Casper CKY BIOS güncelleme

canbaranyildiz

Hectopat
Daha fazla  
  • İşlemci: Intel i5-3230M 2.6 GHz
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce 635M
  • 8 GB RAM
Laptopumda birden fazla sorun var, bunlar düşük GPU kullanımı, çeşitli sürücülerin yüklenememesi (Intel Management Engine vs). Bunlarla ilgili yaptığım araştırmalar sonucu BIOS güncellemesi ile sorunu çözebileceğimi düşündüm.
Casper'a attığım maile cevap aldım fakat birkaç sorum var. Bana 2 dosya gönderilmiş bunlar:
Burada öncelikle Winrar dosyası içindeki dosyaların tarihi benim BIOS sürüm tarihimle aynı yani bana güncel sürüm mü yollamışlar emin değilim. Ayrıca nasıl kuracağımı da anlatmamışlar bu konularda yardımcı olur musunuz?
  • BIOS Sürümü/Tarihi Phoenix Technologies Ltd. 3.00.05.CA.T2, 28.05.2013

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Bayağı zamandır araştırıyorum bios güncellemeyi casper için.
Ana bios dağıtıcısından bios satın almayı bile düşündüm bir ara.
Casper dan istediğimde bios dosyası banada benzer isimde bir dosya gönderdiler.
Kurmak imkansız. Çünkü 16 bit çalışan bir exe dosyası.
Bu dosyayı DOS ortamında çalıştırabilirsiniz.
Windows 10 64 bit te uyumluluk modlarında dosyayı sürekli çalıştırmaya zorladım.
Dosyanın çalışma komut satırını ekranda hata kodu ile verdi.
Daha sonra araştırmalarımda;
Flash belleği "RUFUS" adlı program ile "FreeDos" olarak biçimlendirdim.
Casper ın gönderdiği dosya içeriğini flash belleğe attım.
Bilgisayarı yeniden başlatıp "F2" ile bios a girdim. Bilgisayarın "windows8" ayarları ile anında windows açılmasını engellemek için; "Main" sekmesinde "Load Legacy OS Defaults" yükledim. Boot sekmesinde "USB ön yüklemeyi" ön sıraya aldım.
Daha sonra kaydedip çıktım. Sistem flash bellekten başladı. "dir" ile içindeki dosyaları kontrol ettim.
"DosFlash /bcp bcp.evs /patch /exit /cac"
komutunu yazıp, onayladım.
işlemlerin ardından bios güncellendi yazdı ekranda.

Yeniden başlattıktan sonra, "F2" ile tekrar bios a girip. "Main" sekmesinde "Load Windows 8 Defaults" u yükledim ki, sistem çalışsın :)

Bios sürümüm değişmedi, Casper ın gönderdiği dosyayı kontrol ettim, benim bios sürümüm ile aynı tarihli dosya göndermiş. Yani güncellenmiş bir dosya göndermemiş.

Bu kadar işlemi en sonunda boşuna yapmış oldum.

Ekte ekran görüntülerini gönderiyorum.

Dosya Ekleri

• cky-bios.jpeg
    cky-bios.jpeg
    298,2 KB · Görüntüleme: 379
  • dosflash-komut.jpeg
    dosflash-komut.jpeg
    321,7 KB · Görüntüleme: 375
Ben şu anda güncelledim 2013 sürümüne. Rufus ile Free DOS olarak diski biçimlendirin. Dosyaları atın klasörü değil. 4 dosya flash içerisinde olsun. Yeniden başlatın. F12'ye basın ve oradan USB belleğinizi seçin. Kendisi kurulum yapacak ara sıra bip sesleri gelecek. Bilgisayarı kapatıp açacak. Yine bir kurulum olacak. En sonund kapanacak. Siz açın ve BIOS'a girin 28/05/2013 sürümüne güncellenecek. 3.00.05.CA.T2 sürümü olacaktır. En güncel sürüm 2013 sürümü bu arada.

Ben şu anda güncelledim 2013 sürümüne. Rufus ile Free DOS olarak diski biçimlendirin. Dosyaları atın klasörü değil. 4 dosya flash içerisinde olsun. Yeniden başlatın. F12'ye basın ve oradan USB belleğinizi seçin. Kendisi kurulum yapacak ara sıra bip sesleri gelecek. Bilgisayarı kapatıp açacak. Yine bir kurulum olacak. En sonund kapanacak. Siz açın ve BIOS'a girin 28/05/2013 sürümüne güncellenecek. 3.00.05.CA.T2 sürümü olacaktır. En güncel sürüm 2013 sürümü bu arada.
Dediklerinizi yaptım ama bilgisayar flashın içindeki bios dosyalarını görmüyor sadece flashı freedos yaptıktan sonra flasha gelen dosyaları görüyor ve güncelleme yapmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı