Canlı derslerden hiçbir şey anlamıyorum

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
9. sınıfın 2. dönemini görmedik, pandemi ilk başladığı zamanlar 1. dönem sonu gibiydi. 10. sınıfta haftada 1 gün meslek dersi görüyorduk yüz yüze, o da geçenlerde bitti. 9. sınıfta görmediğim konuyu online derste anlatıyor hoca. Anlamamama ve başımın şişmesine rağmen anne zoruyla dinliyorum. Zaten derste 6-7 kişi var yok, hoca soru soruyor. "Hocam, bilmiyorum." dememe rağmen "Olsun, sen cevapla." diyor. İngilizce dersine bayılıyorum ve çalışmadan yüksek notlar alıyorum, ama matematiği gördüğüm halde zor geçiyordum, şimdi görmediğim konudan sorumlu tutulacağım. Cidden bir şey anlamıyorum canlı derslerden. Anlasam hevesle dinleyeceğim ama tek gördüğüm anlamadığım sorular, içinde sayı olmayan matematik işlemleri. Anneme bunu söylediğimde "Ben de senin zamanından geçtim (?), çalışırsan öğrenirsin." diyor. Cidden kafayı yiyeceğim, anlamadığım konuları görmekten. Önceden annem bu canlı derslerden bihaberdi, o yüzden çok rahattım. Yarıyıl tatili bittiğinde annemi sınıf grubuna eklemişler, sürekli canlı derslere girmemi zorluyor. Bari dersi dinlerken çok sıkılmayayım diye oyun falan oynayayım diyorum sınıf arkadaşımla, gelip "canlı dersi tam ekrana al, oyun oynama." diyor. Ne yapmam gerek? Görmediğim konulardan sorumlu tutulacağım birde. Mart ayında sınav yapacaklarmış. 10. Sınıf tekrar kitabı verdiler ama ben görmediğim konunun devamını anlayamıyorum. 9. sınıfın tüm konularına baştan mı çalışmam lazım? Arkadaşlarımla sesli konuşurken onların annelerinin derse zorladığını hiç duymadım. Sınıf arkadaşım ile oyun oynarken ona sorduğumda "Dersi telefondan açıyorum ve sessize alıyorum, annem kızmıyor" dedi. Geçen yıl belge ve yüksek ortalama ile geçen arkadaşım bana bu sene "Ne yapacağımı bilmiyorum, sınıfta kalacağım." dedi. Annem hala "En azından sınıfı geç" diyor ama İngilizce dışında neredeyse hiçbir dersten anlamıyorum.

Ben de bir şey anlamıyorum. Evde olduğu kadar kendim halletmeye çalışıyorum fakat akademik konularda kendimi eğitmede pek başarılı değilim. Bir de bunlardan sınav yapacaklar şimdi. Komik olan aldığımız notların YKS puanımıza etki etmesi ve buna rağmen sınav yapmakta ısrarcı olmaları. Yapacağımız bir şey yok ne yazık ki. Twitter'dan tag açıyoruz, tweetler siliniyor.

Ben de sizinle bir dönemler aynı durumdaydım ve günde 2 sınav olarak dönemi tamamladım, önerilerim:

Bize sınava 10 gün kala haber verilmişti ve ben dersi dinlememe rağmen sizin gibi bir şey anlamıyordum. Sonra Youtube üzerinden konu anlatımı dinlemeye başladım. Matematik örneği verdiğiniz için oradan devam edeyim:

İlk başta Tonguç gibi kanallardan konu temelini anladım sonra ''Matematiğin Güleryüzü'' kanalından soru çözümleri izledim.

Videoları izlerken arada geri sarıp 5 dakika önceki soruyu çözmeye çalıştım, video bitti o konu hakkında sorular çözdüm.

Sen konu anlatım kısmını sana verilen kitaplardan da bakabilirsin, YouTube üzerinden video izleyerek de halledebilirsin tamamen sana kalmış.

Konu anlatımı kısmını bitirip temeli kavradığın zaman basit sorular çözmeye başla. Basit sorular oturduğu zaman ise bir tık daha zorlaştır, kademe kademe git yani.

Zor bir durum, Allah kolaylık versin.

Bir de bunlardan sınav yapacaklar şimdi.
9. Sınıfta belge alan 2 kişi vardı, sınıfta kalan 6-7 kişi vardı. Babam bana "herkes teşekkür alıyor, sen takdir al, derslerinden yüksek al" diyor. :D

Dostum bende 9.sınıfım vallahi anlayabilen varsa helal olsun canlı dersleri.
Anneme göre çalışınca geçiliyor. Ya hoca karşımda olsa baştan sona anlatsa hadi geçecek kadar not alırım, ama şuna bak. Tak kulaklığı, üstümde 2 kazak, sandalyeye otur hocayı dinle.

Ben de anlamıyorum. Uzaktan eğitim dönemine geçilmeden önce çok düzenli ders programlarım vardı. Notlarım 75 ve üzeriydi ve bütün ödevleri günü gününe yapardım. Uzaktan eğitime geçildiğinden beri derslerimi aksatıyorum. Dersleri dinliyorum ama anlamıyorum. Mecbur kendim çalışıyorum. Çalışıyorum ama aklıma girmiyor. Kendimi aptal gibi hissediyorum. Zaten kimya dersim çok kötüydü. Şimdi hiçbir şey anlamıyorum. Matematik, İngilizce, fizik, edebiyat dışında diğer derslerden korkuyorum :D. Çok çalışıyorum ama nafile. Niyetim 9 ve 10. sınıfta arkadaşlarımla gezmek, kız arkadaş edinmekti. 11 ve 12'de ağır çalışırım demiştim. 9 ve 10 istediğim gibi geçirdim ama 11 berbat geçiyor 😕

Bende anlamıyorum. Uzaktan eğitim dönemine geçilmeden önce çok düzenli ders programlarım vardı. Notlarım 75 ve üzeriydi ve bütün ödevleri günü gününe yapardım. Uzaktan eğitime geçildiğinden beri derslerimi aksatıyorum. Dersleri dinliyorum ama anlamıyorum. Mecbur kendim çalışıyorum. Çalışıyorum ama aklıma girmiyor. Kendimi aptal gibi hissediyorum. Zaten kimya dersim çok kötüydü. Şimdi hiçbir şey anlamıyorum. Matematik, İngilizce, fizik, edebiyat dışında diğer derslerden korkuyorum :D. Çok çalışıyorum ama nafile.
Hocam valla beni anlatmışsın ya. Ortaokula kadar taktir. Lise 1-2'de 83-84 Teşekkür alan ben. Şuan derslerde oldukça geriyim.

Başka ne çareniz var ki? Problemler çözülmek için var ve ders çalışmaktan başka çareniz yok, elinizin altında internet var, erişemediğiniz bilgi yok, biraz istekli olup çözüm yolları üretmeniz gerekiyor.
9. Sınıfta belge alan 2 kişi vardı, sınıfta kalan 6-7 kişi vardı. Babam bana "herkes teşekkür alıyor, sen takdir al, derslerinden yüksek al" diyor. :D

Anneme göre çalışınca geçiliyor. Ya hoca karşımda olsa baştan sona anlatsa hadi geçecek kadar not alırım, ama şuna bak. Tak kulaklığı, üstümde 2 kazak, sandalyeye otur hocayı dinle.
7. sınıfta çok kötü bir sınıftaydım, 30-35 kişi vardı sınıfta, dersler kimsenin umurunda değildi ama ben yine de çalışıp takdir almıştım ve benden başka takdir alan yoktu, o arkadaşlarım muhtemelen iyi bir liseye gidemediler ama ben en azından doğru düzgün ders görebileceğim liselere gittim, etrafınızdaki insanlara uymak istiyorsanız buyurun ama çalışıp çabaladığınızda iyi bir şeyler başardığınızı göreceksiniz.

Bir grup toplanıp durumun kötülüğünü konuşmak yerine bu kötülüğe rağmen başarılı olmayı deneyin, öbür türlü hayatın amacı kalmıyor, herkes gibi yaşayıp gidersiniz.

Geri
Yukarı