Cam, ekran koruyucu ve kılıf gerekli mi?

E U R U S

Centipat
Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim. Telefonlarını çoğunlukla korumasız kullanan birisiyim. Ne kılıf kullanırım ne de cam ekran koruyucu. Zengin olduğumdan değil fakat ince hafif diye aldığım telefonu kalınlaştırdığından kılıfı; çizilmez, çok güzel ekranı var diye aldığım ekranı çizilerek ve üstünde parmak izi bırakarak bana kullandırtan ekran koruyucuları kullanmak hoşuma gitmiyor.

Bir süredir bu koruyucu cam olayını araştırıyorum. Öncelikle kendi fikirlerimi yazayım. Fazlaca telefon dayanıklılık testi ve ekran koruyucu dayanıklılık testi izledim. Bunların sonucunda vardığım kanı eğer ekran kırılacaksa kırılıyor. Yani aslında telefonunuzda koruyucu varken yere düşürdüğünüzde ve koruyucu kırılıp içindeki cama bir şey olmadığında eğer koruyucu olmasaydı ekranın kırılacağını düşünüyorsunuz fakat yanılıyorsunuz. Hiç eğer telefonum bu şekilde korumasız düşseydi ne olurdu diye düşündünüz mü? Ekran koruyucuların kırıldığını görünce aklımıza hemen bu durumda telefon ekranının da kırılabileceği aklımıza geliyor fakat kaçırdığımız detay birisinin telefon maliyetinin önemli bir kısmı değerde olmasıyken diğerinin 50-100 liralık bir cam olması. Tabii ki de o cam kırılacak. Çünkü kalitesiz. Fakat mühendislerin uzunca çalıştığı ve yüklüce para harcanan telefon ekranlarının da kırılmasını beklemek büyük bir yanlışlık olur.

Peki bu durumda ekran koruyucu camların işlevi ne oluyor? Benim düşüncem jelatinden hallice olmaları. Telefonu kırılmaya karşılık değil de ekranının çizilmesi yerine kendi kalitesiz yüzeyini çizip size o şekilde kullandırtması. Bunun da tek mantıklı açıklaması olabilir. Telefonunuzu ikinci el olarak satma planı. Böylece kendinize eziyet çektirerek telefonu bir süre kullanıp azami seviyede değerini düşürerek tertemiz telefonu 2. alıcısına satabilirsiniz.

Gelelim kılıflara. İnsanların kılıf kullanmasının temel sebepleri telefonun ellerinden kaymasını engellemek ve arka yüzeyinin çizilmesini engellemek. Kimi durumlarda sadece estetik aksesuar olarak da kullananlar oluyor bu yazıda onlara laf yok. Açıkçası aldığım telefonu ikinci el olarak satma gibi bir kaygım yok. Uzunca kullanmayı düşünüyorum. Benim deneyimlerimce de telefon kılıfsız elimden kaymıyor. Haliyle sırf arkası çizilmesin diye kılıf takmak bana mantıksız geliyor. Eğer ileriki zamanlarda arkasına bir şey olursa ve kötü bir görüntü veya elime cam kırığı gelme riski oluşursa o zaman kılıf takabilirim. Böylece hem bir süre telefonumu güzel bir şekilde kullanmış olurum hem de beni rahatsız edecek durumları engellerim.

Evet olabildiğince kısa bir şekilde düşüncelerimi sizlere anlatmaya çalıştım. Önemli olan kısım sizin düşünceleriniz. Merakla bekliyorum. Sizce bu durumda bu aksesuarlar gerekli mi? Eğer öyleyse niçin gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun gibi kaliteli ekran koruyucu alırsanız tabii ki faydası var.

Taktığım kırılmaz cam kenarların oval olması sebebiyle kenarları kapatmamıştı, yere kapaklandım ve kırılmaz camın denk gelmediği yer zedelenmişti. Birçok kere telefonu düşürüp sadece kırılmaz camın kırıldığına şahit oldum, yani sizin dediğiniz şekilde olmuyor pek. Yine de size katılıyorum, sırf çiziklerden korumak için takıyorum kılıf ve camı, yoksa düşürdüğün zaman kılıf veya cam olsa bile olacağı varsa yine de bir nebze zarar alıyor, kılıf ve camın kalitesine göre de değişir diyelim.

Hocam kaynak belirtirseniz daha güzel olur ekran koruyucusuzda aynı şey demişsiniz ama karşılaştırması var mı?
Evet ekran koruyucuda kılıf ta sinir bozucu (özellikle kılıf) ama telefonu uzun süre kullanmak isteyenlerinde seçebileceği bir seçenek ekran koruyucusuz 1 ay kullandım ve telefon bozuldu sonra tamir ettirdik ve 1 yıldır ekran koruyucu ve kılıfla kullandım.
Koruması için çoğu zaman gerekli bence (ve evet hepsi inceliğini bozuyor daha kalın ve iğrenç gösteriyor ama insanda kendini güvende hissediyor işte :D)

Kaliteli bir cam takın ki çizilmesin. Kırılma vb. durumların yaşanmasının çok zor olduğunu düşünüyorum.

Şeffaf hafif kılıf artı plastik cam koruyucu der geçerim. Bunlar da çizikten nefret ediyorum diye, daha iyi bir çözüm varsa geçebilirim.

10 TL'ye “kırılmaz cam” adı altında satılanlar konusunda benim de fikrim aynı ancak kılıfın gerekli olduğunu düşünüyorum ufak düşmelerde özellikle tek bir köşe üzerine düşerse telefonu gerçekten koruyabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı