Çözüldü Casper A15hc laptopu Windows 10'a güncelledikten sonra harici ekran kartı algılanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yahya Demir

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 gb
Ekran kartı
nvidia geforce gt 540m
Anakart
a15
İşlemci
i5 2410m
Arkadaşlar merhaba geçen gün Casper A15hc marka laptopuma Windows 10 kurdum Media Creation Tool ile.
Bu serinin siyah ekran sorunu var ve çözümü BIOS güncellemesi, bunu biliyorum ama benim için sıkıntı siyah ekran değil.
Harici ekran kartım aygıt yöneticisinde gözüküyor ve düzgün çalışıyor ama kullanamıyorum.

Gördüğünüz gibi ikisi de HD Graphics 3000, ne yapmam lazım? Windows 7'ye geri mi döneyim yoksa BIOS'u güncellersem sorun çözülür mü?
BIOS'u güncellersem siyah ekran da gidecek zaten ama eğer hiç olmayacaksa Windows 7'ye dönmeyi düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Screenshot_8.png
Screenshot_7.png
Screenshot_6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ya bu NVIDIA Optimus yüzünden böyle gözüküyormuş arkadaşlar yoksa bir sıkıntı yokmuş yani :D
Usta bende de Vestel A15he varda(Hemen hemen aynı laptoplar) BIOS'u nasıl güncelledin siyah ekran sorunu var.

Ve Windows zaten direk Intel'i görür NVIDIA'yı görmez o fazla önemli değil sorun yaşamazsın.

Usta bende de Vestel A15he varda(hemen hemen aynı laptoplar) BIOS'u nasıl güncelledin siyah ekran sorunu var.

Ve Windows zaten direk Intel'i görür NVIDIA'yı görmez o fazla önemli değil sorun yaşamazsın.

Reis BIOS'u daha güncellemedim bende.
https://www.google.com/amp/s/www.technopat.net/sosyal/blog/casper-pegatron-a15-bios-guencelleme-rehberi.160/?amp=1
Recep Baltaş ın konusunda var burada nasıl yapıldığı yazıyor dosyalarda var.

Normalde yüksek performansta NVIDIA'nın ekran kartını göstermesi lazım oyunlar Intel'in ekran kartıyla açılıyor ve çok daha düşük FPS alıyorum yoksa.

Son driver güncellemesini bir daha kurun deneyin.

Birkaç kez yaptım zaten sil yükle sil yükle sonuç aynı.

Windows 7'deyken son driver güncellemesiyle birlikte sorunsuz kullanabiliyordum ekran kartımı.

Son düzenleme:
Intel driveri devre dışı yapıp deneyin bir de isterseniz.

Onu da denedim ama oyunlar bile açılmadı başlat menüsüde bozuldu Win + r ile Aygıt Yöneticisi'ni açıp tekrar aktif ettim yeniden başlattım bilgisayarı başlat düzeldi.

Bir de bugün tekrar NVIDIA'nın sürücüsünü kurdum kurarken bu sefer özel kurulumdan temiz kurulum seçeneğini işaretleyip kurdum grafik ayarları gene aynıydı ama NVIDIA Denetim Masası > masaüstü > bildirim alanında GPU etkinliğini göster deyim bir oyun açtım bu oyunun içinden hangi ekran kartıyla oynayabileceğimizi seçebiliyoruz. Oyunu açtım GPU etkinliği NVIDIA ekran kartıyla çalıştığını gösteriyor ama oyunun içinde baktımda HD Graphics 3000 olarak gözüküyor anlamadım gitti çok değişik bir durum grafik seçeneklerinin ikisi de hala Intel'in ekran kartını gösteriyor.

Arkadaşlar sorunum çözüldü o dediğim oyunda Intel gözüküyor ama NVIDIA'dan çalışıyor V-Sync aç kapa falan yapıp test ettim. NVIDIA Denetim Masası'ndan yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçtim oyunlar NVIDIA'dan başlıyor. Ama o grafik ayarları hala Intel gözüküyor onu anlamadım.

Son düzenleme:
Harbi çok garip. İstersen Windows 10'u sıfır kurulumla bir de kur o zamanda olmazsa muhtemelen Windows hatası.

Her iki sürücüyüde kur amma.

Geri
Yukarı