CASPER CN, CM Serisi leptoplar A15FB, A15EC, A15YA, A15FD, A15/C51F0A84, A15CR

Makaleler
36
Yer
Sakarya
Casper'ın win8 ile olan ilk imtahan'ını hatırlayan çoktur :)
Önceki yazılarımda ve Recep beyin blogunda paylaştığı Casper CN serisi için olan bios güncelleme dosyası, 212 ile sorun yaşayan kişiler 303 sürümlü bios dosyasını paylaşmıştık.

Şimdi ise Daha üst sürümleri olan Güncel bios dosyalarını verip anlatacağım.
Başlıkta belirtilen A15 Serilerinden biri ise Leptop'unuzun Anakart modeli, Altta yazdıklarımı uygulayın. Aida64 veya CPUID gibi programlardan bakabilirsiniz.

Konuda yazdıklarım harici CN serisi leptopunuz var ise de deneyebilirsiniz(Mesuliyet size aittir)

4 Aşamada En güncel biosunuzu güncelleyebilirsiniz.

*Başlamadan önce Leptopunuzu Şarj'a takıp işlemlerinizi yapın.

1. Aşama A15-4MB-208
Yeni link.
Sürüm 208

Linkten indirip masaüstünde bir klasöre çıkartın,
Forumda usb booable yapmayı öğrenip uygulayın,
Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go1" yazın,
İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

Not 1: 1. aşamayı geçti iseniz Usb belleğinizin içinde "old.202" adında dosya oluşması lazım bu dosyayı silinmeyecek bir yerde saklayın.
Not 2: Usb belleğinizin içinde bir tane de notdefteri olması lazım içinde yazdıklarını işlem tamamlandıktan sonra Burda paylaşmanız iyi olur.

-Windows üzerinden Güncellemek isteyenler 1. aşamayı geçen kişiler bunu yapabilirler,
-Programı yönetici olarak çalıştırıp, Antivirüslerinizi kapatın/devre dışı bırakın,
-Windows üzerinden güncelleme yapamayan veya yapmak istemeyenler 3. aşamayı uygulayabilirler.

2. aşamayı da geçen kişi Biostan tekrar default yapmayı unutmasın.

-Usb booable yapın,
-Bu aşamada bulunan linki indirin ve masaüstünde boş bir yeni klasöre çıkartın,
-Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
-Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go3" yazın,
-İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

Not 1: 2. Aşamayı geçen kişi 3. Aşamayı yapmak zorunda değildir.
Not 2: Usb belleğinizin içinde bir tane de notdefteri olması lazım içinde yazdıklarını işlem tamamlandıktan sonra Burda paylaşmanız iyi olur.
*Not 3: Eğer Verdiğim dosya ile sorun çıktı veya güncelleyemediniz ise Bu linkte ki dosya ile güncelleyin.
A15-506
Yeni link

(*)= 98 ekranında "go2" yazmanız gerekli.

-Usb booable yapın,
-Bu aşamada bulunan linki indirin ve masaüstünde boş bir yeni klasöre çıkartın,
-Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
-Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go4" yazın,
-İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

*** Konuda adı geçen bios dosyalarından doğabilecek sorunlardan Forum ve şahsım sorumlu tutulamaz Kullanıcının Dikkatine.

Önemli not:
Bioslarda çok önemli iyileştirmeler bulunmaktadır, Geliştirme ve Ekran kartı bios sürümlerinden tutun hızlanma ve stabilite açısından bir sürü iyileştirme bulunuyor. Konuda Bu iyileştirmeleri yazmamamın sebebi ise 4/5 Sayfa sadece İyileştirme bilgileri bulunduğundan :) Eklenmemiştir .

Yapamadığınız yer veya zorlandığınız yer olursa Konu altında hangi aşama ve hangi dosya ile ilgili bilgi verip yardım isteyebilirsiniz.

Başarılar dilerim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, a15 cne serisi laptop kullanıcısıyım. BIOS sekmesinde birkaç değişiklik yaptım ve bilgisayarım açılmıyor. BIOS kurtarma sıfırlama gibi bir çözüm önerisi var mı acaba?
Var ancak bu gibi kendi başınıza yapılan hatalarda soruyu cevaplamıyorum. Yapabiliyorsanız aynı bios ile güncellemeyi deneyin, yapamazsanız servise gönderin.

Açılan ekranda go4 komutunu verdim ama equal size gibi bir cümle kurdu. Bıos boyutuyla eşleşmiyor gibi.

Açılan ekranda go4 komutunu verdim ama equal size gibi bir cümle kurdu. Bıos boyutuyla eşleşmiyor gibi.
-3.aşama, not 1'i okudun mu?
-2. veya 3. aşamalardan hangisini uyguladınız?
-Eğer 3. aşamayı geçti isen ve 4. aşamada o hatayı aldı isen 3. aşama not 3 de bulunan link ile güncelleme yaptınız mı?

Eğer son sorduğum soruda olan 3. aşama not 3 uygulamadı isen uygulayıp sonra 4. aşamaya geçin.

Benim sürümüm 303 o yüzden 1.'yi yapınca ata veriyor olabilir. Alttaki yazır.

Okudum AUTO&DUMP can't be used at same time yazıyor. Komut verince.

506'yı yaparkende önce birşey yükleniyor sonra bu yazıyor.

''Warning!! The update image size doesn't equal to the Current BIOS.''

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı