Rehber Casper C600 (Quanta LG9 Anakart) için BIOS güncellemesi ve Sistem Yükseltme

Merhabalar arkadaşlar, bu rehberde forumda sıkça sorulan ve hatta sorulmayan BIOS güncellemesinden bahsedeceğim.

M.2 Port Hakkında:
Öncelikle Casper C600'de ve Quanta LG9 ana kartında M.2 portu vardır.
Sıkça sorulan soru olarak: " M.2 portu SATA arayüzüne mi sahip? PCI-e arayüzüne mi sahip?". Forumda bu konu hakkında gezerken bir arkadaşın Casper ile iletişime geçtiğini ve onlardan sadece SATA destekli olduğunu öğrenmiş fakat ana kartın blok diyagramına incelediğimde bu portun hem SATA hem de PCI-e arayüzüne sahip olduğunu gördüm. Bunun üzerine sizleri de bir maceraya sürüklememek adına kendim bir maceraya atıldım ve XPG SX8100 PCI-e GEN3x4 (NVMe) M.2 SSD'yi sipariş verdim ve bilgisayarıma taktım. Sorunsuz çalışıyor ve vadedilen hızlara (3.5/3 GB/s) ulaşabiliyorum. Kısaca özetlersek;
Gönül rahatlığıyla hem SATA M.2 hem de PCI-e(NVMe) M.2 SSD alıp takabilirsiniz.

RAM Upgrade Hakkında:
Forumda sorulan sorulardan "maksimum kaç GB RAM takabilirim?", "maksimum kaç Hertz RAM takabilirim?" gibi sorular var. Bu soruların cevabı olarak yine LG9 ana kartının blok diyagramını referans göstereceğim. AIDA64 programında 32 GB'a kadar RAM takabileceğinizi söylüyor ama diyagrama göre bu yanlış. Kısaca 2x16 GB RAM alıp üzülmeyin. Frekans olarak ise bildiğiniz gibi desteklenen maksimum frekansın altında frekansa sahip olan RAM'ler sorunsuz çalışır fakat maksimum frekansın üstündeki RAM'ler çalışmaz. O yüzden maksimum frekans (herz) bizim için önemli. Maksimum veriler incelediğim diyagrama göre;
Tek bir kanal için maksimum RAM boyutu: 8 GB
Maksimum frekans değeri: 2133MHz
DDR Türü: DDR4

Yani bu bilgisayar veya bu ana karta sahip bir bilgisayar için maksimum upgrade edilmiş RAM konfigürasyonu: 2x8GB 2133MHz DDR4

BIOS Update Hakkında:

Henüz bu soruyu soran olmamış fakat ben sistemi upgrade ettikten sonra bir de BIOS'u Update edeyim dedim ve Casper'den BIOS Update istedim. Bende mevcut olan BIOS sürümü CP118 kodlu 23/01/2017 tarihli sürümdü. Bugün (27/01/2021) itibariyle en son gelen BIOS Update dosyası CP132 kodlu 06/03/2018 tarihliydi yani yüksek ihtimalle bundan daha yeni bir BIOS Update dosyası olmayacaktır. Aşağıda BIOS güncellemesini nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım.
  1. Linkteki arşivi indirin. (Google Drive)
  2. Rufus ile FreeDOS USB hazırlayın.
  3. Hazırladığınız bootable USB içerisine indirdiğiniz ZIP içerisindeki dosyaları çıkarın.
  4. Bilgisayarı yeniden başlatırken F2 tuşuna spamleyin.
  5. BIOS ekranında Secure Boot'u disabled yapın Boot sekmesinden USB'nizi birinci sıraya alın. Sonra F10+enter :)
  6. DOS ekranı açıldıktan sonra o sihirli komutu yazacaksınız ve 3dk sonra BIOS'unuz güncellenmiş olacak. Sihirli komut: "DOS.BAT"
  7. BIOS Update işlemi yaparken birkaç kez bilgisayar yeniden başlayabilir. Müdahale etmeyin. En son olarak Windows açıldığında işlem tamamlanmış demektir.
  8. Windows açıldıktan sonra tekrar aynı şekilde BIOS ekranına gelin ve BIOS'u fabrika ayarlarına geri döndürün. İlgili ayarlarınızı yapın ve çıkın.
Tebrikler artık güncel bir BIOS'a sahipsiniz. Ek bilgi olarak bu işlemi yaparken bilgisayarınız güç kablosuna bağlı olsun.

O meşhur diyagram:

Quanta-LG9-Schematic.jpg

Son düzenleme:
Kralsın sen ya. 1 haftadır kafayı yiyordum NVMe SSD uyar mı uymaz mı diye. Sipariş verdim şimdi. İnşallah sorunsuz şekilde takarım.

Kralsın sen ya. 1 haftadır kafayı yiyordum NVMe SSD uyar mı uymaz mı diye. Sipariş verdim şimdi. İnşallah sorunsuz şekilde takarım.

Denedin mi merak ettim de seni.
Merhabalar arkadaşlar, bu rehberde forumda sıkça sorulan ve hatta sorulmayan BIOS güncellemesinden bahsedeceğim.

M.2 port hakkında:
Öncelikle Casper C600'de ve quanta LG9 ana kartında M.2 portu vardır.
Sıkça sorulan soru olarak: " M.2 portu SATA arayüzüne mi sahip? PCI-e arayüzüne mi sahip?". Forumda bu konu hakkında gezerken bir arkadaşın Casper ile iletişime geçtiğini ve onlardan sadece SATA destekli olduğunu öğrenmiş fakat anakartın blok diyagramına incelediğimde bu portun hem SATA hem de PCI-e arayüzüne sahip olduğunu gördüm. Bunun üzerine sizleri de bir maceraya sürüklememek adına kendim bir maceraya atıldım ve XPG SX8100 PCI-e GEN3x4 (NVMe) M.2 SSD'yi sipariş verdim ve bilgisayarıma taktım. Sorunsuz çalışıyor ve vadedilen hızlara (3.5/3 GB/s) ulaşabiliyorum. Kısaca özetlersek;
gönül rahatlığıyla hem SATA M.2 hem de PCI-e(NVMe) M.2 SSD alıp takabilirsiniz.

RAM upgrade hakkında:
Forumda sorulan sorulardan "maksimum kaç GB RAM takabilirim?", "maksimum kaç Hertz RAM takabilirim?" gibi sorular var. Bu soruların cevabı olarak yine LG9 ana kartının blok diyagramını referans göstereceğim. AIDA64 programında 32 GB'a kadar RAM takabileceğinizi söylüyor ama diyagrama göre bu yanlış. Kısaca 2x16 GB RAM alıp üzülmeyin. Frekans olarak ise bildiğiniz gibi desteklenen maksimum frekansın altında frekansa sahip olan RAM'ler sorunsuz çalışır fakat maksimum frekansın üstündeki RAM'ler çalışmaz. O yüzden maksimum frekans (herz) bizim için önemli. Maksimum veriler incelediğim diyagrama göre;
tek bir kanal için maksimum RAM boyutu: 8 GB
DDR türü: DDR4

Yani bu bilgisayar veya bu anakarta sahip bir bilgisayar için maksimum upgrade edilmiş RAM konfigürasyonu: 2x8GB 2133MHz DDR4

BIOS Update hakkında:

Henüz bu soruyu soran olmamış fakat ben sistemi upgrade ettikten sonra bir de BIOS'u Update edeyim dedim ve Casper'den BIOS Update istedim. Bende mevcut olan BIOS sürümü CP118 kodlu 23/01/2017 tarihli sürümdü. Bugün (27/01/2021) itibarıyla en son gelen BIOS Update dosyası CP132 kodlu 06/03/2018 tarihliydi yani yüksek ihtimalle bundan daha yeni bir BIOS Update dosyası olmayacaktır. Aşağıda BIOS güncellemesini nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım.
  3. Hazırladığınız bootable USB içerisine indirdiğiniz ZIP içerisindeki dosyaları çıkarın.
  5. BIOS ekranında Secure Boot'u disabled yapın boot sekmesinden USB'nizi birinci sıraya alın. Sonra F10+enter :)
  6. dos ekranı açıldıktan sonra o sihirli komutu yazacaksınız ve 3dk sonra BIOS'unuz güncellenmiş olacak. Sihirli komut: "DOS.BAT"
  7. BIOS Update işlemi yaparken birkaç kez bilgisayar yeniden başlayabilir. Müdahale etmeyin. En son olarak Windows açıldığında işlem tamamlanmış demektir.
  8. Windows açıldıktan sonra tekrar aynı şekilde BIOS ekranına gelin ve BIOS'u fabrika ayarlarına geri döndürün. İlgili ayarlarınızı yapın ve çıkın.
Tebrikler artık güncel bir BIOS'a sahipsiniz. Ek bilgi olarak bu işlemi yaparken bilgisayarınız güç kablosuna bağlı olsun.

O meşhur diyagram:

Eki Görüntüle 855464

Reis ne tür NVMe almam gerek tek 3x4 mü?

Son düzenleme:
PCI-e 3.0 NVMe almanız yeterli zaten sistemdeki bağlantı PCI-e gen3 X4 hızında.

M.2 port hakkında:
Öncelikle Casper C600'de ve quanta LG9 ana kartında M.2 portu vardır.
Sıkça sorulan soru olarak: " M.2 portu SATA arayüzüne mi sahip? PCI-e arayüzüne mi sahip?". Forumda bu konu hakkında gezerken bir arkadaşın Casper ile iletişime geçtiğini ve onlardan sadece SATA destekli olduğunu öğrenmiş fakat anakartın blok diyagramına incelediğimde bu portun hem SATA hem de PCI-e arayüzüne sahip olduğunu gördüm. Bunun üzerine sizleri de bir maceraya sürüklememek adına kendim bir maceraya atıldım ve XPG SX8100 PCI-e GEN3x4 (NVMe) M.2 SSD'yi sipariş verdim ve bilgisayarıma taktım. Sorunsuz çalışıyor ve vadedilen hızlara (3.5/3 GB/s) ulaşabiliyorum. Kısaca özetlersek;
gönül rahatlığıyla hem SATA M.2 hem de PCI-e(NVMe) M.2 SSD alıp takabilirsiniz.

RAM upgrade hakkında:
tek bir kanal için maksimum RAM boyutu: 8 GB
DDR türü: DDR4

Yani bu bilgisayar veya bu anakarta sahip bir bilgisayar için maksimum upgrade edilmiş RAM konfigürasyonu: 2x8GB 2133MHz DDR4

BIOS Update hakkında:

Henüz bu soruyu soran olmamış fakat ben sistemi upgrade ettikten sonra bir de BIOS'u Update edeyim dedim ve Casper'den BIOS Update istedim. Bende mevcut olan BIOS sürümü CP118 kodlu 23/01/2017 tarihli sürümdü. Bugün (27/01/2021) itibarıyla en son gelen BIOS Update dosyası CP132 kodlu 06/03/2018 tarihliydi yani yüksek ihtimalle bundan daha yeni bir BIOS Update dosyası olmayacaktır. Aşağıda BIOS güncellemesini nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım.
  5. BIOS ekranında Secure Boot'u disabled yapın boot sekmesinden USB'nizi birinci sıraya alın. Sonra F10+enter :)
  6. dos ekranı açıldıktan sonra o sihirli komutu yazacaksınız ve 3dk sonra BIOS'unuz güncellenmiş olacak. Sihirli komut: "DOS.BAT"

O meşhur diyagram:

Eki Görüntüle 855464

Tekrar bu rehbere uğradım,

Rufus ile sadece FreeDOS'u seçip onayladıktan sonra her şey bittiğinde içine ZIP içerisinde ki 3 dosyayı sürükleyip USB'ye atıyoruz değil mi?

Başka bir ayar yapmanıza gerek yok aslında. Eğer USB ile başlatmayı seçtiğinizde başlamıyorsa USB bootable olmamıştır yüksek ihtimalle. Başka bir sebepten başlamıyorsa herhangi bir fikrim yok maalesef.

Arkadaşlar merhaba konuyu hortlatıyorum ama bir sorum olacak. AMD FSR teknolojisini NVIDIA GPU destekliyormuş tüm ekran kartlarında da çalışabilen bir teknolojiymiş zaten. 920MX de oyunlarda performansı aşırı düşük oynadığım oyunda FSR desteği var fakat açınca ekrana görüntü gelmiyor HDMI ile bağlayın diyenler oldu HDMI ile de bağladım yine olmadı sanırım görüntü NVIDIA'dan Intel'e Intel'den ekrana gidiyormuş bunu BIOS ayarlarından yapabilirsin dediler fakat bulamadım bu bilgisayarda bunu ayarlamak mümkün müdür? Görüntü Intel'e uğramadan direkt olarak NVIDIA üzerinden verilebilir mi? Ayrıca FSR 2.0ı NVIDIA kartta Intel kartta destekliyormuş fakat yine o da gözükmüyor. Bunu çözmek mümkün müdür? Dahili monitörde olması şart değil HDMI girişinden olsa da yeterli benim için.

Geri
Yukarı