Çamaşır Kurutma Makinaları

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.663
Yer
Nebuchadnezzar
Kurutma makineleri genel olarak çok yaygın değil ülkemizde. Gerek yer sıkınıtısı, gerekse harcadığı elektrik yüzünden pek tercih edilmeyen cihazlardır. Ancak soğuk kış günlerinde oldukça işe yarayacağını düşünüyorum. Bence kurutma makinesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler düşük enerji tüketimine sahip olması, değişik çamaşır türlerine göre kurutma programı olması ve de yoğunlaşmalı model olmasıdır.

Bir de kullanırken doğru programı seçmek önemli bir konu. Aksi taktirde çamaşırlarınız çekip küçülebilir.

Bir de kullandığınız çamaşır makinesinin kaç devir olduğu da önemlidir. Örneğin 1000 devirde sıkılan çamaşır daha uzun sürede kuruyacakken; 1400 devirde sıkılan çamaşır daha az nemli olacağı için daha çabuk kuruyacaktır. Bu da enerjiden tasarruf demektir. Sıkma devrinin yanında sıkmanın süresi de önemlidir.
 

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
69.269
Çözümler
865
Beğeniler
98.757
Yer
İstanbul
Kurutma makinaları tüketimleri göz önünde bulundurularak genelde görmezden gelinmiş ürünlerdir. Fakat şu sıralar üretici firmalar her eve bu ürünü sokma çabasındadır. Bu nedenle tüketimi düşük A enerji sınıfına sahip cihazlar üretmeye başlamışlardır. Hem de yaklaşık 10/1 oranında. Peki bu nasıl sağlanmıştır, kompresör kullanılarak... Klimalardaki mevcut düzenek kullanılarak, daha düşük güçlü bir kompresörle, daha yüksek kondanser yüzey sıcaklığı elde edilmiş ve fan aracılığı ile kazan içerisine gönderilerek kurutma işlemi gerçekleştirilmiştir. Klasik kurutma makinaları yaklaşık 2000-2500W ısıtıcı gücüne sahipken yeni nesil kurutma makinalarında aynı işi yapan kompresör yaklaşık 200W güç tüketimine sahiptir. Buda bu tip cihazları 10 katı tasarruflu yapar....
 
İ

İbrahim TAPU

Ziyaretçi
Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde okuduğum bir makalede, kurutma makinalarının sağlıklı olmadığı ve bakteriler ürettiği söyleniyor. Kullanım açısından benimde dikkatimi çeken bir ürün, bulunduğum bölgede kış mevsiminde dışarıya çamaşır asmak pek akıl karı değil, kömür kullanımı maalesef oldukça yüksek olduğu için almaya karar vermiştim ama güneş enerjisinin ve rüzgâr enerjisinin verdiği kurutma hissinin çamaşır kurutma makinalarında veremeyeceği söyleniyor. Öğrencilik yıllarımda kullandığım makinaların sağlıksız olduğu, hele ki yaş seviyesinin 10 yaş altında olduğu ailelerin kesinlikle kullanmaması gerektiği okuduğum makalede şiddetle tavsiye ediliyordu.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Egemen

Megapat
Katılım
28 Ağustos 2011
Mesajlar
9.377
Çözümler
9
Beğeniler
3.890
Yer
Ankara
Makineden makineye de değişir tabi. Şimdi bir Miele kurutma makinesi ile Arçelik vb. kurutma makinesini kıyaslamak doğru olmaz.
 Yukarı