Çözüldü Casper All in One bilgisayar için sürücü bulma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar.

Bilgisayarıma (Casper All in One) uygun Realtek yazılımı arıyorum. Sanıyorum her anakarta göre değişiyormuş.

Konu hakkında hiç bilgim yok ama aygıt yöneticisinden donanım kimliklerini buldum. Aşağıdaki 2 satır yazıyordu.

Şimdi bunlarla Google'da arama yapıp, herhangi bir yerden yüklemem güvenli olur mu?

Bendeki yüklü sürümü Casper'ın sitesinden almıştım. Onu da Windows Update etti ve 7.11.2017 tarihli 6.0.1.8295 sürümü oldu.

Merak ettiğim diğer bir şey de; bu donanım kimliği ile arama yapınca, kendi anakartıma uygun ve belirttiğim versiyondan üst bir sürüm varsa aramada gelecekler mi?

Şu an Windows 11 kullanıyorum ve sanki önceye nazaran bazı ses sorunlarım var gibi. Mesela daha önce açılışta cızırtı yoktu ve onu engellemek için ses efektlerini kapat dedim. Ama bu sefer de hoparlörün normaldeki sesi düştü ve boğuklaştı. Tarayıcı üzerinde filmi anlamak için son sese yakın yapmak zorunda kalmaya başladım. Eskiden her 2 konuda da sıkıntı ve çakışma yoktu.)

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0282&SUBSYS_1B505709&REV_1000
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0282&SUBSYS_1B505709

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Update ile her zaman güncel sürüm de gelmeyebilir. Sıkıntı yoksa zaten ses sürücüsü güncellemeyle de gerek yok. Bende Z97 anakart ve eski sürücüyü kullanıyorum.
Donanım kimliği sürücü bulmaya yarar. Fakat bazen farklı sürücüler de karşımıza çıkıyor. Mevcut olan sürücüyü kaldırın. DDU şart değil. Attığım sürücüyü yükleyip deneyin.
Sizin ektekini indirdiğimde, set up dosyası olarak bu ikisini buldum ama ikisi de tıklayınca açılmıyor ve bir hata, güvenlik durdurma mesajı falan da yok.

Realtek kendi sitesindeki ise az önce ancak inebildi.

Onda da tuhaf gelen; Casper sitesindeki daha üst versiyon.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    63,5 KB · Görüntüleme: 21
@asliara Realtek sitesinde Generic olan olur. Üreticiler de bazı özellikleri ekleyebilir.

@asliara Realtek sitesinde Generic olan olur. Üreticiler de bazı özellikleri ekleyebilir.
Bugün Realtek, Casper ve Windows'unkini tek tek denedim.

Realtek sitesindekinde yine o cortlama sesi oldu. Efekti engelleyince de normal ses kalitesi bozulduğundan bunu eledim.

Casper sitesindekini kurdum. Ki bendeki buydu aslında ama yine de denedim. Sonuç bir önceki ile aynıydı.

Az önce ise, bu son kurduğumu Windows'a gelen sürücü update'i ile güncelledim. Ve gelen sürüm daha eski bir sürüm.. Bu üstteki ikisinden de 1 yıl önceki bir sürüm. Ama şu anda bahsettiğim hoparlör efekt engelleme işlemini yapmadan da ses kalitem iyi. 2 kez kapatıp açarak cortlama sesini denedim ve gelmedi. Yani inşAllah şu an sorun çözülmüş gibi.

Yalnız benim anlamadığım şey; bu konuyu açarken Casper'ın sürümü duruyormuş. Oysa her gün güncelleme yapan biriyim yani ona nasıl oldu da, bugün bana gelen daha önceki sürüm gelmedi anlamadım..

Şimdilik konuyu kapatmayacağım, bir süre daha deneyeceğim başka başka seslerde durumu.

Herkese teşekkür ederim. Eğer olmuşsa, kimi çözüm olarak işaretleyeceğimi bilemedim. Söylerseniz sevinirim.

Update ile her zaman güncel sürüm de gelmeyebilir. Sıkıntı yoksa zaten ses sürücüsü güncellemeyle de gerek yok. Bende Z97 anakart ve eski sürücüyü kullanıyorum.

Çözüm
Hani bir sıkıntı çıkınca; ilk sorulan şey, driverlar güncel mi olur ya, o yüzden ben de hep en güncelin peşindeydim.

Bu arada ses de arttı sanıyorum. Çünkü aynı sitede izlediğim filmlerde nerdeyse tama yakın sesi açarken; bugün %25-50 arasında rahatlıkla izliyorum.

Acaba bu inmiş driverı. Microsoft'tan indirme şansım var mı dosya olarak? Yarın format atarım başka kurar vs . Bunu kaybetmek istemem. Belli ki yenilerinde hep sıkıntı oluyor bende.

Update Catalog üzerinden bakılabilir fakat sizin isteğiniz olur mu bilmiyorum.

Update catalog üzerinden bakılabilir fakat sizin isteğiniz olur mu bilmiyorum.

Versiyonu girince ekrana 7 tane geldi. Ama indirilemiyor. Halbuki buradan daha önce dosya indirebiliyordum. Aşağıdaki mesajı veriyor. Daha önce hiç başıma gelmedi. Hem de kendi siteleri.

Bu dosya güvenli bir şekilde indirilemiyor​

Kötü niyetli saldırganlar, güvenle indirilen dosyaları okuyabilir veya değiştirebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı