CaseLabs/ Magnum SMA 8'e Custom Sıvı Soğutma

Merhaba.
Arkadaşlar, ne zamanındır desk PC ya da şöyle geniş bir kasaya Custom soğutma yapasım vardı... (Hani, kasa istediğim tarzda geniş olsun ki istediğimi, kafamda planladığım custum'ı yapabileyim diye) Neyse, gel zaman git zaman, ne yapsam- ne etsem derken en sonunda Magnum SMA 8 almaya karar verip aldım ve yaklaşık olarak 2,5 ayda da elime ulaştı. (Malumunuz, bu kasalar sipariş üzeri yapılmakta ve haliyle de geç gelmeleri normal.)

Neyse efenim, Lafı fazla uzatmadan başlayalım:
Elime SMA 8 geçmişken, onu alıp da körü kürüne, (direk montaj) Custom soğutma yapmak olmazdı taktir edersiniz.
Eh, bunu düşünerekten bazı kesme- biçme durumları kaçınılmaz oldu...

Güncelleme: (Video ekleme. Bitmiş video diğer konuya eklenecektir!)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasa ve içeriği:
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

Kasa montajını yapmadan önce; tavan kısmını 560'lık radyatöre göre kestim... Aslında siparişi daha yeni geçmişken Caselabs ile iletişime geçip onlardan 560'lık radyatöre göre o tavan kısmını kesmelerini rica etmiştim, fakat onlardan gelen cevap olumsuz olunca (''Hello Erkan,
The MAGNUM SMA8 has an integrated 120.4 (480) radiator mount in the top chassis, and is not designed to accept a 560 radiator in this position. The lower chamber is designed to accept the 560 radiator in a side mounted position with the 140.4 (560) radiator side mount.
Best Regards,
KC''
Onlara, ama ben 2 adet 560'lı radyatör aldım, birini çöpe mi atacağım şeklinde tekrar yazdım. Onlardan yine yanıt değişmedi: '' Unfortunately, no. The top chassis was not designed to accept the 560. I apologize for the inconvenience.
KC'')
Eh, bu durumda ben de kendi işimi kendim hallederim deyip 560'lık radyatöre göre ve tabi ölçülü bir şekilde başladım kesmeye...
Şunu da belirteyim ki: Bu kasayı kesmek yürek ister :D Abi, kasa gerçekten çok kaliteli ve gerçekten de özenle yapılmış...
7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 10~1.jpg 11.jpg

Ve daha sonra da montajını yaptım. Açıkçası ayrıntılı montaj videosu yapmak istemiştim ancak ve maalesef ki bana kamerayı (Note 5) tutacak kimse yoktu o anda)
12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg

Arkadaşlar, tabi yalnızca kasa montajı düşündüğümden hem daha uzun hem de daha zahmetli geçti...
Şöyle ki:
Malum, bu kasalar istediğiniz tarzda üretiliyor. (Yani istediğiniz parçaları, vs. kendiniz seçiyorsunuz. Bir standardı yok yani.)
Nasıl olsa lazım olan parçalar standarttır düşüncesiyle bana lazım olacak parçaları seçmiş ancak olmazsa olmazları da gözden kaçırmışım... (Adamlar, gidip de power ve reset tuşları olmadan da bana bu kasayı gönderecek değiller, vs. düşüncesi de yok değildi hani.)

Kasa elime ulaştığında bazı parçaların eksik olduğunu fark ettim ve hemen onlarla iletişime geçtim...
Bana bizim suçumuz yok, siz seçmemişsiniz- almamışsınız diye cevap gelince, şimdi şapa oturdum diyerek başladım kara kara düşünmeye... O eksik parçalar için yeniden sipariş geçsem en az 20 gün daha bekleyecektim, ben de bunun yerine kendim yapmaya karar verdim.
Modifiye Malzemecisi sitesinede tam da istediğim tarzda power ve reset tuşlarını buldum. Tabi bu eksikleri almak yetmiyordu çünkü buna bir de uyumlu yuva gerekiyordu...
Neyse ki fazla parçalar vardı ve başladım MOD'a...
M 0.jpg M 1.jpg M2.jpg M3.jpg M4.jpg M5.jpg M6.jpg M7.jpg M8.jpg M9.jpg M10.jpg M11.jpg
İnternette (Modifiye Malzemecisi'nde) aldığım ledli power ve reset düğmelerini bi güzel kabloladıktan sonra montajını yaptın ve iyi ki de hazır olanı almamışım demeden de geçmedim. Tamamen pro.(y)
B1.jpg B2.jpg B3.jpg B4.jpg B5.jpg B6.jpg B7.jpg B8.jpg B9.jpg 20160619_205458~1.jpg

Ve tabi bununla da bitmedi...
Bana lazım olan USB 3.0 ve ses girişlerini almış ancak bunlar da uyumsuz olmuşlardı (n) (Bu aldıklarım meğersem başka bir kasa modeli için uyumlu imiş.)
Magnum SMA 8 için uyumlu hale getirmek uğraştırmış olsa da pek zor olmadı açıkçası:
M12.jpg M13.jpg M14.jpg M15.jpg M16.jpg M17.jpg M18.jpg 20160619_205458~1.jpg

Şimdi de sıra geldi olmazsa olmazım olan fan kontrol ve ısı göstergesine.
Fan- ısı kontrolcumu kasaya bir taktım ki ne göreyim, hem rezil bir durum hem de bir rezervuarın yerini resmen öldürüyor. Tabi hemen başladım onu da kesmeye :D
G 1.jpg G 2.jpg 50 foto oldu ve artık kabul edilmiyor. Konu güncellenecektir! :)

Son düzenleme:
G 3.jpg G 4.jpg G 5.jpg G 6.jpg

Ve geldik sıvı geçiş noktalarına...
Arkadaşlar, yapmışken daha iyi bir görüntü elde edebilmek için, (ben anakart tablasını en büyüklerden seçmiştim ki kafamda planladığımı yapabileyim diye)
reklam tabelacılarda bir sac alıp ana kart tablasıyla ana gövde arasındaki boşluga göre kesip sıvı geçileri ve güç bağlantıları için de delikler açtım:
T1.jpg T2.jpg T3.jpg Eki Görüntüle 168472 T5.jpg

Ve daha da sonra kasanın alt bölümünde bütünlük sağlamak için oraya da bir parça sac kestirdim.
Sıvı geçişleri, vs. için bana gereken delikleri- kesimleri yaptıktan sonra kasayı bi güzel sarıp sarmaladıktan sonra göze hoş gelecek şekilde metalik gri bir renge boyadım.
K 1.jpg K 2.jpg K 3.jpg K 4.jpg

Güncelleme:
Arkadaşlar, bu kasaya uyguladığım işlemleri bir bir anlatarak- yazarak bitiremem ve sizin de başınızı ağırtırım. O yüzden kısaca diğer işlemleri de belirteyim:
Malumunuz,, 270'lik D5 Photon'ların pompa kısmı çok kaba duruyor, o kabalığı gidermek için ilk başta yabancı siteler alüminyum ve aynı zamanda gayet ince ve şık olan 2 adet pompa bileziği- kelepçesi (tutucu) bulup aldım. Bir de pompanın siyah olan gövdesini yine internette güya Alman malı deyip metalik- krom renkli bir boya aldı. Daha sonra pompalarımı bu boya ile bir güzel boyadım, boyadım boyamasına bu adi boya bir türlü kurumak bilmedi. Bu tarz boyalar normalde en fazla 2-3 saat sonra elle tutulacak kadar kururlar ama bu mereti tam 3 gün bekledim ama yine de kurumadı. Neyse ben de o şekil yaptım montajı, tabi pompa boyası tam kurumadığından parmak izleri kaçınılmaz oldu (n)

Photon'ların orijinal görüntüleri:
1.png

Modifiye:
2.jpg 3.jpg 4.jpg
Bahsettiğim, sonradan aldığım bilezik:
5.jpg

Ve pompaların Mod işlemindeki son hali:
6.jpg

Ben işin pratiğini seçip hazır modlu kablolar- PSU güç bağlantıları, vs. almıştım. Fakat bu aldığım kablolara monlu demek için bin şahit lazımdı. Bakınız:
7.jpg

Eh, bu kabloları böyle görünce, bu böyle olmaz diyerek tekrardan, bu sefer de Amazondan pin sıkma pensesi ve sökme aletleri siparişi verdim. Tabi bu da benim yine 2 haftama mal oldu.
Neyse, hazır kaplo mod aletlerim de varken başladım tüm kabloları yeniden modlamaya...
Bazıları:
9.jpg 10.jpg 11.jpg
Bu da sonrası:
12.jpg

Ve elime almışken penseyi kerpeteni, bir de kasaya bi güzel LED yapayım dedim.
2 metre led alınıp kesilip kasada en güzel duracak şekilde yapıldı:
13.jpg 14.jpg 15.jpg

Sıvı döngü göstergeleri ve kesilmiş akrilikler:
22.jpg
23.jpg

Sıvı tahliye düzeneği için kullanılar rakorlar:
24.jpg
25.jpg

Ve geldik bitim aşamasına. Arkadaşlar, daha önce de açıklamıştım, sıvı montaj videolarımı yanlışlıkla silmiş geri de getirememiştim. Ben de olanlarla yetindirmeye çalışacağım artık.

2 x XSpc AX 560'lık radyatörler:
16.jpg 17.jpg 18.jpg

14 adet de fanlar:
Başlıksız-1.jpg

Kasanın arka kısmından dolaştırılacak olan kesilmiş- bükülmüş akrilik borular:
19.jpg 20.jpg 21.jpg

Ve artık renklendirici hariç sistem hazır: Bu konu daha fazla fotoğraf almadığından; Sistemin bitmiş hali yeni bir konuda paylaşılacaktır bu arada.
28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg 26.jpg 37.jpg 38.jpg 39.jpg 40.jpg

Son düzenleme:
Hocam hayırlı akşamlar. Şimdiden hayırlı olsun, Allah sağlıklı, güzel, sorunsuz kullanmayı nasip etsin inşallah. Benim bazı sorularım var;

Bende CM Mastercase Pro 5 var, birde Nepton 240m, bunu kasanın önüne takabilirmiyim? Borusu bir garip, çapraz dönüyor?

Eki Görüntüle 168465 Eki Görüntüle 168466 Eki Görüntüle 168467 Eki Görüntüle 168468

Ve geldik sıvı geçiş noktalarına...
Arkadaşlar, yapmışken daha iyi bir görüntü elde edebilmek için, (ben anakart tablasını en büyüklerden seçmiştim ki kafamda planladığımı yapabileyim diye)
reklam tabelacılarda bir sac alıp ana kart tablasıyla ana gövde arasındaki boşluga göre kesip sıvı geçileri ve güç bağlantıları için de delikler açtım:
Eki Görüntüle 168469 Eki Görüntüle 168470 Eki Görüntüle 168471 Eki Görüntüle 168472 Eki Görüntüle 168473

Ve daha da sonra kasanın alt bölümünde bütünlük sağlamak için oraya da bir parça sac kestirdim.
Sıvı geçişleri, vs. için bana gereken delikleri- kesimleri yaptıktan sonra kasayı bi güzel sarıp sarmaladıktan sonra göze hoş gelecek şekilde metalik gri bir renge boyadım.
Eki Görüntüle 168474 Eki Görüntüle 168475 Eki Görüntüle 168476 Eki Görüntüle 168477

Arkadaşlar, şimdilik bu kadar, konu daha sonra güncellenecektir :)
Birde o Thermaltake' den kurtulduğunuza sevindim, o kasa okadar özenli bir custom a yakışmıyordu.

(Gerçi şimdi herhalde yen bir şey yapacaksınız ama olsun söyleyeyim dedim. :D)

Öncelikle hayırlı olsun. Konuyu okumadan direk resimlere daldım. Spirali :D felan görünce ne yapıyor bu ya diye istemsizce sırıttım. Sonra konuyu okuyunca mevzuyu anladım. Yine de cesaret ister şu yaptıkların. Kasa tamamlandığında sadece burada değil yabancı mod sitelerininde ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Belkide ilk olacak çift 560mm radyatör ne ya :D konu soluksuz takibimde. :)

Tam sevdiğim şeyler bunlar youtube da buldukça izliyorum timelapse olarak keşke sizde böyle birşey yaparsınız.Hem türkçe anlatımla baya bir kişinin ilgisini çekeceğini düşünüyorum :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı