Çarpan kilidi kapalı olan bir işlemciye nasıl OC yapılıyor?

İbrahim Gürel

Hectopat
Yer
Ankara
İnternette görüyorum Intel'in çarpan kilidi kapalı (i5 3470) işlemcilere OC yapıyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar? Bazı ASRock anakartlarda bunun için özel BIOS falan varmış.
Pek de önerilmese de OC yapılıyormuş. Cevaplarsanız sevinirim. İyi akşamlar, mutlu yıllar, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, dediğiniz gibi modlu BIOS kullananlar var. Bu yoksa, @Shimada Sensei ustamızın dediği gibi Base Clock kasıyorlar. Bu sayede boşta bile işlemciyi daha yüksek frekansta çalıştırıyorlar. Fazla da gerek yok.

Hocam, dediğiniz gibi modlu BIOS kullananlar var. Bu yoksa, @Shimada Sensei ustamızın dediği gibi Base Clock kasıyorlar. Bu sayede boşta bile işlemciyi daha yüksek frekansta çalıştırıyorlar. Fazla da gerek yok.
BCLK ile yapıyorlar, ancak bu sadece işlemciye değil diğer komponentlere de etki ediyor, o yüzden hem gereksiz, hem de daha riskli.
BCLK frekansını değiştirerek. Anakartınızı yorabilir ama.
Anakart çarpanını arttırıyorlar. İşlemci frekansı= işlemci çarpanı*anakart Base Clock.

Pek bi' marifet değil. Saçma. Yapma.
Cevaplarınız için teşekkürler. Zaten yapmak istediğimden değil merak ettiğimden sordum. Tavsiye edilmediği de ayrıca belirtiliyordu okuduğum yerde.

Peki hem BCLK hem de çarpan değiştirilirse ne olur?
OCOC olur :D.
Yine OC yapmış olursun. Normalde mesela 34x100MHz taban frekansta ne yaparsın çarpanı 36 yapar 3.6 GHz OC yapmış olursun. Dediğin gibi olursa 36x105MHz yaparsan 3.78 GHz OC yapmış olursun. Çarpan sadece işlemciye etki ederken BCLK aynı zamanda anakart çipsetine ve RAM'lere de etki eder. RAM'lerinde de BCLK üzerinden ne kadar OC yaptıysan o kadar hız değişimi olur, o yüzden BCLK ile OC yapmak stabilite konusunda çok daha sıkıntıdır çünkü yığınla değişken eklemiş oluyorsun BCLK değiştirince.

OCOC olur :D.
Yine OC yapmış olursun. Normalde mesela 34x100MHz taban frekansta ne yaparsın çarpanı 36 yapar 3.6 GHz OC yapmış olursun. Dediğin gibi olursa 36x105MHz yaparsan 3.78 GHz OC yapmış olursun. Çarpan sadece işlemciye etki ederken BCLK aynı zamanda anakart çipsetine ve RAM'lere de etki eder.

Bu çarpanın bir sınırı var mı voltaj sınırı ile alakalı kısmı sormuyorum işlemcinin kendi çarpanını soruyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı