunda Harper yaşıyorsa kafasına sıkarak Salazar'ı öldürür.

Crosby: Kendisi görevlerde yalnız olmayalım diye eklenmiş tam anlamıyla bir NPC'dir. Hiçbir işe yaramaz. Ama Harper Salazar Crosby ve Section bir dörtlüdür.

De Falco: Kendisi Menendez'in sağ koludur. Ve Karma projesini o yürütür. Ölmezse Karma'yı kullanarak Menendez'i hapisten de o çıkarır.

Gelelim Raul Menedez'e: Oyunun en önemli karakteridir. Menendez Alex'in ve Sectionun ortak hedefidir. Alex'i oynadığımız bölümlerde Mendez bu kadar büyük bir terörist değildir. Alex onu fazla hafife alır öldürmeye çalışır. Ama sadece bir gözünü çıkarmayı başarabilir. Woods'un kız kardeşinin ölümüne sebep olması da büyük bir etkendir. Menendez Cordis Die adında kapitalizm karşıtı bir terör örgütü kurar. Sosyal medyadan insan toplamaya başlar. Yaklaşık 2 milyar izlenen bir videoda insanları Sordis Die'ye katılmaya davet eder. Bu işe yarar ve çok büyük bir terör örgütü oluşturur ve silahlanmaya başlar. Önce Çin borsasına siber saldırı düzenler ve Çin elindeki kaynakları satmamaya başlar. Çin ve Amerika'nın arası açılır. Menendez bu sırada Rus'lardan silah, uçak, aklınıza ne gelirse. Satın almaya başlar. Çinliler Menendez'in tarafındadır. Menendezin derdi Amerika'dır. Amerika'ya karşı savaşır. Amerika'da eli silah tutan bütün insanların dahil olduğu bir savaş başlatır. MenendezWin yerini öğreniriz ve Amerika son gücünü Menendez'i ele geçirmek için harcar. Fakat Menendez orada değildir. Bize bir mesaj bırakır. Amacının bir şey kazanmak olmadığını ve amacına ulaştığını Amerika'ya istediğini yaptığını söyler. Oraya saldıran bütün Spectre uçakları bir anda patlar. Menendez'in tüm teröristleri kendi kafasına sıkar. Son görevde ise Menendezi yakalarız. Öldürüp öldürmemek bize kalmıştır. Ama öldürmemiz gerekir.

Genel puanlamam.
Karakterler: Çok iyi karakterler var. Gerçekten bahsetmediğim ama çok iyi olan karakterler var. Ama onun haricinde crosby gibi sönük karakterler. Var David, yani Section da çok başarısız duvar gibi bir karakter. Menendez hepsinden iyi bir karakter. Puanım 10 üzerinden 9.

Hikaye: Çok söylenecek bir şey olduğunu sanmıyorum. 10 üzerinden 10.

Oyun içi: Oyun diğer CoD oyunlarıyla kıyaslanacaksa. 10 üzerinden 10.

Sinematikler: Sinematiklerden bahsetme gereği duyuyorum. Oyunun grafiklerinden daha kaliteli grafiklere sahip olduğu için sinematik hissi yaratmıyor. Daha çok araya serpiştirilmiş kısa filmler gibi. Buraya da 10 üzerinden 9 verdim.

Ses efektleri: Daha iyi olabilirdi. Özellikle silah sesleri daha iyi olabilirdi. 10 üzerinden 9.

Silah çeşitliliği: Oyunda hem geçmişte hem gelecekte oynadığımız için çok fazla silah var. Eğer tekrar tekrar oynarsanız açabileceğiniz özel silahlar var. Asıl olay özelleştirmelerde. Silahlarınızı istediğiniz gibi özelleştirip desen ekleyebiliyorsunuz. Bu olaya bayıldım. Bir de özelliklerimiz var kimi zaman görevlerde bize yardımcı olacak özel silahlar bulabildiğimiz. Sağda solda gördüğümüz kasaları açmamıza yarayan özellik. Kimi zaman hızlı koşma hızlı silah değiştirme gibi şeyler. 10 üzerinden 9 verdim. Çünkü daha çok silah eklenebilirdi. Eklentiler var diye silah sayısı az tutulmuş. Azdan kastım. Diğer CoD oyunlarından az değil.

Oynanış çeşitliliği: İnsan, Araba, zırhlı araç, uçak savar, uçak, drone, robot örümcek. gibi bir sürü şey kullanabildiğimizi söylemeliyim. bayıldım. 10 üzerinden 10.

Oyun akışı: Oyun Çok tempolu ilerliyor özellikle sonlara doğru. elim ayağıma girdi. Arkadan gelen müzik acele etmem gerektiğini düşündürüyor. Ve atmosfere çok iyi sokuyor beni. çok çok iyi. 10 üzerinden 10.

Sonuç olarak 10 üzerinden 9.6 yani 100 üzerinden 96 puan vererek. oynadığım en iyi oyun olduğunu, her oynadığımda aynı duyguları yaşattığını ve çok zevk aldığımı söylemeliyim. düşüncelerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı