Çözüldü Casper BIOS kurulu anakarta MSI BIOS kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kursatasdemir0

Centipat
Merhabalar,

Elimde Casper BIOS kurulu MSI Z170A PC Mate model anakart mevcut. BIOS Casper'a ait olduğundan ve Casper'da sitesinde BIOS sürüm desteği bulundurmadığından Casper Türkiye'nin sunmuş olduğu yetkili servisi arayarak yardım talep ettim. Telefonu açan şahıs BIOS'un ne olduğundan habersiz şekilde, ne bilgi almak istesem cihazı (evet, defalarca "cihaz değil, sadece anakart mevcut" dediğim halde) getirmem gerektiğini söyleyen birisiydi. Konum itibariyle arabam olmadığından çok uzak bir noktada. Bari tahmini ücreti öğreneyim dedim ve "buraya geldiğinizde yardımcı oluruz, iyi günler" şeklinde cevap aldım. Tabii bende yüzlerine kapattım. MSI ile de iletişime geçtim, en azından onlar kargo ücreti karşıladıklarını ve sorun tespit etmek için KDV dahil 171TL ücret istediklerini öne sürdüler.

Benim sizden öğrenmek istediğim, bu anakarttan herhangi bir şekilde Casper BIOS'unu silip, MSI BIOS kurulabilir hale getirmek mümkün mü?

Bu hali ile Casper artık ne tür bir satış stratejisi veya kan emiciliği uyguladı ise, ne BIOS güncelleyebiliyorum, ne RAM MHz değerimi XMP ile orijinal olması gereken değere yükseltebiliyorum, ne de RAM ve işlemcimi OC edebiliyorum. Ekran kartımı denemedim bile, onu da denesem olacağından şüpheliyim ya...

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Burada yazdığımı denemediyseniz deneyin, onu yapamadıysanız bunu uygulayın:
Bunu uyguladıktan sonra, alttakini de indirip belleğin içine klasör değil DOS içindeki dosyaları çıkartın.

BIOS'dan USB boot edip gelen ekranda DOS yazıp enter'a basın ve bekleyin. Güncellerken PDR hatası filan verirse, BIOS içinden BIOS Read/Write Protection veya benzeri varsa disable yapıp kaydedin sonra uygulayın.

Rica ederim.

Öyle her yazana bakılarak sistem toplanmıyor maalesef. O şekilde olsaydı toplalam konuları olmazdı. Hataların çoğu da bilinçsiz toplamalardan çıkıyor zaten.

Çekersen de gördüğün gibi açılmıyor. Nedeni de yukarıda bahsettiğimden dolayı.

Murat bey merhaba arkadaşımıza yardımcı oldugunuz konudan bende aynı problemi yasıyorum yardımcı oldugunuz arkadasada ulastım lakin benim anakartta bazı acamadıgım noktalar var bana bir yardımcı olmanızı rica ediceğim sizinle iletişme nasıl geçebilirim ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Burada yazdığımı denemediyseniz deneyin, onu yapamadıysanız bunu uygulayın:
Bunu uyguladıktan sonra, alttakini de indirip belleğin içine klasör değil DOS içindeki dosyaları çıkartın.

BIOS'dan USB boot edip gelen ekranda DOS yazıp enter'a basın ve bekleyin. Güncellerken PDR hatası filan verirse, BIOS içinden BIOS Read/Write Protection veya benzeri varsa disable yapıp kaydedin sonra uygulayın.
Merhaba aynı bilgisayar bendede var. Casper D910, anakart MSI Z170A PC MATE dedikleriniz uyguladım fakat benim sorunum en başta, rufus ile bootable usb yaptığımda bios usbyi görmüyor önceliğini 1e çeksem bile pc usb üzerinden açılmıyor.

@Murat5038

Dosya Ekleri

• 16051722477418381249510321543138.jpg
    16051722477418381249510321543138.jpg
    221,8 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Dedikleriniz uyguladım fakat benim sorunum en başta, Rufus ile bootable USB yaptığımda BIOS USB'yi görmüyor.
Doğru düzgün uyguladıysanız yanlış yaptığınız yer BIOS ayarları.
UEFİ olarak başlatamazsınız. Legacy moda alın secure boot kapalı olsun. Boot ayarlarında başında UEFİ olmadan USB belleği seçip başlatacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı