Cas latency değeri nasıl öğrenilir?

kingovski

Femtopat
Daha fazla  
Cas latency (CL) değerini nasıl öğrenebilirim laptopumdaki takılı olan RAM'in?

Laptopu açıp baktım üzerinde yazmıyor RAM'in.

CPU-Z raporundan da 4 ayrı değer yazıyor pek anlamadım.

ASUS K52F-EX859R kullandığım cihaz.

00.jpg
0.jpg

RAM'iniz 1066 MHz CL7 sanırım.

İnternete RAM'in seri numarasını yazdığımda bu çıkıyor.
Yazılana göre 1333 MHz CL9 bir RAM. Ancak siz MHz'i düşürüp CL'yi daha iyi bir yere getirmişsiniz sanırım anakart üzerinden. Veya kendisi yapmış bilmiyorum.

RAM'iniz 1066 MHz CL7 sanırım.

İnternete RAM'in seri numarasını yazdığımda bu çıkıyor.
Yazılana göre 1333 MHz CL9 bir RAM. Ancak siz MHz'i düşürüp CL'yi daha iyi bir yere getirmişsiniz sanırım anakart üzerinden. Veya kendisi yapmış bilmiyorum.

Mhz değeri şu anda zaten 1333 gösteriyor, düşürmenin nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok o yüzden aldığım gibi kullandım herhangi bir müdahalede bulunulmamış hâli bu. Cas Latency değeri SPD'de 4 ayrı değer memory üzerinde ise 7 olarak görünüyor.

Cas Latency değeri 7 yada 9 almam durumunda uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım ikinci boşta kalan slota bir ram alsam. 7 mi almam gerekiyor 9 mu çözemedim. Pek anlamıyorum bu işlerden muhtemelen aliexpressten sipariş edeceğim ram fiyatları daha ucuz olduğu için iade etme imkanım olmayacak uyumsuz alırsam.

Part number yazan kısmı internette aratarak bulabilirsin kafan karışıyorsa. CL9 değerine sahip bir RAM.
Hocam CL değeri 7 olan bir ram alsam sorun yaşar mıyım? Ne kadar düşük olursa CL değeri o kadar iyi olur diye yazılar okumuştum. İkisinin farklı olması uyum sorunu oluşturur mu hiç mi çalışmaz 9'la birlikte 9 yavaşlığında olarak çalışır mı yoksa?

RAM ler tek CL değerinde çalışmazlar. Duruma göre dalgalanma yapar 8 9 7 gibi. Alacağın RAM in CL aralığı önemli. Link atarsan daha iyi yardımcı oluruz.

RAM ler tek CL değerinde çalışmazlar. Duruma göre dalgalanma yapar 8 9 7 gibi. Alacağın RAM in CL aralığı önemli. Link atarsan daha iyi yardımcı oluruz.

8GB 1333Mhz olanını almayı düşünüyorum.

Mhz değeri şu anda zaten 1333 gösteriyor, düşürmenin nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok o yüzden aldığım gibi kullandım herhangi bir müdahalede bulunulmamış hâli bu. Cas Latency değeri SPD'de 4 ayrı değer memory üzerinde ise 7 olarak görünüyor.

Cas Latency değeri 7 yada 9 almam durumunda uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım ikinci boşta kalan slota bir ram alsam. 7 mi almam gerekiyor 9 mu çözemedim. Pek anlamıyorum bu işlerden muhtemelen aliexpressten sipariş edeceğim ram fiyatları daha ucuz olduğu için iade etme imkanım olmayacak uyumsuz alırsam.

Hocam CL değeri 7 olan bir ram alsam sorun yaşar mıyım? Ne kadar düşük olursa CL değeri o kadar iyi olur diye yazılar okumuştum. İkisinin farklı olması uyum sorunu oluşturur mu hiç mi çalışmaz 9'la birlikte 9 yavaşlığında olarak çalışır mı yoksa?

SPD size JEDEC değerlerini gösteriyor. Memory kısmında anlık olarak hız ve gecikme değerlerini görüyorsunuz. Bellekleriniz 1333 MHz olabilir fakat şu an 1064~ MHz olarak çalışıyor.

SPD size JEDEC değerlerini gösteriyor. Memory kısmında anlık olarak hız ve gecikme değerlerini görüyorsunuz. Bellekleriniz 1333 MHz olabilir fakat şu an 1064~ MHz olarak çalışıyor.
Jedec değerinin ne demek olduğunu inanın bilmiyorum.
Üstteki arkadaşın da olurunu aldıktan sonra arkadaşla linkini paylaştığım ürünün siparişini verdim umarım sorun çıkmaz.
Bellek frekansının 1333 değil de 1064 olduğunu söylemişsiniz onu nereden çıkardınız anlamadım. Max Bandwith kısmında yazan değere göre 1333 Mhz ile çalıştığını söylemiyor mu program, ramin üzerinde de bu yazıyor? İşlemcim en fazla 8 GB destekliyor. Benim cihazımda 2 GB var aldığım 8GB'lık ram ile birlikte 10 GB olacak. Umarım 10 GB değil de 8 GB seviyesinde çalışır. 2 tane 4'lük almayı düşündüm ama sonradan belki başka cihaz alırsam yeni aldığım cihaza 8+8 ram almaktansa elimde bir tane 8'lik ram olur ikinci bir 8'lik ram alırım diye düşündüm.

Bu konularda cidden hiç bilgim yok burada konu aça aça öğreniyorum her şeyi teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı