Çözüldü Casper C900 Bip Sesi ve Kapanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ethewynd

Centipat
Yer
Ataşehir/İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar,
Laptopumu açmaya çalıştığımda bip sesi gelmeye başladı. Fakat açar açmaz gelmiyor. Açma tuşuna bastığımda daha PC Windows hesap giriş ekranına gelmeden Casper yazan ekranda gelmeye basliyor. Bip sesleri kısa ve birçok kez geliyor. En son ağabeyim kullanmıştı ve fandan yüksek ses ve titreme olduğunu söyledi, ardından içini açıp fanı çıkarmış ve temizleme yapmış. Bir süre sonra ben de bakayım dedim ve fanı güzelce pervanesini çıkarıp suda yıkadım ve anakart üzerinde hiçbir şey zarar görmedi. Bip sesi kısa da olsa bir süre geçti ardından tekrar başladı. Bu bip seslerinden sonra laptop temelli kapaniyor. Farklı bir fan almam gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neredeyse kesin olarak ısınmadan kaynaklı. Öyle görünüyor en azından.
Fan düzgün ya da hiç dönmüyor da olabilir, havalandırma yolu tıkalı da olabilir, termal macun zarar görmüş de olabilir. Olabilir de olabilir.
O işlemlerinizden sonra "kısa bi süre de olsa geçti" dediğiniz için tahminim, sorunun termal macunda olduğu yönünde.

Abiniz müdahele etmeden önce böyle bip sesli bir sorun yaşamıyordunuz değil mi? Sadece ses ve titreşimden şikayetçiydi abiniz?

Neredeyse kesin olarak ısınmadan kaynaklı. Öyle görünüyor en azından.
Fan düzgün ya da hiç dönmüyor da olabilir, havalandırma yolu tıkalı da olabilir, termal macun zarar görmüş de olabilir. Olabilir de olabilir.
O işlemlerinizden sonra "kısa bi süre de olsa geçti" dediğiniz için tahminim, sorunun termal macunda olduğu yönünde.

Abiniz müdahele etmeden önce böyle bip sesli bir sorun yaşamıyordunuz değil mi? Sadece ses ve titreşimden şikayetçiydi abiniz?
Aynen öyle. Sadece sesten ve titreşimden şikayetçi idi. Bu arada bilgili birisine benziyorsunuz. Az önce tekrar baktım laptopun içine fan gram dönmüyor idi üstelik laptop açıktı. Internette araştırdım biraz birileri yag felan döküyor ve bu sorun çözülüyor sence denemelimiyim yoksa direk yeni bir fan mı almalıyım ?

Aynen öyle. Sadece sesten ve titreşimden şikayetçi idi. Bu arada bilgili birisine benziyorsunuz. Az önce tekrar baktım laptopun içine fan gram dönmüyor idi üstelik laptop açıktı. Internette araştırdım biraz birileri yag felan döküyor ve bu sorun çözülüyor sence denemelimiyim yoksa direk yeni bir fan mı almalıyım ?

Dönmemesinin nedeni eğer siz temizlerken yağı da yanlışlıkla "temizlemeniz" ise evet, yağlama gerekiyor :D Aleti bi daha söküp, fanı parmağınızla hafifçe çevirin. Eğer dönmeye önemli miktarda direniyorsa o zaman sorunu bulduk demektir.
Ama daha önce bunu yapmam hiç gerekmediği için bilemiyorum hangi yağdan ne kadar uygulanır falan. Ben olsam araştırır ve örneklere bakarak ona göre yağ uygulardım ama eğer uğraşmak istemiyorsanız elbette yeni fan almayı da düşünebilirsiniz. Ama yeni fan almadan da kolayca çözülebileceğini tahmin ediyorum.

Dönmemesinin nedeni eğer siz temizlerken yağı da yanlışlıkla "temizlemeniz" ise evet, yağlama gerekiyor :D
Ama daha önce bunu yapmam hiç gerekmediği için bilemiyorum hangi yağdan ne kadar uygulanır falan. Ben olsam araştırır ve örneklere bakarak ona göre yağ uygulardım ama eğer uğraşmak istemiyorsanız elbette yeni fan almayı da düşünebilirsiniz. Ama yeni fan almadan da kolayca çözülebileceğini tahmin ediyorum.
Şimdi düşününce evet yağı da yanlışlıkla temizlemiş olabilirim 😅 biraz daha araştıracağım. Yağı da deneyeceğim olmaz ise yeni bir fan almaya muhtacım. Yardımın için tesekkur ederim.

C900 kullanıcısıyım acaba Fn+1 yaptığınızda fan dönüyor mu? Dönmüyorsa fanda, fanın kablosunda veya pinlerde bir sorun olabilir. Fn+1 yaptığında yağ olmasa bile en son devir hızında birazda olsa hareket ettirir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı