Call of Duty MW tartışma/konuşma

HHilmi

Hectopat
(Yazımda ve yorumlarda spoiler olabilir. )
Oyun çıkmadan önce burada post açmıştım, oyun olur da yasaklanır mı diye. Kültür bakanlığı geçenlerde açıklamada bulundu ve oyunun yasaklandığını söyledi oyunun fiziksel olarak satışı durduruldu ama dijital satışlar tabii ki devam ediyor.

Oyunu oynayanlar ve oynamak yerine çeşitli platformlarda izlemeyi tercih eden arkadaşlar ile burada konuşup tartışalım istedim.

Oynadığım ve anladığım kadarıyla Türkiye ile ilgili bir durum yok, yani tabii ki urzikistan diye kastettikleri "sözde" ülkenin kürdistan olduğunu saymazsak.

Oyun içerisinde bakın oyun içerisinde diyorum çünkü bunun bir oyun olduğunu biliyorum ve hiçbir "oyun" yaptığı propaganda ile beni etkilemez, etkileyemez.

Oyun içerisinde rus askerlerine, rusya tarafına ithamlarda bulunulurken urzikstan tarafına yani terörist tarafına da ithamlarda bulunuluyor. Oyun, bir film vardı adı tam olarak ne hatırlamıyorum "13 saat bingazi" gibi bir şeydi ona aşırı derecede benziyor. Mekanlar ve olaylar aynısı diyebiliriz. Belki de bunu yaparak oyunda yapılan propagandanın orijinal olarak activision çalışanları ve başı tarafından değil de 'şu filmden aldık' diyebilmek için yapmış olduklarını düşündüm.

Oyunda büyük bir rusya kötülemesi var yani şöyle. Ruslar teröristleri kötülüyor, teröristler ise rusları kötülüyor. Sözde urzikstan ve sözde askerleri ruslara terörist diyor. Ruslar da sözde Urzikstan askerlerine terörist diyor.
Ruslar uzun zaman bunlara işgenceler etmiş, kimyasal silahlar kullanmış falan.

Urzikstan içinde geçen bir bölümde Rus askeri oranın yerlisine "siz birçok Rus askerini öldürdünüz. Hepsi çok güçlü ve iyi askerlerdi, şimdi seni burada öldürsem. " Gibi bir şey söylüyordu.
Oyun içerisinde çeşitli seçenekler de bize sunuluyordu bunu yapmalarının sebebi de bence çalışanların arada kalmak istememesi yani tabii ki Amerika yapımı bir oyun Amerika'nın her yerde olduğu gibi burada da ülkesini kötülemeyecektir.

Devletler şu an ufacık bir şey bile kriz olarak görüp bir bahane olarak görüp birbirlerini sıkıntı çıkarabiliyorlar. Bir oyun firmasının böyle bir politik krize yol açabilecek şeyler yapması kendi firması adına direkt olarak bir hata olur.

Tabii ki oyun teröristlerin yaptıklarını ve teröristleri meşrulaştırmak adına çeşitli şeyler yapmış bir bölümde oyundaki teröristin çocukluğuna iniyoruz ve çocukluğunda rus askerlerin onlara saldırdığını insanlarını katlettiğini kimyasal silah kullandıklarını gösteriyor kontrol ettiğimiz çocuk babasının ölümünü görüyor babasını öldüren askeri öldürüyor ve biraz ilerledikten sonra da 2 tane askeri öldürüyor. Işte sonra da anlayacağınız üzere ilerideki bölümlerde siz bizleri öldürdünüz siz bizlere katliam yaptınız benim ailemi öldürdünüz ben de sizi öldürürüm gibi muhabbetlere girip meşrulaştırma çabası sergiliyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Saçmalık. Dost Bey'e katılıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Saçmalık. Dost Bey'e katılıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ben de Dost reis gibi düşünüyorum zaten. Yazının üzerine çok düşünmedim tam olarak fikirlerimi yansıtamamışım galiba.

Oyun Rusya'da yasaklandı. Bunun nedeni oyuna Rusya'nın gerçek haritasını koymak. Bu olaydan sonra oyunda haritanın ismi değiştirildi ama fayda etmedi zaten bir ülkeyi veya herhangi bir konuyu,olayı kötüleyeceksen asla gerçek ismini kullanmazsın. Urzikstan diye ülke mi olur yani ? Şimdi onu bunu bırakalım adamlar açıkça göstermişler burada Türkiye'ye yönelik herhangi bir hakaret olmasa dahi kendilerini ve terroristleri iyi göstermeleri baştan başa bir saçmalık.Sınırda askerimiz savaşırken bu adamlara para yedirip birde oyundan hakaret yemek ne kadar güzel değil mi ? Bizim ülkemizde bu oyunun oynanmasını doğru bulmuyorum.
Biz ne kadar destek çıkarsak o kadar insanlara,ülkelere,ırklara,kültürlere ırkçılık yapacaklar zaten Call Duty'nin ilk vakası değil Afganistan,Irak gibi ülkeleri konu alarak da aynı kurguyu oluşturdu. Yani adamların zaten İslama bir ırkçılığı var kısaca oyunu oynamanızı tavsiye etmiyorum. Sizin kurduğunuz cümlede ''Oyun içerisinde bakın oyun içerisinde diyorum çünkü bunun bir oyun olduğunu biliyorum ve hiçbir "oyun" yaptığı propaganda ile beni etkilemez, etkileyemez. '' demişsiniz fakat bu herkes için geçerli değil. Yıllarca Hollywood filmlerinde Müslümanları,Türkleri,Arapları,Rusları düşman gösterdiler ve halen daha dünya böyle biliyor. Almanya,İngiltere veya Amerika gibi bir çok ülkelerin halkı bizleri düşman olarak biliyor bunun sebebi belli değil mi ? Artık diziler,filmler geride kalmaya başladı yeni neslin ilgi odağı video oyunları oldu tabi ki manipülasyon bunla yapacaklar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı