Rehber Çarpan kilidi kapalı Intel işlemcilerde voltaj düşürmeden CPU sıcaklığını düşürme

ismetcelal33

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
cpu-intel-g3220t-pentium-1.jpg

Dikkat! bu rehber sadece çarpan kilidi kapalı Intel işlemciler içindir!
Ve sadece geçici bir çözümdür.

Neden böyle bir şey yapalım?

İşlemci kaynaklı bir ısınma sorunu yaşadığımızda aklımıza birkaç olasılık gelir.
Ya soğutucunuz çok kötüdür, ya kasa hava akışınız çok kötüdür, ya da termal macununuz kurumuş olabilir.

AMD bir işlemciye sahipseniz zaten buna gerek duymadan voltaj düşürerek işlemcinizin ısısını düşürebilirsiniz.
Fakat çarpan kilidi kapalı, yani overclock yapılamayan eski nesil Intel işlemcilerde voltaj ayarlaması yapamıyorsunuz. (örneğin: 2./3. nesil i3/i5/i7 işlemciler)
Geçici bir çözüm ve az bir performans kaybı ile işlemcimizi soğutacağız.

Uyarılar!

İşlemciniz ekran kartınıza, ucu ucuna yetiyor ise bu anlatacağım basit işlemi yapmayın, darboğaz yaşarsınız.
İşlemciniz 80 dereceleri geçmiyor ise ayar yapmanıza gerek yok zaten.

O kadar konuştum, işlemi abarttım falan da, ne yapacağız? Sadece işlemci kullanım limiti koyacağız.
Oldukça basit bir yöntem, bir rehbere ihtiyacınız olmadan da yapabilirsiniz, fakat bilmeyen arkadaşlar için ufak çaplı bir rehber yapmak istedim.

Kendi kullandığım sistem:

i5 2500 3.30GHz 4/4 (stok Intel fan)
ASUS H61M-D DDR3
ASUS Dual RX460 2 GB OC
Corsair'le Force 240GB SSD
Seagate Barracuda 1TB 7200RPM
Zalman megamax ZM500-txıı 500W 80+ PSU
Olmasa da olur dediğim bir rezil kasa

İşlemcim son bir aydır 90 derece üstünü görüyordu, temizlik yaptım, termal macun yeniledim fakat sorunu çözemedim.
Zaten benim çözebileceğim bir durum da değildi, Intel'in bu mükemmel fanı artık yaşlanıyordu.
Ben de bir kule tipi soğutucu alana kadar işlemcinin fazla ısınmaması için böyle bir önlem aldım.

Dediğim gibi çok basit bir işlem, bunu sadece sizinle paylaşmak istiyorum.
Başlayalım.

Öncelikle Denetim Masası'na girelim.
Ardından sistem ve güvenlik bölümüne girip,
Güç seçenekleri ve sonrasında aktif olan güç seçeneğinin.
Yanındaki plan ayarlarını değiştir yazısına tıklıyoruz.
Çıkan ekranda gelişmiş güç ayarlarını değiştir'e tıkladıktan sonra.
Karşımıza bu şekilde bir pencere gelecek.

yksk.png

İşaretli olan yerden etkin olan güç planınızı seçin.

yksk2.png

Ardından işlemci güç yönetimi sekmesinin yanındaki + işaretine tıklayarak sekmeyi genişletelim.

yksk3.png

Kolay ama önemli olan kısım tam da burası.
En düşük işlemci durumunu %0,
Sistem soğutma ilkesini etkin hale getiriyoruz.
En yüksek işlemci durumunu ise deneme yanılma yolu ile yapacaksınız.
%90'a sabitlediniz, ısı düştü ama size yetmiyor ise %80'e düşürün. (işlemciniz ekran kartınıza yetiyor ise bir problem yaşamazsınız)
Daha sonra uygula'ya basarak çıkış yapıyoruz. Dilerseniz bilgisayarınızı da yeniden başlatabilirsiniz.

Gelelim sonuçlara:

Yaklaşık 48 saattir bu şekilde kullanıyorum ve işlemci ağırlıklı oyunlar da oynadım.
GTA 5 oynarken 96 derece olan işlemcim, 80 dereceyi geçmedi, 1-2 FPS dışında herhangi bir kayıp ve drop yaşamadım.
Yalnız tekrar tekrar söylüyorum, işlemciniz ekran kartınıza ucu ucuna yetiyor ise darboğaz ve drop yaşarsınız.
Forza Horizon 4 yine aynı şekilde işlemci 77 dereceyi geçmedi ve FPS kaybı olmadı.
CS:GO sıcaklık değeri düştü fakat 5-10FPS kadar bir kayıp oldu, drop yok. Maça girerken gecikme yaşanmadı.

İşlemcisinde voltaj ayarı yapamayan ya da sistemi buna izin vermeyen arkadaşlar için geçici bir çözüm olabilir.
Eğer drop vb. sorun yaşarsanız eski haline döndürebilirsiniz.
Kesinlikle hiçbir riski yoktur.

Hocam böyle Turbo Boost'u tamamen kapatmış üstüne stok frekansı da düşürmüş oluyorsunuz. Yani performans kaybı oldukça fazla bence.
Evet doğru, geçici bir çözüm olarak kullanılmalı zaten.
Fakat dediğim gibi işlemciye göre bu kayıp değişecektir. Elbette bir performans kaybı var fakat bunu ben hissetmiyorum şu anda. Mesajınız için teşekkürler.

Bu şekilde uzun bir süre idare etmiştim bende. Eğer fan alamıyorsanız mecburiyetten denenebilir. Ancak eski nesil işlemcilerde bu ısınma sorunu daha çok oluyor. Benim de i7 4. nesildi. Ancak performans kaybı bayağı bir oluyor. Özellikle oyundan oyuna değişiyor. Undervolt anlamayanlar içinde başvurulacak bir yol.

Bu şekilde uzun bir süre idare etmiştim bende. Eğer fan alamıyorsanız mecburiyetten denenebilir. Ancak eski nesil işlemcilerde bu ısınma sorunu daha çok oluyor. Benim de i7 4. nesildi. Ancak performans kaybı bayağı bir oluyor. Özellikle oyundan oyuna değişiyor. Undervolt anlamayanlar içinde başvurulacak bir yol.
Eski nesil i5/i7'ler olsun yük altında stok fan ile 90 dereceleri bile görebiliyor maalesef.

Eski nesil i5/i7'ler olsun yük altında stok fan ile 90 dereceleri bile görebiliyor maalesef.

Stok fan ile i7 4770K 8 yıl kullandım. Hala çalışıyor ama artık işlemci sömüren oyunlarda özellikle sıkıntı yaratmaya başlamıştı. Stok fanı, termal macunu yeniledim ama fayda etmedi tabii. Eskiden 75 geçmeyen işlemci 80 üstüne çıkmaya başladı ve bu basit yol ile 65-70-75 arasına sabitlemiştim ısıyı.

Geri
Yukarı