Çarpma sonrası Tetanos olur muyum?

Neden herkes pası merak etmiş onu anlamadım, tetanos dediğiniz şeyin pasla alakası yok.

Masanın toprakla direkt bağlantısı sanırım yok, özellikle ot yiyen hayvanların dışkı kalıntılarından saçılan bakteriyle teması olmayan bir alandaki (oda gibi) cismin size batması da sizde tetanos yapmaz.

Ayrıca metal paslı olmuş passız olmuş fark etmez, tetanosa yol açan bakterinin olduğu yerde dikili olan gülün dikeninden de tetanos olabilirsiniz. Hatta bakterinin yayıldığı toprakta büyümüş bir bitkinin meyvesini kestiğiniz bıçakla elinizi keserseniz bile çok az bir ihtimalle de olsa tetanos olabilirsiniz.

Kıssadan hisse: Herkesin yaptırması gereken aşılarınızı zamanı geldiğinde yaptırın. Aşı bilinci konusunda Afrika ülkeleri düzeyindeyiz...

Son düzenleme:
Hastalık başladıktan sonra tedavisinin imkansız olması nedeniyle ihmal edilecek son hastalıklardan birisi olabilir, sabah ilk iş bi' doktora görünün derim. Ki son 10 yıl içerisinde aşı olduysanız, endişeye gerek yok; 12 yaşından sonra tetanos aşısı 10 yılda bir yapılır.
15 yaşındayım 1. Sınıfta olmustum yani 8 yıl önce.

Neden herkes pası merak etmiş onu anlamadım, tetanos dediğiniz şeyin pasla alakası yok.

Masanın toprakla direkt bağlantısı sanırım yok, özellikle ot yiyen hayvanların dışkı kalıntılarından saçılan bakteriyle teması olmayan bir alandaki (oda gibi) cismin size batması da sizde tetanos yapmaz.

Ayrıca metal paslı olmuş passız olmuş fark etmez, tetanosa yol açan bakterinin olduğu yerde dikili olan gülün dikeninden de tetanos olabilirsiniz. Hatta bakterinin yayıldığı toprakta büyümüş bir bitkinin meyvesini kestiğiniz bıçakla elinizi keserseniz bile çok az bir ihtimalle de olsa tetanos olabilirsiniz.

Kıssadan hisse: Herkesin yaptırması gereken aşılarınızı zamanı geldiğinde yaptırın. Aşı bilinci konusunda Afrika ülkeleri düzeyindeyiz...
Konuyu hortlatıyorum bugün saat 13 gibi aşımı oldum şu an kolum normal olarak ağrıyor birazcık ve aşının olduğu yer seğiriyor. Seğirme normal mi?

Konuyu hortlatıyorum bugün saat 13 gibi aşımı oldum şu an kolum normal olarak ağrıyor birazcık ve aşının olduğu yer seğiriyor. Seğirme normal mi?
@Eren AK bu evet demek mi hocam

Son düzenleme:

@Eren AK bu evet demek mi hocam
Segirme ne demek anlamadım. Ağrıma normal.

Oyun oynuyordum. Bir 30 dakika önce dizim klavye koydugum yerdeki demire carpti. Biraz cizildi, nokta kadar bir kan geldi. Gecen sene tetanos aşımı olmamıştım. Cok fena tirsiyorum su an. Sabah asi olmaya gideceğim ama sabaha kadar tetanosu kapar miyim? Iyi geceler.

Eğer 1.sınıfta olduysanız ve daha 8.sınıf'a geçmediyseniz doktora gittiğinizde "bu aşı seni 8.sınıf'a kadar korur 8.sınıfta bir daha olacaksın zaten" diyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı