Canon G2411 Mürekkep Tanklı Yazıcı İncelemesi

Öncelikle Canon G2411; Pixma serisine dahil, fotoğraf kağıdına baskı alma özelliğine sahip mürekkep püskürtmeli ve dahili mürekkep tank sistemi bulunan çok fonksiyonlu bir yazıcıdır. Tank sistemi sayesinde kartuş masrafına girmeden yalnızca mürekkep setlerini satın alarak, oldukça basit bir şekilde tekrar dolum sağlanabilir. G3410 gibi modellerin aksine kablosuz bağlantı imkanı ise maalesef bulunmamaktadır. Açıkçası bu fiyattaki bir üründe kablosuz bağlantı özelliği olsun isterdim.

1573819160925.png

Üreticinin sunduğu teknik verilere Buradan ulaşabilirsiniz.Bizler gerçek hayatta test edilmiş deneyim ve sonuçları aktarmayı tercih edeceğiz.

• Düz Baskı Kalitesi
A4 kağıt üzerinde vermiş olduğu baskı kalitesi en yüksek ayarda tatmin edici düzeyde ancak tam olarak kaliteyi yakaladığı söylenemez. Aşağıdaki videoda orta kalitede basılmış bir A4 görülebilir. Orta kalite, kalitesizliği hissettirirken yüksek kalite böyle bir eksiklik hissettirmiyor. Ancak fotoğraf kağıdında sağladığı netliğin yanından bile geçemeyeceğini aktarmakta da fayda var. Buna ek olarak A4 kağıdına da kenarlıksız baskı yapabilme yeteneğine sahip olup ortalama 50 saniye zaman almaktadır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• 10*15 Fotoğraf Kağıdı Baskı
Renkli, 10*15 Yüksek kalite baskı 1 dakika 45 dakika zaman almaktadır. Buna karşılık Kodak markasının alt segment fotoğraf kağıtlarıyla bile oldukça yeterli kalitede baskılar alınabilmektedir.Üretici 60 saniyede 10*15 baskı alınabildiğini belirtmiş ancak hangi kalite ayarında mümkün olduğunu belirtmediği için yanlış bir bilgilendirme olduğu iddia edilemez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

• 13*18 Fotoğraf Kağıdı Baskı
2 günün ardından ilk defa baskı alındığı için mürekkep çekme süreci fazladan vakit kaybına neden oldu. Kaybedilen zaman hesaba katılmazsa 2 dakika 15 saniye sürede 13*18 yüksek kalite kenarlıksız baskı alabildiği rahatlıkla söylenebilir. Zira bir sonraki baskıda mürekkep çekmek ile vakit kaybedilmeyecektir.

• Tarayıcı Performansı
Bu videoda, daha önceden yazdırılmış olan 10*15 ve 13*18 yüksek kalite fotoğraf kağıtları tarayıcı ile 600DPI ayarında tekrar tarayıcıdan geçirildi.

Tarayıcıdan çıkan dijital veri, çözünürlüğü 1,5K indirgenerek aşağıdaki alana yüklenmiştir. Orijinal fotoğrafa bu bağlantıdan (Link eklenecek) ulaşabilirsiniz.

1573819833925.png

• Dahili Mürekkep Tank Sistemi
Dahili olarak gelen mürekkep tankı sistemi; depodaki mürekkeplerin bir boru aracılığı ile kartuşun üst bölmesine aktarılması işlemidir. Bu sayede mürekkep doldurma işlemi hiç olmadığı kadar basit ve zahmetsiz bir iş haline geliyor.

1573819858836.png

Yukarıda görüldüğü üzere mürekkep şişelerini ters çevirip tankın ağzına yerleştiriyoruz. Ardından şişeleri yavaşça sıkarak, tankın içerisine aktarılmasını sağlıyoruz. Son olarak şişe sıkılmadığı müddetçe ağzından mürekkep kaçmamakta.

1573819904269.png

Tankın içerisinden gelen 3 renkli 1 siyah mürekkep taşıma borusu resimdeki gibi kartuşların üst bölmesine ulaşmaktadır. Kartuşları çıkartmak için şerit halindeki çıkıntılı bölgeye ve arka kısımdaki 2 adet yuvarlak mavi butona basmanız yeterlidir.

Arkadaki mavi kısımlar; boruların kartuş ağzına tam olarak geçmesini sağlamakla görevlidir. De monte işleminin ardından hortumlarda mürekkep kalmayacağı için bu konudan (Link Eklenecek) yararlanarak boşluğu mürekkep ile kapatabilirsiniz.

1573819967438.png

Yazıcının orijinal mürekkepleri “490-M” “490-Y” “490-C” “490-BK” seri numaraları ile satışa sunulmaktadır. 20.07.2019 tarihi itibariyle set olarak 130TL fiyatı bulunmaktadır. Mürekkep maliyeti konusunda (Link Eklenecek) değinildi ancak kartuş içerisindeki mürekkep hariç, yalnızca 1 set mürekkep ile 10*15 boyutunda yüksek kalite, kenarlıksız 1500 fotoğraf baskısı alınabilmektedir. 10*15 boyutta sayfa başı mürekkep maliyeti 8,6 kuruş olarak hesaplanmıştır.

1573819984131.png

Her ne kadar zahmetsiz ve basit bir işlem olduğundan bahsetmiş olsak da dolum esnasında ufak tefek mürekkep temasları mutlaka yaşanıyor.
  • Desteklenen Kağıt Türleri ve Boyutları
(A4, Letter, 20 x 25 cm, 13 x 18 cm, 13 x 13 cm, 10 x 15 cm) boyutlarında kağıtlara baskı yapabilmeye imkan tanımaktadır. Fotoğraf kağıdına baskı yapmak istiyorsanız A4 boyutunda kenarlıksız baskı imkanı da mevcuttur.

10*15 boyutta yüksek kalite 1500 adet fotoğraf basılabileceğinden bahsedilmişti. Sayfa başı mürekkep maliyetinin 0,086TL olduğuna değinilmişti. Bu bilgiden yola çıkılarak diğer kağıt boyutlarındaki baskı sayısı ve maliyet hesaplanabilir.

1573820041309.png
1573820057654.png

Yukarıda 10*15 boyutunda Rovi Parlak fotoğraf kağıdı ile basılmış fotoğraflar görüntülenmektedir.

1573820094589.png

13*18 boyutunda basılmış farklı bir örnek daha görmektesiniz. Tüm bunların yanı sıra yukarıdaki videoları da inceleyebilirsiniz.
  • Tuşlar ve İşlevleri
1573820129194.png

1. Renkli A4 Fotokopi özelliğidir. Tuşa bastığınız anda taramaya başlar ve taramanın bitmesi beklenmeksizin yazdırma işlemine başlanır. Hızlıca renkli fotokopi baskısı elde etmiş oluruz.
  2. Beklenmedik bir durum olup yazdırmaya ara verildiğinde, problemi ortadan kaldırıp “Yazdırmaya devam etmesi” için komut vermeyi sağladığımız tuş. Yani 200 adet yazdırma komutu verildi ve tepsideki 100 kağıt bittiği için yazmaya ara verildi. Tepsiye tekrar kağıt koyup bu tuşa bastığımızda; kaldığımız yerden devam edebiliriz.
  3. Siyah – Beyaz hızlı fotokopi özelliğini kullanmanızı sağlar.
  4. Alınacak fotokopinin adetini belirler. 20 adet fotokopiyi tek komutla alabilmektesiniz.
  5. Arıza lambasıdır, herhangi bir problem anında yanar ve hatayı görmenizi sağlar.
  6. Güç tuşudur, açma ve kapama işlevini sağlar.
1573820174276.png

Ürünün sol kısmında aynı araba kaportalarında olduğu gibi destek çubuğu bulunur. Yazıcının üst kasası yukarı kaldırıldığında sabit bir şekilde havada kalabilir. Tekrar yukarı kaldırıldığında destek noktası boşa çıkacak ve kapak kapanacaktır.

1573820196490.png
1573820208489.png

Ürünün güç ve veri bağlantısı yukarıdaki şekilde yapılmaktadır. Kablosu adaptörlü değil zira yazıcının içerisinde konumlandırılmış.

• Sonuç
Ürün satın alırken biraz pahalı olsa da (2019 Temmuz 750TL orijinal mürekkep seti dahil) yazdırma maliyeti anlamında oldukça başarılı bir ürün.

A4 baskısı veya tarayıcı kalitesi çok üst seviyelerde değil. İnce kağıtları tararken parlama yapabiliyor her yazıcıda olduğu gibi. A4 tarafında yüksek kaliteli baskı beklentiniz olmamalı.

Fotoğraf baskısı anlamında ise ev kullanıcılarını kesinlikle tatmin edebilecek düzeyde baskılar sunuyor. 130TL mürekkep maliyeti ile (2019 ortaları) 1250 adet 10*15 yüksek kalite baskı alabilmektesiniz. 1 adet 10*15 fotoğraf baskısı kaliteli kağıt ve orijinal mürekkep ile 40 kuruşu kesinlikle geçmemektedir. Üstelik fotoğrafçıların kullandığı mat – kalitesiz fotoğraf kağıdı veya muadil mürekkep değil, parlak ve orijinal mürekkep ile baskı almış olacaksınız.

Yüksek sayıda fotoğraf baskısı almak isteyen kullanıcılar için oldukça başarılı bir ürün. Ben üründen son derece memnun kaldım ve herkese öneririm.

Son düzenleme:
Gule gule kullanin. Bendeki emektar Pixma 280'e de "sonsuz kartus" denilen disaridan takilan murekkep tanklari ile yapmistim. 5 yildir sorunsuz calismakta. Ayni modelin icine Canon kendi yerlestirmis tanklari. Fiyati 750 TL ise alternatif olarak Wifi destekli HP Smart Tank 515 secilebilir. WPS ve telefondan Direct Print ozellikleri verilecek fazladan 250 TL icin bence fazlasi ile avantajli hale getiriyor.

Uzaktan bağlantı opsiyonu 3411 modelinde mevcut ve 11.2019 tarihinde 750TL civarında, mürekkepleri ile birlikte 820TL civarına geliyor. 2411'in fiyatı ise düştü bir miktar.
Sizin de söylediğiniz gibi telefondan çıktı alabilmek büyük nimet. Ben yalnızca fotoğraf arşivi oluşturduğum için bilgisayar başında biraz daha uğraşacak, daha güzel çıktılar elde etmeyi hedefliyorum. Ama gün oluyor telefondaki bir fotoğrafı basmak istiyorsunuz, bilgisayarı açmak bile 1 dakikanızı kaybettiriyor :)

Ürün güzel. Bunun G4411 modelini gördüm hoşuma gitti. Bu tanklı versiyonlarda mürekkep kuruması, donması, başlığının tıkanması gibi şeyler duydum. Sizde böyle bir problem oldu mu? Nasıl temizliyorsunuz?

Ürün güzel. Bunun G4411 modelini gördüm hoşuma gitti. Bu tanklı versiyonlarda mürekkep kuruması, donması, başlığının tıkanması gibi şeyler duydum. Sizde böyle bir problem oldu mu? Nasıl temizliyorsunuz?
Merhaba temizleme girişiminde bulunmadım aylardır. Orijinal kartuş ve mürekkebi dışında bir müdahalede de bulunmadım. Sorunsuz kullanıyorum aylardır, 1 yılı geçmiştir hatta.

Gayet sorunsuz kullanmaktayım. Eş dost akrabanın ricasını geri çevirmiyorsun zira A4'e baskı yok maliyetinde; dilediğin kadar bas.
Fotoğraf kağıdında da mürekkep maliyeti ucuz, doldurması basit. Kartuşlar sağlıklı çalışıyor hala nereden baksan 2000 fotoğraf kağıdı be 1500 adet A4 baskısı yapmışımdır.

Problem yaşamadıkça da temizlemene gerek yok. Sağlam şeyi temizlerken bozuyorsunuz çoğu zaman :) Çalışıyorsa ellemeyin, kullanmaya devam edin.

Bir de HP ürünlerine bakabilirsiniz. Okuduğum bölüm gereği çok çıktı alıyorum. Haliyle masraf fazla oluyor. Araştırmalarım sonucu bulduğum cihaz HP 415. Cihazın incelemesini izledim. Baskı kalitesi gayet iyi gözüküyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı